Bu Senenin En “Gerçek” Babalar Günü Kampanyaları

Artık pazarlamanın “erişilmez marka imajını yıkmak” olduğunu hemen hemen bütün markalar kabul etti. Human-to-human olarak geçen insandan insana pazarlama da bu gerçeği destekliyor. Başarılı sonuçlar da kısa sürede kitlesine ulaşmayı başarıyor. Şimdi kısaca bu Babalar Günü’ne en çok yakışan ve anlam yükleyen kampanyalarına yakından göz atalım.

Pierre Cardin

Kazandığını ailesi için harcayan babaların kazandığını babası için harcamak isteyen evlatlarına güzel bir fırsat sundu Pierre Cardin. Babası için en değerli hediyeyi vermek isteyenlere “1 gün bizimle çalışın 200 lira değerinde istediğiniz hediyeyi alın.” dedi. Yani başka bir deyişle, babanıza onun parasıyla değil, kendi emeğinizle bir hediye sunun mesajı verdi. Haliyle katılım da bir hayli fazla oldu. Aynı zamanda #1Günlükİş hashtag’i üzerinden de detayları ve o güne ait farklı mağazalardan fotoğrafları paylaştı.

pierre cardin

_1___1günlükiş_-_Twitter_Search

Vestel Venus 

İzlerken birçok yerde “hakkaten hee!” dedirten Aranmayan Babalar reklamı yine bu yılın en çok sevilenlerinden ve benim favorim 🙂 Vestel bu sene babasını sadece annesine ulaşamadığında arayan uzaktaki evlatlara mesaj göndermiş; çok da samimi olmuş! Fonda Erkin Koray’dan Anma Arkadaş şarkısıyla hem güldüren hem de düşündüren reklam ise BLAB İstanbul imzalı. Vestel Venus için hazırlanan reklam #BabanıAra etiketi ile paylaşılarak Twitter’da etkileşim sağladı.

Akbank 

Akbank baba parasıyla Babalar Günü hediyesine biraz daha masum yaklaşmış ve minikleri kullanarak sevimli bir reklam hazırlamış. TBWA’nın hazırladığı reklam jingle’ı Kendim Ettim Kendim Buldum. Kendi paralarıyla alındığı malum olan pahalı hediyelere en fazla Oğlum/Kızım ne gerek vardı diyebilen babalarla empati kuran reklam gülümsetiyor. Reklam için kullanılan hashtag’ler ise #oğlumnegerekvardı ve #kızımnegerekvardı.

Yapı Kredi

Bence bu senenin en duygusal Babalar Günü reklamı Yapı Kredi’den geldi. Efsane üçlü Metin, Ali ve Feyyaz ile aynı anda sahaya çıkma hayali kuran Haluk Duranoğlu’nun babalar günü hediyesi seneler sonra bu hayali gerçekleştirmek oluyor. Uzun uzun anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum. Henüz fırsatınız olmadıysa mutlaka bu reklamı izleyin. Wanda Digital’e hazırlatılan ve paylaşımları #BabamınHayali hashtag’i ile yapılan reklam Play Kart için hazırlanmış.

Finansbank

İlk oyun arkadaşlarının babalar olduğunu hatırlatan Finansbank reklamı Müslüm Gürses’in Hangimiz Sevmedik şarkısının uyarlanarak hazırlanmış. Miniklerin sesinden “Baba gibi sevmek ruhumuzda var” dizeleri ile devam eden reklam #İyikivarsınbaba hashtag’i ile Twitter üzerinden de çok güzel yorumlar aldı.

Denizbank

Bu kampanyayı gerçekçi yapan herkesin söyleyecek bir sözü olmasıydı. Baba olduğunda anlarsın gibi babalardan sık sık duyulan sözleri #BabamınSözleri hashtag’i paylaşanlar kol düğmesi kazanma şansı yakalıyor. Denizbank eğlenceli cevaplar almaya devam ediyor.

denizbank

Teknosa

Güzel bir tespit de Teknosa’dan geldi bu Babalar Günü’nde! Bütün özel ve mutlu anlarda kameranın arkasında kalan babaları unutmadı. 41? 29!’un hazırladığı reklam filminde gizli kahramanlara hatırlandıklarını hissettirildi. Çok da sevimli oldu 🙂

Herkes babasını farklı tanımlar. Ama sevgi ortaktır. Ben de şimdiden başta sevgili babam, Netvent’in evlatlarına aşık babaları ve baba adayları olmak üzere herkesin Babalar Günü’nü kutluyorum. Bu Babalar Günü’nde gizli kahramanınıza duyduğunuz sevginizi saklamamanız ve dolu dolu hissettirmeniz dileğiyle…

No Comments

Yorum Yap