Coca Cola’dan Amazon’a: Görsel İçerik Pazarlaması Dersleri

coca-coladan-amazona-içerik-pazarlama-dersleri-

Inbound pazarlama da dâhil olmak üzere, dijital dünyada görünür olmak için sunulan bütün pazarlama çözümleri tek bir stratejiyi temel alır: İçerik Yönetimi. Bütün pazarlama kanallarından etkili sonuçlar alabilmenin temelini kaliteli ve özgün içeriklerin yaratılması oluşturur. Ancak içerik, özünde çok genel bir kavramdır. Etkili bir içerik yönetimi, içeriğin türünü anlamak ve buna göre planlama yapabilmekten geçer.

Günümüzde sosyal medya mecralarının da etkisiyle, en çok tercih edilen içerik türü görsel içeriklerdir. Yapılan araştırmalar, görsel içeriklerin azımsanamayacak bir öneme sahip olduğunu gösteriyor.

  1. İnsan beyni görsel bilgiyi yazılı bilgiye kıyasla 60.000 kat daha hızlı işliyor.
  2. Doğru görsel içerikleri paylaştığınızda, bu paylaşımın görüntülenme olasılığı, yazılı içeriklere göre %94 daha fazla.
  3. Twitter ‘da her 1 dakikada 700 Youtube videosu paylaşılıyor.
  4. Pinterest kullanıcılarının %21’i, Pinterest’te görüp beğendikleri bir ürünü mutlaka satın alıyor.
  5. İnsanların görsel içeriklere paylaşım, beğeni ve yorum tepkilerini verme olasılığı, yazılı içeriklere göre %40 daha fazla.

Bu istatistikler çoğaltılabilir. Ancak alınması gereken mesaj şudur ki: Paylaştığınız görsellere dikkat etmeniz ve yazılı içerikler kadar önem vermeniz, aslında yazılı içeriklerinizden çok daha fazla dönüşüm sağlamanıza yardımcı olabilir.

Peki, görsel içerikleri başarı ile kullanan markalardan çıkarılacak dersler neler? Görsel içerikleri kullanırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

1- Görsel içerik sadece fotoğraf ve çizimlerden oluşmaz. Videolar, infografikler ve karikatürler gibi paylaşılabilir bütün görseller görsel içerik dâhilinde değerlendirilebilir. Çeşitliliğin farkında olmanız hangi mecrada ne şekilde etki yaratacağınızı düşünürken faydalı olacaktır.

2- Eğer bir ürün görselini paylaşmak istiyorsanız, bunu ürünü hedef kitlenizin gözüne sokarak değil; onlara sağlayacağı faydayı göz önüne alarak bir çalışma yapın. Aşağıdaki örnekte Amazon’un yaptığı gibi, hangi ihtiyaçtan yola çıktığınızı hatırlayın, bunu ifade edin ve görsel çekimlerini bu ihtiyacı hikayeleştirerek planlayın.

Amazon3- Pinterest, görsel fikri edinmek için mükemmel bir platformdur. Anahtar kelimelerinizi Pinterest’e yazarak arayın ve hedef kitlenizin bu anahtar kelimelerle neler paylaştıklarına göz atın. Ancak beğendiğiniz görselleri, sahibinden izin almadan, kendi paylaşımınız gibi paylaşmaktan kaçının. Markanıza ait bir Pinterest hesabınız varsa, panolarınıza “Diyet Cola”, “Light Cola” gibi isimler vermek yerine; Coca Cola’nın yaptığı gibi daha yaratıcı isimler bulun. Ürünlerinizi değil markanızı sevdirmeniz gerektiğini unutmayın. Bu arada, Pinterest video’da paylaşabileceğiniz bir platformdur. Videolarınızı burada da kullanmayı düşünebilirsiniz.
Coca Cola

4- “Hamburger Menü 19,90 TL” yazan görseller, özellikle Twitter gibi platformlarda beğenilme ve paylaşılma ihtimali çok düşük görsellerdir. Facebook da yakın zamanda bunların önüne geçmeyi planlıyor. Hedef kitlenizi önemsediğinizi göstermenin en iyi yolu, onların dilinden konuşabilmenizdir. Ürününüzü paylaştırmak istiyorsanız, hedef kitlenizin gözleri ile görmeyi öğrenin.
Yemeksepeti

5- Video içerikler kısa sürede çok şeyi anlatabilmeniz için en uygun yöntemlerden bir tanesidir. Ancak video içerik oluştururken, “Meyve suyu içerseniz genç kalırsınız” demek klişeyi tekrar etmektir. İçeriği paylaşılabilir yapan en önemli etkenlerden bir tanesi gerçekçi ve özgün olmasıdır. Videonuzun 1 milyondan fazla izlenebilmesi için, ürününüzün 2000 liradan satılmasına gerek yok. İyi bir fikrinizin olması yeterli.

https://www.youtube.com/watch?v=gVY220ECU2A

6- Instagram’ı sadece görsel içeriklerinizi paylaşmak için değil, görsel içerik fikirleri almak için de kullanabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi başlarına hashtag(#) koyarak arayın ve bu kelimelerde en çok beğenilen görsellere göz atın.

7- İçerik üretmenin ana amaçlarından bir tanesi, sektörde otorite olduğunuzu gösterebilmenizdir. Dijital ortamda bu bilgi otoritesini kullanmak için faydalanabileceğiniz en iyi platformlardan bir tanesi de Slideshare’dir. Dünyanın en çok ziyaret edilen 121. web sitesi olan Slideshare’de sunumların dışında, video ve infografiklerinizi de paylaşabilirsiniz. Ancak dikkat çekici başlıklar ve görseller kullanmaya dikkat edin.
Netvent

8- Paylaşılabilir görsel içerikler oluşturmanın en güzel yollarından bir tanesi de toplumsal fayda sağlamaktır. Hem duyarlılığı arttırmak hem de sosyal sorumluluk görevini yerine getirmek, bir kitleye ulaşmanın en etkili yollarından bir tanesidir.
Nesli Çoğalan Peter Pan'lar Cemiyeti

9- Stok görselleri kullanırken çok dikkatli olun. Markanızın mesajına, imajına uygun stok görselleri kullanabilirsiniz. Ancak sadece görseli bulup paylaşmak yerine, size ait bir içerik haline getirmek için bu stok görsellere anlam katın.

İçerik pazarlaması, detaylı bir planlama ve yönetim gerektirir. Görsel içerikler ise hedef kitlenizin aklında kalacak marka imajınız olacağından, büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle, görsel içeriklerinizi dikkatle seçmenizi ve doğru platformlarda özenle kullanmanızı tavsiye ederim.

Aklınıza gelen diğer görsel içerik örneklerinizi, yorumlarınızı ve eleştirilerinizi duymaktan mutluluk duyacağız.

 

 

No Comments

Yorum Yap