Yazı dizimiz boyunca anlattıklarımızı son bölümümüzle somutlaştırıyoruz. Bu bölümde sunduğumuz örneklerle anlattıklarımızın uygulamasını görecek, belki de kendi işiniz için yeni fikirler üreteceksiniz. Bu bölümde daha önce de belirttiğimiz gibi büyüteçi webden uzaklaştıracak ve başka alanlarda faaliyet gösteren markalardan da örnekler sunacağız. İyi okumalar 🙂

Kırmızı

Kırmızının güç, tutku, heyecan, enerji gibi duyguları simgelediğini ve uyandırdığını biliyoruz. Ağırlıklı olarak kırmızı kullanan markaları düşündüğümüzde zihnimizde canlanan imajın bu duyguları içerdiğini görebiliriz. “Kırmızı” markaların en güçlü temsilcilerine gelirsek:

• Güç ve tutkuyla özdeşleşen Ferrari

• Marka imajında tutku ve asalet bulunan Christian Louboutin

• Enerji ve heyecan gibi temalardan yararlanmayı seven Coca Cola

Yeşil

Kimileri için parayı simgelese de yeşil, daha önce belirttiğimiz gibi doğanın ve doğaya dair her şeyin rengi. İnsanlarda uyandırdığı duyguların en öne çıkanları da doğa sevgisi ve çevreye saygıdır. Yeşil rengi en sık gördüğümüz yer bir kahve zinciri olan Starbucks. Bu şirketin her fırsatta kahve çekirdeklerini sürdürülebilir kaynaklardan tedarik etmeye çalıştığını vurgulaması, çiftçilerine destek olduğunu belirtmesi de renkle tutarlılık içinde. Yeşilin simgelediği bir başka özellik olan gençlik de Starbucks’ın yaratmaya çalıştığı marka imajının bir parçası.

Mavi

Mavi, yazı dizimizin önceki bölümlerinde de belirttiğimiz gibi güven, şeffaflık ve sakinlik demektir. Kimi zaman soğuk ve mesafeli bir renk olsa da mantığa hitap eden markalar çokça mavi kullanırlar. Facebook, Twitter ve LinkedIn mavi denince akla gelen ilk örnekler.

Mor

Çok sık kullanılmaması ve çoğu kişinin favori rengi olmamasına, hatta itici bulmasına rağmen morun da avantajlı olduğu durumlar vardır. Lüks ve kalite duygularını tetiklediği için kimi premium markalar mordan sıkça yararlanırlar. Premium bir çikolata üreticisi olan Milka bu akımın en göz önünde olan temsilcilerinden.

Siyah

Chanel ve Yves Saint Laurent… Başka açıklamaya gerek var mı?

Sarı

Yazı dizimizin önceki bölümlerinde de belirttiğimiz gibi sarı da çok sevilen renkler arasında değildir. Fakat enerjik olması, kolay fark edilmesi gibi sebeplerden ötürü sarı tercih eden önemli markalara rastlarız. McDonald’s ve IKEA sarıyı tercih eden markalar arasında.

Pembe

Pembe yaygın kanının aksine kadınların favori rengi değildir. Ancak, kadınsılığı ve kadın seksiliğini simgelediği söylenebilir. Bu yüzden Victoria’s Secret logosunda ana renk olarak kullanmasa da pembeden çokça yararlanır.

Sonuç

Bu yazı dizisinde renklerin websitesinde ve marka imajında doğru kullanımının üzerinde durduk, umarım sizler için tatmin edici olmuştur. Aklınızdan çıkarmamanız gereken nokta şu; iyi renk yoktur, doğru renk vardır. Doğru seyirci ve doğru mesajı belirledikten sonra araç olarak doğru renk seçimi size çok şey kazandırabilir. Son olarak, herkese hitap edeyim derken bir renk karmaşası yaratmayın! Sadelik zarafettir…

[hs_action id=”2686″]