Mobil Uygulama Reklam Sahtekarlıkları

Bugün sizlere, yıl içerisinde neredeyse her reklamverenin maruz kaldığı, 2022 yılı sonunda reklamverenlere toplam maliyetinin 87 milyar dolara ulaşılacağı tahmin edilen mobil reklam sahtekarlığı konusundan bahsedeceğiz. 

Mobil uygulama reklam sahtekarlıkları, dijital reklamcılıktan sahte olarak elde edilen herhangi bir gelir veya gelir girişimidir. Sahtekarların gelir edinimi genellikle sahte tıklamalardan, sahte yüklemelerden, simüle edilmiş uygulama içi eylemlerden veya sahte gösterimlerden yasadışı bir şekilde elde edilir. Reklam sahtekarlığı elde edilen gelir açısından uyuşturucu ticaretinden sonra ikinci en büyük organize suç olmasıyla dikkat çekmektedir. Uyuşturucuyla mücadele etmek zor olsa da 1-2 saatlik bir kurulumla dolandırıcılık nedeniyle oluşan itibar edilmesi güç trafik verilerinizi önemli ölçüde güvenli hale getirebilirsiniz. Bunlara gerçek zamanlı sahte trafik verileri de dahildir. Araştırmalar, 2020’de reklam sahtekarlığının toplam maliyetinin 34 milyar dolar olduğunu ve 2022 yılına kadar 87 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu önemli artış, muhtemelen reklamverenlerin dolandırıcılık olasılığını bilmeden yeni ortaya çıkan pazarlara atlaması durumunda 2022 ve sonraki dönemlerde ortaya çıkması tahmin edilen bir tehdittir. 

Reklam Sahtekarlığı Nedir?

Reklam sahtekarlığı genel olarak iki biçimde sınıflandırılabilir: masaüstü ve mobil reklam sahtekarlığı. Masaüstü reklam dolandırıcılığı, programatik, yerel reklamcılık, görüntülü reklamcılık ve TBM veya gösterim kampanyaları gibi masaüstü reklam kampanyalarından yasa dışı gelir elde edilmesidir. 

Mobil reklam dolandırıcılığı, mobil kampanyalardan yasa dışı gelir elde edilmesidir. Bu kampanya türleri genellikle uygulama tabanlıdır ve bir CPI (yükleme başına maliyet) veya EBM (işlem başına maliyet) modelindedir. 

Bu sahte reklam dolandırıcılığı gelirini birçok farklı yöntem oluşturur. Bu nedenle, bilmeniz gereken farklı reklam dolandırıcılığı türleri vardır. Bunlar, neredeyse her zaman, MMP’leri veya ilişkilendirme ağlarını, gerçek ücretli veya organik yüklemeleri yanlış ilişkilendirmeye veya hiç olmamış reklam olaylarını taklit etmeye yönlendirmeyi içerir.

Dolandırıcılar Reklam Dolandırıcılığından Nasıl Para Kazanır?

Dolandırıcılar para kazanıyor. Çok para. Bunu başarmak için bir reklam ağında alt yayıncı olmaları gerekir. İyi değil, ama yine de bir alt yayıncı. Çeşitli yöntemler (SDK Spoofing, tıklama enjeksiyonu, vb.) aracılığıyla, ücretli olayları (kurulumlar, tıklamalar, vb.) dolandırıcı alt yayıncıya atfetmek için MMP’leri veya ilişkilendirme araçlarını kandırırlar. Reklamveren daha sonra bunun için ödeme yapar.

Reklam Sahtekarlığını Önleme İpuçları

  • Bir veri bilimcisi işe alın
  • İş zekası verilerinizi analiz edin. Gelir, MMP verileriyle eşleşiyor mu?
  • Verileri her zaman çapraz kontrol edin
  • Reklam ağlarından geri ödeme isteyin (zor bir süreçtir, ancak mümkündür)

Piyasada bir dizi dolandırıcılık önleme aracı bulunmaktadır ve işletmeler ayrıca maliyet karşılaştırmaları ve üst sınırları uygulamalıdır. Böylece sahtekarlardan bir adım önde olunabilir. Dolandırıcılık, kesinlikle sektördeki önemli bir tartışma konusudur ve zaman içinde sektör geliştikçe de önemi ve büyüklüğü artmaya devam edecektir. Reklam sahtekarlıkları nedeniyle kaybedilen potansiyel göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. İyi haber şu ki, kampanyalarınızdaki sahtekarlığı daha iyi izlemenize yardımcı olacak bir dizi sahtekarlığı önleme aracı mevcut. Dolandırıcılıkla mücadele platformları önerebilecek güvenilir ortaklarla çalışmalısınız ve bu konuda güvenilir bilgi kaynakları sizin reklam performanslarının başarısının anahtarı olacaktır.

reklam sahtekarlığı

Mobil reklam dolandırıcılığı yatırım getirisini kötü etkiler. Size doğrudan bir kayıp verecek ve gelir durumunuzu azaltacaktır. Yukarıdaki tüm stratejileri benimseyerek, bu sorunları çözmek için yüksek bir fırsat elde edeceksiniz. Partnerlerimizden ve mobil reklam sahteciliğini tespit etme & önlemede dünyanın ileri gelenlerinden Interceptd ile sahtekarlığı gerçek zamanlı olarak  önleyerek yatırım getirinizi koruyabilir ve sahtekarlıktan kurtulabilirsiniz. Şimdi bir demo isteyin!

No Comments

Yorum Yap