İnfografik Nedir? İnfografik Nasıl Yapılır ve Nerelerde Kullanılır?

22.10.2019 tarihinde güncellendi.

İnfografik Nedir? İnfografik, farklı verilerin kullanıcıya grafik destekli sunularak daha kolay ve anlaşılır hale getirmesini amaçlayan dosya türüdür. Baştan başlamak gerekirse, bildiğiniz gibi info bilgi haber anlamına gelir. İnfografik çalışmaların faydalarını sayacak olursak;

• Akılda kalması oldukça kolaydır.

• Yapılan habere çekicilik katar.

• Etkilidir.

• Kısa sürede fazla bilgi aktarımı sağlanır.

• Anlatım biçimi bakımından sıkıcılıktan uzaktır, eğlencelidir.

• Karmaşık ve yoğun bilgileri sadeleştirir İnfografikler, akılda kalıcıdır. Sebebi ise insan beyni görsel bilgiyi yazılıdan 3 kat daha hızlı algılar ve okuduklarımızın yalnızca %20 si aklımızda kalırken gördüklerimizin akılda kalma oranı %80’dir.

İnfografik Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnfografikler yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken konular; veri kaynakları, istatistiksel bilgiler, içerikler, görsel ögeler ve bunun yanında infografiğin hangi amaçla hangi firmaya ve kişiye yapıldığı veya firmanın ele aldığı konunun içeriğine ne kadar uygun olduğu gibi unsurlara dikkat edilmelidir. Renkler, görseller ve kullanılan içerik anlaşılır şekilde, sade, kişiyi ya da firmayı yansıtır olmalıdır. İnfografiğin önemli olmasının en büyük sebebi ise, sayfalarca süren bir içeriği, sadeleştirerek grafiklerle algılanmasını basitleştirmek ve akılda kalıcılığını sağlamaktır. İnfografik hazırlarken ihtiyacınız olabilecek, görsel içeriklerinizi oluşturabileceğiniz 7 Ücretsiz araç yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz. Genellikle Adobe’un Illustrator ve Photoshop programları kullanılarak tasarlanır. Fakat son zamanlarda infografik yapımını kolaylaştıran bazı uygulamalı web siteleri kurulmuştur.

Kısaca Canva’nın Kullanım Şekli

Canva’da üyeliğimiz yok ise, üyelik oluşturuyoruz.

https://www.canva.com/tr_tr/yapma/infografiken adresine girdikten sonra “Bir İnfografik Tasarlamaya Başlayın” butonuna tıklıyoruz.

Bize uygun olan şablonu seçtikten sonra düzenleyebiliriz.

Kısaca Piktochart’ın Kullanım Şekli

1 

https://piktochart.com sitesine girdikten sonra siteye üyeliğinizi gerçekleştiriyorsunuz.

2

Hemen arkasından karşımıza aşağıdaki sayfa çıkıyor ve tasarım yapmak istediğiniz şablonu seçiyorsunuz.

3

Sayfanın biraz aşağısına indiğinizde şablonlar karşınıza çıkacaktır. Aşağıda da gördüğünüz gibi ister boş ister hazır şablonlardan birini seçebilirsiniz. Eğer hazır bir şablon seçmek isterseniz üzerinde değişiklikler de yapabilirsiniz.

Baskı

En baştaki boş şablona tıkladığınızda aşağıdaki görüntü gelecektir.

5

Yukarıda solda bulunan görselde butonları açıklayacak olursak;

1) GRAPHICS

a) Shape & Line Bu alandan istediğiniz geometrik şekiller ve çizgiyi seçip kullanabilirsiniz.

b) Icons “Search icon here” kısmından istediğiniz ikonu arayabilir ya da onun tam altında bulunan kategorilerden seçiminizi yaparak faydalanabilirsiniz.

c) Photos kategorilerden herhangi birini seçerek istediğiniz görseli sayfanıza sürükleyip kullanabilirsiniz.

d) Photo Frame görsellerinize çerçeve eklemek isterseniz “Photo Frame” içerisindeki farklı çerçeve tasarımlarından faydalanabilirsiniz.

2) UPLOADS

Kendinize özel yüklemek istediğiniz görsel varsa ”Select Image From Computer” butonuna tıklayıp imajınızı yükleyebilir ve kullanabilirsiniz.

3) BACKGROUND

Tasarımınıza uygun zeminin seçimini buradan yapıp aynı zamanda rengini, opaklığını da buradan düzenleyebilirsiniz

4) TEXT

Bu alanda yazınızın karakterini seçebilir , “Text Frame” basamağından çerçeveli ya da çerçevesiz olarak seçim yaparak içeriğinizi hazırlayabilirsiniz. (Her işlemde olduğu gibi burada da beğendiğiniz ve kullanmak istediğiniz işlemi tasarımınızın üzerine sürükleyip ekleyebilirsiniz)

5) TOOLS Charts:

“Charts” alanından grafik, çizelge ya da tablolarınızı yapabilir, girmek istediğiniz oranları buradan hazırlayıp, tasarımlarını da istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Maps: “Maps” bölümünden istediğiniz yerin haritasını seçerek “Settings” kısmından görünüm ayarlarını yapabilirsiniz. Videos: Paylaşmak istediğiniz video linkini “Video URL” bölümüne kopyalayarak tasarımınıza ekleyebilirsiniz. Son olarak tasarımınızın ön izlemesini görmek için sağ üst kısımda bulunan “Preview” butonuna tıklayabilirsiniz. Daha sonra bilgilerinizi onun tam yanında bulunan alandaki “Save” tuşundan tamamlayabilirsiniz. Nerelerde kullanılır? Türkiye’de ilk olarak gazetelerde başlamış, daha sonra dergi ve web sitelerde yer almıştır. İnfografik tasarımı, rapor içeriklerinde, gazetelerde, ekonomi haberlerinde, sunumlarda vb. alanlarda sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Böylelikle anlatımlar sadeleşmiş, kısa zamanda bilgi aktarımı daha çok sağlanmıştır.

Örnek infografik Tasarımları

Jeff Goertzen

jeff2jeff

jeff3

Adonis Durado 

RamadanOlympicFinal

John Grimwade – https://www.johngrimwade.com/

 

d41

d42

https://www.teknolojioku.com/

infographic_commerce_cs5

Yorum Yap