2015 Playlist: Her Girişimcinin İzlemesi Gereken 21 Film

Unutulmaz-Flim-Replikleriyle-dijital-Pazarlama

Merhaba değerli Girişimciler, Girişimci Adayları!

Netvent Dijital Pazarlama Ekibi olarak 2015 yılı içerisinde bir playlist serisi yapmaya karar verdik. Bu kararı almamızda, geride bıraktığımız yılda paylaştığımız yazı dizilerinin güzel tepkiler alması ana etkendi.

2014 yılı içerisinde yayınladığımız rehber yazıların çeşitliliğini arttırarak yeni yılda daha zengin içeriklerle karşınızda olacağız. Sektörel bazda daha fazla analiz, daha fazla inceleme, daha fazla mesai bizleri bekliyor!

Paylaşacağımız filmlerin neredeyse tamamının yaşanmış hikayelere dayandığını belirtmekte fayda var. Girişimciler için rehber niteliği taşıyan bu filmlerden yola çıkarak, hikayelerde yaşanan kırılmaları izleyebilir, çıkarımlar yapabilirsiniz. İşte başlıyoruz;

1) Borsa – Wall Street (1987)

IMDB (7,4)

İşin içine para girdiğinde işler olması gerekenden daha karmaşık hala gelebiliyor. Ekonomik kazanç ve aç gözlülük arasındaki ince çizginin ne tarafında olduğunuzu bu film sayesinde değerlendirebilirsiniz.

 

2) Glengarry Glen Ross (1992)


IMDB (7,9)

Satış her işletmenin öncelikli amaçlarından biri. Bu film son derece baskıcı bir ortamda satış yapmanın ne olduğunu size gösterebilir.

 

3) Bir Şirket Komedisi – The Hudsucker Proxy (1994)


IMDB (7,3)

Coen kardeşlerin bu keyifli filminde basit bir iş fikrinin nelere yol açabileceğini izleyeceksiniz.

 

4) Tesadüfi İmparatorlukların Yükselişi – The Triumph of the Nerds: The Rise of Accidental Empires (1996)

Web sitesi

IMDB (7,5)

1996 yılında çekilmiş bu belgesel Apple ve Microsoft’un ilk dönemlerine dair son derece ilginç bilgiler içeriyor.


5) Silikon Vadisi’nin Korsanları
– Pirates of Silicon Valley (1999)

IMDB (7,2)

Paul Freiberger’ın kitabından uyarlanan bu 1999 yapımı film Apple ve Microsoft’un kuruluş aşamaları ve o dönemde yaşananları ele alıyor.

 

6) Ofis Çılgınlığı – Office Space (1999)

Web sitesi

IMDB (7,9)

Ünlü Beavis ve Butthead’in yaratıcısından kurumsal iş dünyasına sıra dışı fakat çok eğlenceli bir eleştiri getiriyor.

7) Startup.com (2001)

IMDB (7,1)

2001 yılında çekilen bu belgesel, bir internet girişiminin geçirdiği evreleri beyaz perdeye en iyi yansıtan çalışmalardan biri. Belgesel de ayrıca ünlü dot-com balonu da konu alınıyor.

8) İşletim Sitemi Devrimi – Revolution OS (2001)

Web sitesi

IMDB (7,3)

Özellikle internet girişimciliği ve yazılımla uğraşanların mutlaka izlemesi gereken bu film Linux, açık kaynak kod ve ücretsiz yazılım konusundaki en önemli isimlerle röportajlar içeriyor.

 

9) Göklerin Hakimi – The Aviator (2004)

Web sitesi

IMDB (7,5)

Mükemmellik ve detaylara verilen önem ile havacılık endüstrisindeki acımasız rekabet arasında kalan bir girişimcinin mücadelesini konu alan Martin Scorsese’nin bu filminin başrolünde Leonardo DiCaprio var.

10) Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler – Thank You for Smoking (2005)

Web sitesi

IMDB (7,7)

Girişimcilikten bahsederken pazarlamayı es geçmek olmaz. Zararları tartışılmaz olan sigaranın bile nasıl pazarlanabileceğini gösteren film işin özellikle pazarlama yönüyle ilgilenen girişimciler izleyebilirler.

11) Umudunu Kaybetme – The Pursuit of Happyness (2006)

Web sitesi

IMDB (7,9)

Chris Gardner’ın gerçek hikayesinin Will Smith tarafından canlandırıldığı film en zor zamanlarda bile umudunu kaybetmeyerek, hayallerinin peşinden koşmanın mümkün olduğunu gösteren ve girişimciler için önemli motivasyon kaynağı olan filmlerden biri.

