9 Yenilikçi Satış Yaklaşımı

 

9-yenilikçi-satış-yaklaşımı

Gelişen rekabet ortamı ile birlikte satış profesyonelleri her gün kendini yenilemek ve farklı yöntemlerle müşterilerinin karşısına çıkmak zorunda. Artık müşteriler bir satış profesyonelinden daha fazlasını beklemektedir. Yenilikçi satış yaklaşımları doğru pazarlama stratejileri ile birleştiğinde başarı kaçınılmaz olacaktır.

Hedeflere ulaşabilmek için listelenen 9 yenilikçi satış yaklaşımı satış profesyonelleri için farklı bir bakış açısı oluşturacaktır:

1) Yeni Fikirler: Yeni fikirler ile eğitici yaklaşımlar geliştirmek müşteriye katma değer sağlamak en önemli stratejilerden biridir. Müşteriler artık bir satış profesyonelinden işine değer katacak öneriler ve eğitici yaklaşımlarla karşısına çıkmasını beklemektedir.

2) Danışman Olmak: Müşterilere bir satış profesyoneli olarak danışmanlık verebilmek için ciddi bir altyapı ve iş yaklaşımı geliştirmek gerekmektedir. Ancak güvenilir bir danışman olduğunuzda başarıya ulaşmanız daha kolay olacaktır.

3)Takım Çalışması: Şirket içinde ve dışında doğru ortaklarla takım olabilmek hedeflere ulaşabilmek için anahtar yaklaşımlardan biridir. Aksi takdirde yalnız başarıya ulaşmak hiç kolay olmayacaktır.

4)Somutlaştırma: Bir ürünü veya hizmeti satabilmek için müşteriye sağlayacağınız katma değeri somut örnekler veya analizler göstermeniz gerekmektedir.

5)Etkin Dinleme: Bir satış profesyoneli dinlemekten çok konuşmaya programlanmış gibidir. Ancak ne zaman müşterinizi etkin dinlersiniz o zaman sorunu ve sunabileceğiniz çözümü sağlıklı bir şekilde planlayabilirsiniz.

6) İhtiyaçları Anlamak: Etkin dinleme ile birlikte müşteri ihtiyaçları net bir biçimde ortaya çıkacaktır. Bir satın alma mutlaka ihtiyaçtan doğacaktır.

7) Kişisel İlişkiler: Dengeli kurulmuş kişisel ilişkiler satış sürecinde hem doğru bilgileri zamanında almanızı hem de şirket içinde sizi savunacak kaynakları yaratacaktır.

8)Çözüm: Çözüm üretmek için tüm adımları doğru anlayıp müşteri ihtiyaçlarına uygun adımları atarak mümkündür. Çözüm üretmeyen bir satış profesyoneli başarısızlığa mahkumdur.

9) Katma Değer: Farklılaştırılmış çözümler rekabet avantajına dönüşecektir. Müşteriye sağlayacağınız katma değer ile fark yaratabilir ve sonuca ulaşabilirsiniz.

Satış hiçbir zaman kolay bir iş değildir. Ancak kendini geliştiren ve müşteriye güvenilir bir danışman olabilen satış süreçleri başarı ile sonuçlanabilir. Sunulan 9 satış yaklaşımı ile başarılı ve hedeflere ulaşan bir strateji oluşturmanızı dileriz.

[hs_action id=”2686″]

No Comments

Yorum Yap