Mobil Uygulaması Olan Mobil Uyumlu Sayfalar

Bildiğiniz üzere 21 Nisan 2015 tarihinde resmi olarak Google Mobil Uyumluluk Güncellemesi’ni duyurmuş ve bu tarihten itibaren de mobil uyumlu olan sitelere ”daha çok değer vereceğini” açık açık belirtmişti.

Google resmi blogundan yaptığı açıklama ile 1 Kasım’dan itibaren ”kullanıcı deneyimine” önem vermeyip kullanıcılara sayfalarından mobil uygulamalarını indirtmeye çalışan web sitelerinin ”Mobil Uyumlu” etiketleri varsa eğer kaldıracağını duyurdu.

Aynı şekilde bu duyuruda bahsedilen diğer bir olay ise, Google’ın mobil uyumluluk testi sonuçlarının da bu doğrultuda güncelleneceği yönünde. Site sahipleri veyahut yöneticileri, Google Arama Konsolu’ndaki Mobil Kullanılabilirlik‘ten web sitelerini Mülk olarak ekledikten sonra detaylı bir şekilde mobil uyumlu olup olmadığını ve hataları tek tek öğrenebiliyorlar.

google-mobil-uygulama-ceza

google-mobil-uygulama-ceza2

 

Mobil uygulaması ve mobil uyumluluğu olan bir web sitesinde gezinirken ekranın üst kısmında uygulamanın içinden ulaşılabilecek bir link gösterebiliyor web siteleri. Google ise bu durumda web tarayıcılarının kendi önerdiği bannerları kullanmalarını veyahut ”Kullanıcı Deneyimine” zarar vermeyecek şekilde kendi yaptıkları bannerları kullanmalarını öneriyor. Web sitenize gelen kullanıcının, sunduğunuz içeriği rahatsız olmadan sorunsuz bir şekilde kullanmasını / ondan faydalanmasını sağlamanız gerekiyor.

Üstte de bahsettiğim üzere bu bannerların zararlı olup olmadığını ise Mobil Kullanılabilirlik üzerinden öğrenebiliyorsunuz.

 

Sürç-i lisan ettiysek affola.

 

[hs_action id=”2688, 2686″]

 

No Comments

Yorum Yap