12) Zeka Pırıltısı – Flash of Genius (2008)

Web sitesi

IMDB (7,0)

Gerçek bir hayat hikayesini konu alan bu filmde bir mucidin, kendi icadını kullanan dev bir otomotiv firması ile yıllar süren patent mücadelesi anlatılıyor.

13) Arabulucu – Middle Men (2009)

Web sitesi

IMDB (6,5)

Kısmen gerçek olaylardan esinlenen ama büyük oranda Hollywood’a uyarlanmış, internet girişimciliği üzerine bir film. İnternetin erken dönemlerinde pornografik içerikli web siteleri ile başa çıkamayacakları kadar çok para kazanan bir grup girişimcinin hikayesini konu alıyor.

14) Sosyal Ağ – Social Network (2010)

Web sitesi

IMDB (7,8)

Ünlü Facebook filmi, dünyanın en büyük sosyal ağ sitesinin nasıl kurulduğunu ve Zuckberg’in yaşamının nasıl değiştiğini anlatıyor.

15) Borsa: Para Asla Uyumaz – Wall Street: Money Never Sleeps (2010)

Web sitesi

IMDB (6,3)

İlk Wall Street filmden tam 13 yıl sonra gelen bu ikinci filmde de yine konu borsa, hırs ve aç gözlülük.

16) Kazanma Sanatı – Moneyball (2011)

Web sitesi

IMDB (7,6)

Beyzbol Türkiye’de pek de popüler bir spor değil ve bu film bir beyzbol filmi. Fakat neyse ki film saha içinde olanlardan daha çok, maçları kazanmak için saha dışında yapılanları konu alıyor. Verinin önemini gözler önüne seren izlemesi keyifli bir film.

17) Something Ventured (2011)

Web sitesi

IMDB (6,9)

Konu girişimcilik olunca yatırımdan da bahsetmek gerekiyor. İşte bu filmde tam olarak bunu yapıyor, yani yatırımcıları ve onların yatırım yaptıkları şirketleri anlatıyor.

18) Genç Çıraklar – The Internship (2013)

Web sitesi

IMDB (6,4)

Girişimcilik konusunda çok fazla şey anlatmıyor olsa da içinde Microsoft, Facebook ve Apple’ın yer aldığı listemizde Google’ı da bu komedi filmi temsil ediyor.

19) Para Avcısı – The Wolf of Wall Street (2013)

Web sitesi

IMDB (8,3)

Hırs ve aç gözlülüğün borsa ile birleştiği diğer bir film. Oldukça yüksek IMDB puanının da size göstereceği gibi epeyce uzun da olsa sinemaseverlerin de ilgisini çekmeyi başarmış.

20) jOBS (2013)

Web sitesi

IMDB (5,9)

Apple’ın ilk dönemleri ve Steve Jobs’ın hikayesini anlatan film gösterime girmeden önce büyük ses getirmişti. Gösterime girdikten sonra ise özellikle Apple hayranlarının beklentilerini karşılayabildiğini söylemek zor. Buna rağmen Jobs ve Apple’ın ilk dönemlerini merak edenlerin izlemesinde fayda var.

21) 3 IDIOTS (2013)

IMDB (8,5)

Hindistan’daki eğitim sistemini eleştiren ve tüm zorluklara rağmen nasıl başarılı olunabileceğini anlatan, girişimciliğin özünü taşıyan bir film.

+Doğumda öğretilmişti bize, hayat bir yarıştır
+ Hızlı koşmazsan, ezerler seni
+ Bebek olurken bile, bir tanesi diğer 300 milyon spermi geçer.
+1978. Akşam 5.15’te doğmuşum
+Saat 5.16’da babam ilan etmişti:
+Oğlum mühendis olacak.
+ Ve kaderim belli olmuştu.
+Ne olmak istediğimi, kimse sormadı.

 

 

 

2015 Playlistlerimiz her alana özgü olarak bir seri halinde devam edecektir. Sizlerinde bu konuda bizlere önerilerinizi, katkılarınızı bekliyoruz. Sizlerden gelen öneriler doğrultusunda içeriklerimize devam etmekten mutluluk duyarız.

Bizi takipte kalınız.

Esenlikler dilerim.

[hs_action id=”2686″]

No Comments

Yorum Yap