Tasarım Süreci Nasıl Evrildi Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım bana göre;

”Sanat ve mesleğe mesaj iletmek için tipografi, imgeler, semboller ve renkler gibi görsel unsurları seçme ve düzenleme mesleğidir. Bazen grafik tasarım, “görsel iletişim” olarak adlandırılır; bu, form verme işlevini vurgulayan bir terimdir
-Örneğin bir kitabın, reklamın, logonun veya Web sitesinin tasarımı gibi’’
Bir tasarımın temel amacının bir kitleye mesaj iletmek olduğunu belirtebiliriz. Böylece tasarımcı, sözel ve görsel öğeleri düzenli bir şekilde birleştirir. Tasarımcı, bir mesajı görsel olarak iletmekten sorumludur.

Evrim evrim evrim…

Grafik tasarımın gelişimi görsel hayal gücü ve iletişim, teknolojik yenilikler ve sosyal ihtiyaçlar ile yakından ilişkilidir. Antik çağdan modern zamanlara kadar, çeşitli şekillerde çeşitli grafik tasarımlar yaratma geleneği vardır.
Eski Mısır, Yunanistan’daki ve Çin’deki makalelere dayanarak, grafik tasarımda birçok değişiklik yaptı. Örneğin, 15. yüzyılda kitap üretimi ve baskısı, tasarımlara yeni boyutlar getirdi. Kompozitörler ve dizgiciler, sayfaların türünü belirledikçe tasarlamaya başladı.
19. yüzyılın başlangıcında, teknolojik gelişmelerle, grafik tasarım bir meslek haline geldi. İş, teknoloji, sanayileşme ve ticari olanakların katılımıyla birlikte bazı şirketler tasarımcılardan uzmanlık talep etmeye başladı. En önemli gelişmelerden biri tasarımın bir iletişim aracı haline gelmesiydi.
İşletmenin tasarım kısmı üretim bölümünden ayrıldı. Reklam ajansları, dergiler ve kitap yayıncıları gibi birçok kuruluş, sanat yönetmenlerini işe almaya başladı.
Sanat yönetmenlerinin işi, tüm görsel unsurları bir araya getirerek daha iyi görsel iletişim sağlamaktı. 1922’de tipograf William A. Dwiggins’in, bu yeni ortaya çıkan görsel iletişim alanı için grafik tasarım kavramını ilk kez ortaya koymasıyla gerçekleşti.
Grafik tasarımcılar, posterlere yeni bir görünüm kazandırdı. Bir etkinlik ve marka mesajını görsel olarak ileten benzersiz bir poster tasarımı oluşturmak için yazı tipleri, renkler ve resimlerle denemeler yapıyorlardı.
Reklamlar bir zamanlar sıkıcıydı. İnsanlar gazetelerde yayınlanan ilanlardan vb. fiyatlar hakkında bilgi alıyorlardı. Ancak grafik tasarımcıları da bu alanı heyecan verici ve etkileşimli hale getirdi. İnsanları meşgul eden ve hedef kitleye bir iş mesajını görsel olarak ileten reklam tasarımı oluşturdular. İnsanlar için reklamlar eğlenceli hale gelmişti.

21. yüzyılın başlarına gelindiğinde, bu yeni tasarım anlayışı dünya çapında yayıldığı için grafik tasarımı iyi tanınan bir küresel meslek oldu.
Grafik tasarım dünyası, sayısız sırlarla dolu geniş bir okyanus gibidir! Geçmiş yıllarda, dramatik bir hızla geliştirildi! Yeni ve inovatif fikirler bulmak için grafik tasarımcıları arasında bir yarış varmış gibi görünüyor.
Tüm bunlar, işletmelerin piyasada öne çıkmasını kolaylaştırmak içindi. Tüketiciler ve potansiyel müşteriler için tüm pazarların üzerinde derin etkiler yaratan tasarımlar yaratmak istiyorlardı.
Grafik tasarımcıların, yıllar içinde nasıl geliştiğini anlamak için grafik tasarım geçmişini tanımak önemlidir. Geçmişin tasarım dünyasının bugün ve gelecekte nasıl şekilleneceğini bilmelidirler.
Grafik tasarımın tarihini biliyor olabilirsiniz . Yine de, bazı heyecan verici gerçekler ilginizi çekebilir.

İşte Grafik Tasarım Tarihi Hakkında Hiç Bilmediğiniz 9 bilgi

• Logo tasarımının, eski Mısırlıların sahiplerini işaretlemek için hiyeroglif içeren evcil hayvanları markalaştırdıkları 13. yüzyılda başlamış olduğuna inanılmaktadır.
• Grafik tasarım, Sümer resminin ve Mısır Hiyerogliflerinin M.Ö. 2500 yıllarında başladığına dair bulgular vardır.

• 18. yüzyılda, matematiksel çizim prensipleri temelinde harfler tasarlandı. Süs tipografisi de 1800’lü yıllarda başladı. İlk sans-serif yazı tipi tanıtıldı.
• 1800’lerin sonlarında Art Nouveau, uluslararası bir sanat tarzı olarak ortaya çıktı ve grafik tasarım dünyasını kasıp kavurdu.
• Helvetica yazı, 20. yüzyılda dünyaya tanıtıldı ve kısa sürede en çok kullanılan yazı tiplerinden biri haline geldi.
• Pop Art ve Psychedelia, 1960’lar ve 1970’ler arasında popüler grafik tasarım stillerine dönüştü.
• 1970 lerin ortalarında, tasarımcılar kelime aralıklarına, bozulma tipine, daktilo tipine ve kolaja daha fazla önem verdiler.
• 1990’lardan itibaren, sokak stili tasarımı popüler oldu. Yazıtlar, seri üretildi ve bilgisayarlar için pazarlandı.
• Dünyanın ilk web sitesi 1992 yılında başlatıldı.
Bunlar, grafik tasarımın kısa tarihi hakkında birçok ilginç gerçek. Buradaki amaç, grafik tasarımın ve unsurlarının yıllar içinde nasıl geliştiğini anlamaktır. Bir grafik tasarımcıysanız, renkli grafik tasarım tarihi ile kesinlikle yeni bir ilham kaynağı bulacaksınız.

Açıkça görüldüğü gibi, grafik tasarım, teknolojiler ve ticari menfaatlerdeki ilerlemeler ile yıllar boyunca hızla gelişti.
Küçük firmanızın logo, kartvizitler, vb. tasarımlar gibi benzersiz bir grafik tasarımına ihtiyacı varsa, bu işi kitlesel olarak kullanmayı düşünmelisiniz. Designhill, tasarım çalışmalarınızı uygun bir fiyata gerçekleştirebileceğiniz önemli bir pazar yeridir . Yüzlerce yetenekli tasarımcı için bu sitedeki tasarım yarışmasını başlatın ve işiniz için kazanan bir logo vb. tasarımlar elde edin. Eğer aldığınız tasarımdan memnun değilseniz, site% 100 Para İade Garantisi sunmaktadır.

Sonuç

Grafik tasarımın uzun bir geçmişi vardır. Teknolojik gelişmeler, sanayileşme ve ticari çıkarlar ile gelişti. Hedef kitle ile görsel iletişimin artması ihtiyacı, modern zamanlarda işletmeler için grafik tasarımcıların hizmetlerini önemli kılmıştır.

İlham alabileceğiniz platformlardan olan Dribbble’a girmek için birkaç tüyoya buradan ulaşabilirsiniz.

Dribbble Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Davetiye Bulurum?

No Comments

Yorum Yap