Big Data’dan Faydalanabileceğiniz 5 Pazarlama Aktivitesi

Bıg-Datadan-faydalaneabileceğiniz-5pazarlama-aktivitesi

Herkes Big Data’dan bahsediyor ancak kimse ne olduğunu tam olarak kavramış değil!

Günümüzde birçok mecrada artık CIO(Chief Information Officer) ve CMO(Chief Marketing Officer) rollerinin yüksek sinerji ile çalışması veya birleşmesi gerektiğinden bahsediliyor. Türkiye’de henüz bu tartışmalar başlamamışken; öncelikle bu noktaya nasıl geldik, onu irdeleyelim.

Big Data Pazarlama profesyonellerine kişiselleştirme ve verimlilik açısından birçok olanaklar sunmaktadır. Aslında Big Data, şirketlere müşterileri ve müşteri adayları ile ilgili limitsiz imkanlar sunarak stratejilerini en uygun şekilde uygulama olanağı vermektedir. Bu yöntem şirketler tarafından  kullanılmaya başlandığından itibaren teknik anlamda Big Data üzerindeki çalışmalar ve alternatifler de artmıştır. Bugün Oracle, Terradata, EMC, SAP ve IBM gibi birçok teknoloji şirketi bu alanda ürünler geliştirerek karar vericilerin Big Data’dan teknik anlamda en verimli sonucu almasını kolaylaştırmaktadır. Teknik anlamda seçeneklerimiz arttıkça pazarlama tarafında uygulanabilecek alternatifler de çoğalmıştır.

Pazarlama operasyonlarınızda Big Data’dan faydalanarak aşağıdaki aktiviteleri planlayabilirsiniz:

1)   Gelişmiş Segmentasyon Dijital Pazarlama aktivitelerinizin temel parçalarından biri olan e-posta pazarlamasında gelişmiş listeler kullanarak Big Data’dan maksimum verimi alabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş e-postalar ile müşteri bağlarınız ve geri dönüş oranları artacaktır. Dijital pazarlama için olduğu gibi geleneksel pazarlama aktiviteleri için de müşteri segmentasyonunda Big Data önemli bir altyapı sunacaktır.

2)   Müşteri Kazanma Müşteri adaylarınızı yaş, lokasyon veya demografik verilere göre ayırmak dışında tercih ve davranışlara göre de gruplayarak Big Data’yı yeni müşteri grupları bulmak için kullanabilirsiniz.

3)   Mevcut Müşterilere Daha Fazla Satış Mevcut verilerinizi analiz ederek tekliflerinizi optimize edebilirsiniz. Müşterilerinizin web sitenizdeki davranışları ve satın alma verileri üzerinde çalışarak daha doğru tekliflere ulaşabilirsiniz. Bu stratejiyi en iyi uygulayan şirketlerden biri hiç şüphesiz Amazon’dur. Amazon, sepet ve inceleme verilerine göre sayısız alternatif teklifle karşınıza çıkarak satın alma psikolojisi üzerine doğru adımlar atmaktadır.

4)   Verimli Reklam: Hedef kitleye doğru reklamlarla ulaşmak, günümüz pazarlama ekiplerinin en temel problemlerinden biridir. İnsanların %86’sinin televizyon reklamlarını izlemediği ve %44’ünün reklam mektuplarını açmadığı bir dünyada, medya kaynaklarını doğru yöneten şirketlerin kazanacağı ortadadır. Yine veri üzerinden analizler hedef kitleye doğru reklamlarla ulaşmak için önemli bir araçtır. Tahmine dayalı modellemeler kullanarak büyük boyutta kitleler için reklam harcamalarınızı optimize edebilirsiniz.

5)   Yatırım Geri Dönüş Ölçümü(ROI – Return on Investment): ROI kavramı özellikle Dijital Pazarlama aktivitesi planlayan ekipler için kabusa dönüşebilmektedir. Hem yeterli araçlar olmaması hem de kaynakları izlemedeki sıkıntılar doğru ölçümleme önündeki en önemli engellerdir. Big Data çalışmalarınızı hem pazarlama aktiviteleri hem de ölçümleme için baştan planlayarak rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz.

Big Data’yı yönetmek için bulut altyapılar(Cloud, SaaS) veya kendi altyapınızı kullanabilirsiniz. Ancak katma değer, veriyi depolamak veya yönetmekten öte veriyi operasyonlarınızda kullanmakta yatmaktadır. Özellikle bu noktada pazarlama otomasyonunda kullanabileceğiniz yazılımlar size yardımcı olacaktır.

İşte bu yüzden CIO, CMO, IT ekipleri ve Pazarlama ekipleri yüksek sinerji ile çalışmak zorundadır. Aksi halde farklı işleyen IT süreçleri ve pazarlama süreçleri Big Data’dan yeterli verimi almanızı engelleyecektir. Bu da maalesef rekabette geride kalmanıza sebep olacaktır. Big Data teknik bir terim olsa da pazarlama profesyonelleri bu terimi iyi anlamalı ve iş süreçlerinde nasıl kullanacakları kavramalıdırlar. Ancak IT ekipleriniz ve pazarlama ekipleriniz birlikte çalıştığında ve pazarlama otomasyonu, etkin Inbound Pazarlama aktiviteleri ile birleştiğinde rakiplerinize fark atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

No Comments

Yorum Yap