Content Seeding Nedir? Nasıl Yapılır?

Content seeding, içerik üreticilerinin bir markanın özelliklerinin tanıtımını sosyal medyada ve web sitelerinde bir ürünü anlatmak, kendi özel hedef kitlelerine erişmek ve potansiyel müşterileri edinmek (lead generation) için içeriklerin çeşitli platformlara yerleştirildiği bir dijital pazarlama çalışmasıdır. Content seeding, markaların oluşturduğu içeriklerini kendi hedef kitlelerinin görebileceği ve içerikle etkileşime geçebileceği platformlarda görüntülenmesini artırmalarını sağlar. Influencerlar, geniş kitlelere erişim sağlayabildikleri için kullanılan ana kaynaklardan biridir. Potansiyel müşteriler, influencerlara kendi arkadaşlarından daha fazla güvenmektedirler. Content seeding operasyonlarının bu kadar başarılı olmasının nedeni, influencerlar ve partnerler tarafından paylaşılan içeriğin hedef kitleyle alakalı ve onların sorunlarına çözüm olan içerikler olmasıdır. Sektör liderlerinin bir markayı sosyal medya veya web siteleri aracılığıyla tanıtması, işletmenin erişimini artırır, çünkü kendi hedef kitlelerinde güven oluşturmuşlardır. Ancak, content seeding operasyonlarını kolaylaştırmanın tek yolu influencerlar değildir. Ayrıca tohumlama konusunda uzmanlaşmış bir ajansla iletişime geçebilir, bir blog yazısı veya e-posta bülteni aracılığıyla influencerlara bir ortaklık için ulaşabilirsiniz. 

Content Seeding Operasyonlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçerik tohumlama, Content seeding kavramı genellikle influencerları akıllara getirerek yüksek maliyetli operasyon süreçleriyle bağdaştırılmaktadır. Maliyetli operasyon süreci sonunda ise yeteri kadar erişim alınamazsa müşteriler genellikle bu durumdan memnuniyet duymazlar. Çünkü yüksek maliyetler yüksek beklentileri beraberinde getirmektedir. Bu nedenle content seeding sürecinde önemli olan bir nokta influencer marketing konusunda uzmanlaşmaktır. Çalışacağınız influencerların hedef kitlesini analiz ederek sadece erişim değil etkileşim alabileceğiniz influencerlar ile çalışmanız gerekir. Takipçi satın alımı yaparak çok fazla sayıda takipçi edinmiş sözde influencerların size yararı olmayacaktır. Bu nedenle sosyal medya analizi araçlarıyla takipçi kitlesinin sahte olma oranı incelenmelidir. Bütçenin getireceği erişim ve etkileşim miktarlarını hesaplamak önemlidir ve KPI belirlemesi yaparak ilerlemek daha sistematik bir ilerleme yapmanızı sağlar. Eğer Facebook Business Manager üzerinden yeterli sayıda lead elde ediyorsanız content seeding riskine girmemek daha avantajlı olabilir.  Bunun yanında eğer web siteleri üzerinden tanıtım amaçlı seeding çalışması yürütüyorsanız özellikle forum sayfalarındaki moderasyonlar nedeniyle engellemelerle karşı karşıya kalması olasıdır. İçerikleriniz silinebilir veya içeriklerin girişini yaptığınız profiller kapatılabilir. Bu nedenle içerikleri olabildiğince hedef kitle ağzından ve organik biçimde üretmek çok kilit bir noktadır. Dolayısıyla, her zaman yüksek maliyetlere ihtiyaç duyulmadan organik olarak web sitelerinde içerik girişleri yapılarak efektif ve uygun bir operasyon süreci sağlanabilir.

Content Seeding’in SEO Üzerindeki Etkileri

Google yeni algoritma değişimleriyle beraber sosyal ağlar ve web sitelerinde oluşturulan içeriklere göre search içerisindeki sıralamasını etkilemektedir. Sosyal medyadaki performansınız off-page SEO skorunuzu yükseltir. Markanız özelinde sosyal medyada keywordünüz ne kadar fazla sayıda geçiyorsa ön sıralarda yer alma  hakkında sosyal medyada ne kadar çok konuşuluyorsa o kadar ön sıralarda yer alma olasılığınız artar. Off-page SEO için content seeding önemli bir operasyondur. Off-page SEO için ise düzenli bir seeding çalışması gerekir. Sadece 1 aylık yoğun bir seeding çalışması uzun vadeli bir çalışma olan arama motoru optimizasyonuna olumlu katkı sağlamayacaktır. 

content seeding

Content Seeding Nasıl Yapılır?

Günümüzün trendlerine uygun olarak üretilen içerik paylaşımlarınız daha fazla potansiyel müşteri tarafından görüntülenecektir. Bu sayede marka bilinirliğiniz önemli ölçüde etkilenerek artışa geçecektir. Dijital dünyada yer alan forum sayfaları, bloglar ve influencerlar seeding çalışmaları için çok önemlidir. Öncelikle bir liste hazırlamalısınız. Listenizde forum sayfaları, bloglar, yorum yazılabilecek web siteleri ve influencerlar yer almalıdır. Listeniz aslında sizin veritabanınızdır. Veritabanınız içerisinde hedef kitlenize uygunluklarına göre sıralayarak ilk iletişimi ve üretimi hedef kitlenizin etkileşime geçme olasılığı daha yüksek platformlara ayırmalısınız. Ulaşacağınız kişilere maillerinizin kısa ancak dikkat çekici olmasına dikkat etmelisiniz. Forum sayfaları ve blog sayfalarında yorum içerikleri oluşturmalı ve bu içeriklerin hem hedef kitle ağzından hem de forum sayfasında kişinin sorduğu soruya cevap verebilir ve kullanıcılara değer katacak şekilde yararlı içerikler olması önemlidir.

Bu nedenle profesyonel bir ekip ile content seeding çalışmalarınızı yürüterek olası dezavantajları minimize ederek düzenli şekilde content seeding hizmeti alabilirsiniz!

Content seeding hizmeti almak için tıklayın!

No Comments

Yorum Yap