YouTube’un TikTok ile Yarışı: YouTube Shorts

Kullanıcı alışkanlıkları sürekli olarak değişmektedir. Bu değişen alışkanlıklar içinde ise değişmeyen tek şey “tüketimin sürekliliği ve hızıdır.” Bu hızlı ve seri şekilde yapılan tüketim, yaşamın bütün mikro detaylarına işlemiş bir halde karşımıza çıkıyor. Sadece giyim, teknoloji ya da yeme alışkanlıklarımıza değil içerik tüketimlerimizde de hız ve süreklilik kolaylıkla fark ediliyor. 

Facebook’un en büyük rakiplerinden biri olan TikTok’un yayınlanması ile kullanıcılar yeni bir tüketim çılgınlığına sürüklendi. Sonsuz bir ekranda onlarca videonun yayın akışında akması ile planlanmış olan uygulamanın bugün, 700 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta.  Instagram da yakın zamanda bu akıştan etkilenerek kendi uygulamasına bu özelliği entegre etti ve rakibi Tiktok ile yarışır hale geldi. Hem hızlı içeriklerin üretildiği hem de kolaylıkla tüketildiği bu sonsuz akışa YouTube da yakın zamanda katılma kararı aldı. Uygulama, geçen yıl Hindistan ve ABD özelinde beta sürümünü yayınlayarak “YouTube Shorts”u duyurdu.  Beta sürümünden bir sene sonra ise artık Dünya genelinde YouTube Shorts kullanılabilir hale geldi.

YouTube Shorts Nedir? 

Sadece akıllı telefonunuz ile YouTube uygulamasındaki kamera kullanarak dikey olarak çektiğiniz kısa videolara Shorts denmektedir. “Peki, YouTube Shorts kaç saniye?” dediğinizi duyar gibiyiz. Shorts bize 60 saniyeye kadar çekim izni veriyor.

YouTube Shorts Nasıl Kullanılır?

Öncelikle YouTube Shorts indirme gibi ek bir araştırmaya girmenize gerek olmadığını söyleyelim. YouTube uygulamasının kamera seçeneğine giderek “Oluştur” düğmesine basmanız ile kısa video seçeneği karşınıza çıkacak. 15 saniyeden uzun videolar için ekranınızda belirtilen 15 sayısına tıklayarak bunu 60 saniyeye kadar uzatabilirsiniz. Hız() ve zamanlayıcı( ) simgeleri ile videonuzda elleriniz kullanmadan kayıt yapabilir, kaydınızı hızlatıp yavaşlatabilirsiniz. Video kaydınızı kaldırmak için sola bakan oku( ) kullanabilirsiniz. Sağa bakan ok() ise yeniden yap demektir. Yaptığınız videoyu tekrar incelemek ya da önizlemesini yapmak için ise ✓ tuşuna basmanız yeterli. Başlık ve ayrıntı eklemek için “İleri”ye gitmeniz yeterli olacaktır.

Youtube için yayın yapıyorsanız, shorts özelliği ile birlikte kitlenizi artırmak isteyebilirsiniz. Yotube kitlesi oluşturmak ya da arttırmak  için tıklayın.

İzleyici iseniz: Şu ifadeye “” takılamanız sizin için yeterli olacaktır. 

Shorst’ta Ses Nasıl Oluşturulur?

YouTube’da yer alan resmi müzik videolarını, müzikleri ya da diğer videolardaki orijinal ses içeriklerini kısa videolarınız için kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz seslerde orijinal video kaynak olarak gösterilir ve orijinal içerik üreticisi videosunu kaldırmadığı ya da kullanılabilirliği kapatmadığı sürece videolarınız kullanıma açık olarak kalır. Aksi halde videolarınız 30 gün içinde Shorts videonuz kaldırılıyor. Ek olarak  simgesi ile aynı müzik videosunu kullanan diğer içerikler karşınıza çıkmakta.

Shorts ile Para Kazanabilir miyim?

Maalesef, YouTube Shorts Türkiye için bu mümkün değil.  Şu an için Shots özelliğinde reklam ve reklam geliri bulunmamakta ve Premium gelirinden pay verilmemektedir.

YouTube Shorts

Shorts Nasıl Kapatılır?

Bunun için uygulamanın eski sürümüne geri dönmeniz gerekmektedir. Bunu telefonunuzun ayarlarına giderek yapabilirsiniz. Uygulamalar klasöründen YouTube’a tıklayarak güncellemeleri silmeniz, özelliğin kalkması için yeterli olacaktır.

Youtube Shorts henüz çok yeni bir özellik olduğu için kullanıcılar tarafından nasıl karşılandı tam olarak bilemiyoruz. YouTube gelen geri dönütlere göre politikasına yenilemeye gidebilir ya da güncellemesini geliştirebilir.

No Comments

Yorum Yap