Bizim Neyimiz Eksik? Dijital Pazarlamada da Maslow’un İhtiyaçlar Teorisi’ni Kullanabiliriz!

Pazarlama ya da psikolojiye ilgisi olanlar Abraham Maslow’un İhtiyaçlar Teorisi’ni muhakkak duymuşlardır. Teori insan doğasının 5 farklı ihtiyaç türünden motive olduğunu öne sürüyor, temelden kompleks olanlara sırayla; fizyolojik, güvenlik, sosyal, saygınlık ve öz-gerçekleştirme. Peki bu teoriyi dijital pazarlamada nasıl kullanabiliriz?

 

 

  1. Fiziksel ihtiyaçlar

Piramidin en alt seviyesi oksijen, yemek, su, uyku gibi insanların olmadan yaşayamayacağı biyolojik ihtiyaçlara karşılık gelir. Maslow bu ihtiyaçlar karşılanamadan diğerleri önemsiz olduğu için bu seviyedeki ihtiyaçları en önemli ihtiyaçlar saymıştır.

Maslow’un piramidinde olduğu gibi dijital pazarlama piramidinde de alt seviyelere fazlasıyla önem verilmesi ve onlar güçlendikten sonra diğer seviyelere geçilmesi önerilir. Bu seviyeye gerekli olan değer verilmezse ileride eklenecek olan aktivitelerden yeterince dönüşüm alınmakta zorlanılır. Dijital pazarlamanın en temelini web site ile içerik oluşturur ve başlangıç olarak takip edilmesi kolay bir tasarım, iyi bir domain, başarılı bir sunucu seçimi, özgün ve değerli içerik üretme, kullanıcıların dahil olabildiği bir blog ve haberler bölümü sayılabilir.

 

 

 

  1. Güvenlik ihtiyaçları

İnsanların güvende olma ihtiyacı piramidin ikinci seviyesini oluşturur; barınma, tehlikelerden korunma, hayatını kontrol edebilme gibi. Bu seviyedeki ihtiyaçlar sağlıklı olma ve kazalardan korunmayı istemenin yanı sıra iş bulma, para kazanma, birikim yapma ve güvenli bir mahallede oturmayı istemeyi de kapsar.

Güvenlik düşünüldüğünde, internet güvenliği-anti virüs programları ve ofis için güvenlik sistemleri ile önlem almak, sürdürülebilirliği temel almak ve beklenmedik durumlara olabildiğince hazır olmak her iş tarzında olduğu gibi dijitalde de önemlidir. Bunun için şifrelere önem vermeniz, yazılım programlarınızı güncel tutmanız, SSL kurarak ek bir şifreleme yapmanız ve web sitenizi yedeklemeniz önerilir. Bunlar dışında, finansal güvenliğiniz için dijital pazarlamanın ikinci adımını SEO- Arama Motoru Optimizasyonu oluşturur, eğer müşterileriniz sizi bulamazsa sizden hizmet veya ürün de satın alamazlar. Optimizasyon için başlıklara, meta etiketlere, anahtar kelimelere dikkat etmekle ve alakalı sitelerden link almakla başlayabilirsiniz.

 

 

  1. Sosyal ihtiyaçlar

Fiziksel ve güvenlik ihtiyaçları karşılandıktan sonraki seviyeyi, sevgi ve aidiyet ihtiyaçları oluşturur. Örnekleri arasında arkadaşlık, romantik yakınlık, aile, güven, bir topluluğun parçası olma ve kabul edilme ihtiyacı vardır.

Dijital pazarlamanın sosyalleşme aşaması müşteri ilişkilerinden geçiyor, bunun için de olabildiğince insana ulaşmanız lazım. Marka bilinirliğinizi arttırmanın bu aşamadaki en etkili yolu reklamdır, Google Adwords, Google arama ve görüntülü reklam ağlarında reklam vererek hedeflediğiniz kesime daha rahat ulaşabilir ve daha kısa sürede büyüyebilirsiniz. Reklamlar dışında sosyal ağlar ve sahada gerçekleştireceğiniz etkinlikler ile, içerik pazarlaması ve podcastler ile bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Müşteri ilişkilerini iyi tutmanın bir başka yolu da müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlayarak en uygun karşılıkları vermekten geçer. Bunun için de müşterilerinizin olduğu kanallarda bir varlığınızın olması gerekir. Hedeflediğiniz kesimin nerede olduklarına bakarak, Facebook İşletme Sayfası veya Facebook reklamlarından yardım alarak Facebook’ta ve/veya Twitter, LinkedIn, Youtube’da hesap oluşturabilirsiniz.

 

 

  1. Saygınlık ihtiyaçları

Maslow bu seviyeyi, kişinin kendisine duyduğu saygı ve diğer insanların kendisine saygı duymasına olan ihtiyaç olarak ikiye ayırır. Kendine saygı; itibar, başarı, uzmanlık ve bağımsızlığı oluştururken, diğer insanların kendisine saygı duyma ihtiyacını statü ve prestij oluşturur.

Saygınlığınızın artması ise müşteri ihtiyaçlarına cevap vermenin bir adım ötesine geçerek sadece müşteri odaklı olduğunuzda gerçekleşir. Müşterilerinizin değerinizi anlamaları için networklerden yararlanabilirsiniz. Endüstrinizin takip edilen sitelerinde veya dergilerinde yazılar yayınlayabilir, etkinliklerde konuşmacılık yapabilirsiniz, böylece kendi potansiyelinizi geliştirirken bu potansiyeli insanlara da göstermiş olursunuz. Saygın bir imajınız ancak uzman bir imajınız olduktan sonra gerçekleşir, bunun için sektörünüzün öncülerinden olmaya çalışmalı, alakalı ve değerli bilgiler paylaşmalı, eğitimler, girişimcilere destekler ve yeni bağlantılar kurarak sektöre katkıda bulunmalısınız.

 

  1. Kendini gerçekleştirme ihtiyacı

Zirvedeki bu ihtiyaç kişinin potansiyelini anlama, kişisel gelişim ve deneyim kazanma ihtiyacıdır. Diğer bir tanımı da kişinin yeteneklerinin, kapasitesinin ve potansiyelinin maksimum şekilde kullanımıdır, bu seviyedeki insanlar yapabileceklerinin en iyisini yapmayı ve olabilecekleri en iyi versiyonu olmaya çalışırlar.

Dijital pazarlamada en üst seviyeyi, kendinize duyduğunuz saygı ve kendinize duyduğunuz güven oluşturur. Bu aşamada işinize değer verirken kendiniz için en iyi işi yapmaya çalışmalı, sürekli kendinizi geliştirerek güncel tutmalı, her zaman gelişmeye ve yeni deneyimler kazanmaya çalışmalısınız.  Sadece bu yolla kendi potansiyelinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

No Comments

Yorum Yap