“Ben Gelecekte…” 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne
allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar
oynasınlar türküler söyleyerek yıldızların arasında
dünyayı çocuklara verelim
kocaman bir elma gibi verelim sıcacık bir ekmek somunu gibi
hiç değilse bir günlüğüne doysunlar
bir günlük de olsa öğrensin dünya arkadaşlığı
çocuklar dünyayı alacak elimizden
ölümsüz ağaçlar dikecekler.


Nazım Hikmet

Çocuklarla ilgili hangi rengarenk, hangi masum cümleleri bulmalı da söylemeli kıymetlerini anlatmak için? En iyisi biz susalım, bir çocuğun kaleminden dinleyelim “gelecek” olgusunu. Kendi kıymetini kendisi anlatsın satırlarıyla. Bizlerin unuttuklarını, yanından geçip fark etmediklerimizi kısacık hatırlatsın.

Bugün onlara öğrettiğimiz her duygu, her düşünce, her evrensel değer; yakın gelecekte bizleri bu dünyaya köklerimizle bağlayacak. Bugün onları ne kadar tertemiz ve uzak tutabilirsek kötülükten; gelecekte iyilik tohumları o kadar etrafımızı saracak. Ufukları öyle geniş, gülümsemeleri öyle gerçek ve anlam arayışları öyle derin ki; eminim ileride 7 yaşındaki konuk yazarımız Duru’nun da söylediği gibi, bulutlara uzanan ağaçlar olacak. Yeter ki onlara kalplerimizle yol gösterelim. Ulu Önder Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

🌸🌸🌸

Ben gelecekte bulutların üstünde yaşamak isterdim ve bulutlara kadar uzanan ağaçlar hayal ediyorum. Bir de uzay gözlem deliği olsun.

Ben gelecekte robot öğretmenler, doktorlar hayal ediyorum. Bir de robot anneler hayal ediyorum. Bu robot anneler, annesi ve babası olmayan çocuklara annelik yapıyorlar.

Ben gelecekte kendi kendine giden ve içinden bir şey istendiğinde veren çanta hayal ediyorum. Bu sayede çocuklar ağır taşımayacaklar.

Bir de gelecekte çok az hastalık olsun.

Atatürk Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı biz çocuklara armağan etti. Gelecekte de kutlamaya devam edeceğiz.

Nazlım Duru Tunçkıran

🌸🌸🌸

23 Nisan


No Comments

Yorum Yap