Başarılı Sosyal Medya Kampanyalarının Planlama Adımları

 

barşarılı-sosyal-medya-

Günümüzde sosyal medya kampanyaları dijital pazarlamanın olmazsa olmaz adımlarında bir tanesi. Eğer başarılı bir sosyal medya kampanyası düzenlemek istiyorsanız, her işte olduğu gibi, kampanyanızı planlayarak ve ekibinizi oluşturarak işe başlamalısınız. Tabii ki sadece iyi bir ekip ve güzel planlama ile başarıya ulaşamayabilirsiniz! Bu sebepten, özellikle başarılı sosyal medya kampanyalarında gözlemlediğim planlama ve ekip kurmanın dâhil olduğu en önemli adımları sizlerle paylaşmak istiyorum.

1-      Yetkin Bir Ekip Kurun:

Yaratacağınız kampanyanın gerekliliklerine uygun bir ekibi kurmanız gerekiyor. Yapacağınız çalışmanın detaylarına göre gerekli olacak teknik yeterlilikleri tespit etmeniz gerekli. Örneğin sosyal medya kampanyanızda makale yazacak, görsel tasarım yapacak ve üretilen içeriği sosyal medyada insanlara ulaştıracak profilde ekip arkadaşlarına ihtiyacınız olduğunu tespit ettiniz. Bu ekip arkadaşlarını kampanyanızın en başında bulmanız ve kampanyanızda görevlendirmeniz gerekli. Seçtiğiniz ekip üyelerinin sosyal medya kampanyanızın gereklerine uygun teknik yeterliliklere gerçekten sahip olduğuna emin olmanız gerektiğini tekrar vurgulamak isterim. Aksi durumunda projenin ilerleyen safhalarında masaların ayaklarından biri eksik kalacak ve kampanyanızı başarısızlığa doğru itecektir.

2-      Sosyal Medya Kampanyanızı Planlayın:

Kampanyanızı planlayarak yol haritanızı adım adım çıkarmanız gerekli. Öncelikli olarak insanlara anlatmak istediğiniz kampanyanın ana amacını merkeze koyup kısa vadeli ve uzun vadeli hedeflerinizi belirlemekle planlamaya başlayabilirsiniz. Hedeflerinizi belirledikten sonra bu hedeflere ulaşmak için kullanacağınız sosyal medya kanallarını listeleyin ve bu kanalları yönetmek için kullanacağınız araçları çıkartın. Özellikle sosyal medya stratejinizi (hangi türde ve sayıda içerik yaratacaksınız, nasıl görseller kullanacaksınız) belirleme işini planlama aşamasında gerçekleştirmelisiniz. Unutmayın en kötü plan plansızlıktan iyidir.

3-      Sosyal Medya Platformlarınızı Seçin:

İlk 2 aşama sonucunda yaptığımız çalışmalara uygun olarak hangi sosyal medya platformları bizim kampanyamızla uyumlu olur, hangi kanallara ağırlık vermeliyiz, hangilerini kullanmamalıyız şeklinde bir beyin fırtınası yapıyoruz. Bu beyin fırtınası sonucunda bizleri en yararlı olacak sosyal medya platformunu seçiyoruz. Unutmayın hedef kitlenizin olmadığı bir sosyal medya platformunda kampanya yapmak sadece zaman ve para kaybetmek ile sonuçlanacaktır. O sebepten en verimli olacak platformları seçmeliyiz bütün platformları kullanmak gibi bir lükse sahip değiliz.

4-      Bir Yayın Takvimi Yaratın:

Yarattığınız içerikler en son hangi günde yaratılacak, son kontrolleri ne zaman yapılacak, hangi tarihte hangi platformda yayınlanacak şeklinde bir takvim mutlaka yaratmalısınız. Takviminizde bulunması gereken içeriğin özellikleri arasında içerik formatı, anahtar kelimeleri, kategorisi olmalıdır. Bu takvimde sorumlu ekip üyesini de belirtmeyi unutmamalısınız.

5-      Şirket Kültürünüzü Yansıtan Sesi Kullanın:

Unutmayın yarattığınız blog yazısını, tweet’lerinizi okurken insanların duydukları sizin sesiniz değildir. Asıl duydukları temsil ettiğiniz sizin şirketinizin sesidir. Bu ses temsil ettiğiniz kurum kültürüne uygun olmalıdır, yani şirketiniz iletişim paydaşlarına eğlenceli bir dille ulaşıyorsa sizin resmi bir dil kullanmamanız gerekli, aksi durumunda hitap ettiğiniz kitle ile iletişim problemleri yaşayacak ve sosyal medya kampanyanızın başarısı sarsılacaktır.

 

Şirketinizin büyüklüğü ne olursa olsun başarılı bir sosyal medya kampanyasını bir günde ortaya çıkartamazsınız. İyi yani yetkin bir ekiple, dikkatle planlanmış ve yukarıda bahsedilen adımlar titizlikle yürütülerek, hayata geçirip sonlandırılacak bir kampanyanın başarı şansı çok yüksektir. İlerleyen yazılarımızda bu adımların örnekli olarak detaylarına daha çok değineceğim. Aklınıza takılan sorular ve fikirleriniz için her zaman bizlere ulaşabilir, kendi sosyal medya kampanyalarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

No Comments

Yorum Yap