SEO Gündemi: 21 Nisan Mobil Uyumluluk Güncellemesi

deniz_blog_2-01_1024

Google, resmi Webmaster blogundan duyurduğu haber ile birlikte 21 Nisan’dan itibaren mobil uyumluluğun bir sıralama faktörü olacağını belirtti. Peki mobil uyumluluk güncellemesi ile birlikte neler geliyor? Bugünkü blog yazımızda mobil SEO güncellemesinden bahsedeceğiz.

NOT: Bu güncellemenin tabletleri kapsamadığını belirtmemiz gerekiyor. Her ne kadar yanlış bulsam da, tabletlerin pozisyonu farklı görünüyor.

 

Mobil Uyumluluk ve SEO Güncellemesi Neden Yapılıyor?

ComScore’un yayınladığı grafikte, 2007’den itibaren masaüstü ve mobilden internete erişim oranlarında 2014’ten itibaren mobilin liderliği ele aldığını görüyoruz.

mobil kullanım oranı

2010 yılında konuşan Google Webmaster Ekibi’nden Eric Schmidt konu ile ilgili Google’ın öngörülerini ve bu konuda çalıştığını daha o zaman belirtmişti. Mobil cihaz satışlarının, masaüstü ve taşınabilir bilgisayar satışlarını geçeceğini öngören Schmidt aslında Google’ın ne kadar vizyoner olduğunu da ortaya koymuştu.

Kullanıcılarına en iyi bilgiyi en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışmayı temel felsefesi edinen Google Arama Ekibi, mobil kullanımın artması ile birlikte, “mobil uyumlu web sitesi” konularında çalışmalar yapmaya başlamış ve konu ile ilgili Webmaster Tools üzerinden bildirim göndermeye başlamıştı.

google-mobile-seo-errors-1421674683

Bu bildirimler ile birlikte yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Google’ın mobil arama performansı ve kullanıcı deneyimi konusunda çalışmalar yaptığı üzerine tartışmalar yapılmıştı. Tarih 26 Şubat 2015’i gösterdiğinde ise mobil uyumluluğun artık bir sıralama faktörü olacağı kesinleşti.

 

Bu Güncelleme İle Hangi Değişiklikler Yapılacak?

Google’ın duyurduğu mobil uyumluluk güncellemesi ile birlikte, mobilden gelen kullanıcıları sayfa açılış hızı yüksek olan ve kullanım kolaylığı sağlayan yapılarla karşılamamız gerekiyor.

Bu güncelleme ile birlikte masaüstü arama sonuç sayfaları ve mobil arama sonuç sayfaları arasında sıralamalarda farklılıklara rastlayabiliriz. Masaüstünde çok iyi bir performans gösteren ancak mobil uyumluluğu olmayan sitelerin aynı şekilde sıralamalarını koruyamayacağını güncelleme ile ilgili kaynaklardan anlayabiliyoruz. Dolayısı ile masaüstünde sağladığınız performans ile mobil görünürlük performansınızı iyileştirmeniz gerekiyor.

 

21 Nisan Mobil Uyumluluk Güncellemesi ile Birlikte Neler Yapmamız Gerekiyor?

Mobil arama sonuç sayfalarında “Mobil Uyumlu” etiketinin yer alması ile birlikte tıklanma oranlarının da bu yönde değişmeye başladığını belirtmekte fayda var. İlk adımda Google’ın Mobil Uyumluluk Aracı’nı kullanarak sitenizin mevcut durumunu görebilir ve yapmanız gereken değişiklikleri öğrenebilirsiniz. Google’ın konu ile ilgili hazırlamış olduğu Mobil Optimizasyon Rehberi ile birlikte adım adım ne yapmanız gerektiğini görebiliyorsunuz.

google mobil optimizasyon rehberi

Adım 1: Halihazırda bir web sitem var ancak mobil uyumlu değil. Sıfırdan nasıl mobil uyumlu hale getireceğim?

WordPress, Joomla gibi hazır içerik yönetim sistemi kullanmayan ve özel bir tasarıma, altyapıya sahip web sitelerini mobil uyumlu hale getirmek, incelediğimiz kadarı ile zorluk seviyesine göre değişiyor. Kimi web siteleri özel bir arayüz ile mobil sitelerini yayınlarken, kimi web siteleri de ekran çözünürlüğüne göre uyumlu hale gelen Responsive tasarımı kullanıyor.

Gerek Türkçe gerekse yabancı kaynakları incelediğimizde pek çok yolun olduğunu görmek mümkün;

Google Geliştirici Kaynakları – Sitenizin Duyarlı Olmasını Sağlayın

JQuery Plugin for quickly and easily adding Responsive and Adaptive Features to Web Sites

How To Make Your Website Responsive and Mobile Friendly?

Mobil Kullanıcı Deneyimini Artırmak İçin Responsive Tasarım Önerileri

 

Adım 2: WordPress, Joomla gibi Hazır Sistemler Kullanıyorum, Ne Yapabilirim?

Yukarıda bahsettiğimiz WordPress, Joomla gibi hazır içerik yönetim sistemlerini kullanıyorsanız sitenizi mobil uyumlu hale getirmek, “Custom Design” diye tabir ettiğimiz, özel altyapılara sahip web sitelerine göre daha kolay. WordPress geliştiricilerinin sunduğu eklentiler veya hazır Responsive temaları kullanarak kolaylıkla sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.

 

Uluslararası SEO Otoriteleri Ne Diyor?

Konu ile ilgili olarak çalışmalarına 2014 yılında başlayan Searchmetrics, mobil arama sonuçları için geliştirdiği “Mobile SEO Visibility” metriğini Beta olarak “US – İngilizce” bazlı sitelerde göstermeye başladı.

mobile seo visibility

Searchmetrics’in blogunda yer alan duyuruda “Mobil Uyumluluk Güncellemesi”nin Panda Güncellemesi’nden daha büyük bir etkiye sahip olacağı belirtiliyor. Aynı zamanda Search Engine Watch’da yer alan makalede de konu ile ilgili güzel bilgiler verilmiş.

Tüm bunlardan yola çıkarak ve kaynakları inceleyerek SEO’da mobilin pazara girmesi ile birlikte pek çok yeni metriğin ve konunun gündeme geldiğini belirtmekte fayda var. Pek çok SEO Otoritesi geleneksel link inşası devrinin mobil için geçerli olmayacağını ve bu alanda yeni tekniklerin geçerli olacağını belirtiyor. Aynı zamanda mobil ve masaüstü kullanıcı deneyimi farkı nedeniyle, mobil web sitelerinin SEO’su ile ilgili güncellemenin ardından elde edilen veriler ışığında yeni yolların ortaya çıkacağı da aşikar.

Daha önceki yazılarımızda 2015 yılı içerisinde SEO birimlerinin çok daha farklı aktiviteler yapması gerektiğini belirtmiştik. SEO artık bildiğimiz gibi değil, olması gerektiği gibi olmuştur. Anlık gelişmelere ayak uydurması gereken, gündemi takip eden, arama motoru odaklı değil, kullanıcı odaklı hatta ve hatta hedef kitle odaklı düşünebilen bir sistem haline gelmiştir.

Netvent SEO Ekibi olarak naçizane önerimiz, mobil konusunda aksiyon alıp rakipleriniz ile aranızda fark yaratmanızdır.

Değerli vaktiniz için teşekkür ederim, sürç-i lisan ettiysem affola…

Lütfen yorumlarınız ve eleştirilerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

 

 

[hs_action id=”2688″]

 

 

No Comments

Yorum Yap