Markaları Zirveye Taşımış Unutulmaz Reklam Müzikleri

Bir markanın adını duyurmak, halkın arasına karışmasını sağlamak için reklam kampanyaları her zaman hayati bir görev üstlenir. Zaman içerisinde popüler kültürün eğilimlerine göre mecra değişse de amaç, kişilerin bağ kurmasını sağlayacak olan doğru seslenme şeklini bulmaktır. İnsanların en hızlı bağ kurduğu ve uzun yıllar unutulmaz olmanın kapılarını aralayan yöntemlerin başında reklamda müziği kullanmak geliyor. Bu hafta sizler için unutulmaz reklam müziklerini derledim. Sizlere biraz nostaljik zamanlar yaşatırken, markaların günümüzde nasıl da başarıyla yollarına devam ettiklerine dikkat çekmek istiyorum.

 

 

Eti – Bisküvi Denince Akla Onun Adı Gelir

 

 

Biri “Bir şey soracağım” dediği zaman hangimiz demedik ki “Haydi sor sor!” diye. Türk reklam tarihinin en iyi reklamlarından biri olduğu tartışmasız bir gerçek.

 

Orkid

 

Erkeklere bile “Çocuk da yaparım kariyer de” dedirten reklam, o kadar büyük etkiler yarattı ki bana kalırsa sadece markayı öne çıkarmakla kalmayıp, kadınların toplumdaki haklarını ne kadar kolay cümlelerle savunabilecekleri göstermişti.

 

Turkcell – Raga Oktay

 

Yeni kampanyasını duyurmak için Turkcell’in Raga Oktay’la çektiği reklam filminde kullanılan müzik ve yaşlı teyze paradoksu o kadar tatlı yansıtılmıştı ki yıllarca unutulmayan şey sadece müzik değil, yaşlı teyzenin mimikleri de olmuştu. Tabi günümüzde artık bir tek müzik akıllarda kaldı.

 

Domestos

 

Klasik reklam mantığının dışında olan bu reklamda Domestos, izleyicinin mikropla bağ kurması için müziği kullanmıştı. Bir mikropla bağ kurmamızı sağlayarak başarılı olduğu için Domestos’u buradan bir kez daha tebrik etmek istiyorum 🙂

 

 

Kekstra

 

Hepsini anlıyorum ama bu kadar çok metin olan bir reklamı bir nesle nasıl ezberlettiler tam olarak anlamıyorum. O kadar basit ve çekici ezgileri olan bir tonlamayla vermişler ki mesajı, bugün biraz mırıldansanız sizinle birlikte birkaç kişi daha söylemeye başlar. İsterseniz deneyin.

 

Dalin

 

Peki bu reklamda hedef kitle kimdi sizce? Normal şartlarda annelerin alacağı bir ürün için çocukların hedeflendiği bir reklam çekmeyi markalar istemezdi bence. Ama bırakın anneleri bu reklam müziğini de herkes söyledi.

 

Fırat Plastik – Tut Şunun Ucunu Döşeyelim Abi

 

Boru döşeme işini halka indirebilmenin yolunu bulmuşlar hatta günümüze kadar unutulmaz olmasını sağlamışlar. Hedef kitlelerine hitap ederken o kadar büyük bir iş başarmışlar ki, halktan bazı kişilerin bu işi yapmayı istemesine sebep olmuş olabileceklerini düşünüyorum. Resmen halkı hedef kitleleri haline getirmiş adamlar 🙂

 

Turkcell

 

Peki telefonlarımızla internete ilk bağlanmaya başladığımız zamanları hatırlıyor musunuz? Akıllı telefon dünyasına doğan çocuklar belki bilmez ama bizim nesil gayet iyi hatırlar.

 

Garanti Bankası – Sucu Çocuk

 

Garanti Bankası’nın efsane Sucu Çocuk reklamı her ne kadar müziği ile efsane olmuş olmasa da, müziğini her duyduğumuz bu reklam bugün bile hemen aklımızda canlanıyor.

 

Mcdonald’s I’m Lovin’ It

 

Biraz da yurt dışında yapılmış olanlardan bahsedeceğim kısaca. Bunlar benim favorilerim olduğu için sadece ikisini aldım listeye. Mcdonald’s, sloganını duyururken önüne koydukları “barababbabbaaa” sesiyle sloganı unutulmaz kılmışlardı.

 

Peugeot 206 –

 

Bu konuda çok iddialıyım bu reklam, dinlediğiniz müziğin en havalı Hint müziği olmasını sağlamıştı. Gelmiş geçmiş en yaratıcı reklamlardan biri olmasının yanı sıra kullanılan Hint müziğiyle aklımıza kazınmıştı.

 

 

Aerosith & RUN-DMC Walk This Way

 

Biliyorum konumuz reklamdı ve unutulmaz müziklerden bahsediyoruz. Fakat bazen kültüre büyük etkileri olan olayları da reklam ya da pazarlama çalışması olarak kabul ediyorum. Bu durumun farkı ise bir tepki olarak doğal yollarla ortaya çıkmasıdır. Sonuç olarak da kültüre büyük etkileri olmuştur.

 

Aerosmith ve RUN-DMC’nin 1986 yılında birlikte yaptığı “Walk This Way” şarkısı sadece iki farklı müzik kültürünü değil aynı zamanda iki farklı etnik kültürü de bir araya getirmişti. Rap müzik en popüler olduğu zamanlarda Aerosmith gibi bir rock deviyle birlikte yapılan şarkı o kadar büyük bir etki yaratmış ki çılgınca bir fikir olarak ortaya çıkan şarkı, gerçek anlamda modern müzik çağına direkt etki etmişti. Aynı zamanda Amerika’daki siyahilerin beyazlarla net bir şekilde kaynaşmasını sağlamıştır.

 

Bu şarkının hikayesini buradan daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

 

Müzik, insanların arasında bağ kurmak için en güçlü kavram olduğunu daha net bir şekilde göstermek için bu şarkıyı da listeye dahil etmem gerektiğini hissettim. Topluma o kadar hızlı yayılıyor ki bir anda başka bir yerde sizin gibi başkalarının da ezbere söylediğini görüyorsunuz. Markalar da müziği etkili bir şekilde kullandığında zaman kavramının sınırlarını zorlayabiliyorlar.

 

İlginiz çekeceğini düşündüğümüz diğer yazı: Viral Reklam Nedir? En Başarılı Viral Reklam Örnekleri

 

No Comments

Yorum Yap