Dijital Pazarlama Stratejileri : Kullanıcı Odaklılık

Dijital Pazarlama Stratejileri Kullanıcı Odaklılık-01

 

Dijital dünyanın hayatımıza kattığı birçok kolaylık mevcuttur. Ulaşmak istediğimiz bilgileri arıyor, almak istediğimiz ürünleri arıyor, ürün yorumları okuyor, uçak/otobüs bileti arıyor, yemek tarifi arıyor, trafiğe, hava durumuna bakıyor, yemek sipariş ediyor, haber okuyor ve daha birçok farklı amaçla onlarca, yüzlerce web sitesini ziyaret ediyoruz. Ancak ziyaret ettiğimiz sayfalar bazen hızlı açılmıyorsa, aradığımız sorunun cevabını bulamıyorsak, bu hizmetleri veren sayfalar için olumsuz düşünüyor hem de zamanımızı boşa harcıyoruz. Sebebi ise çoğu web sitesinin kullanıcılara uygun yapılarda ve özgün bir şekilde dizayn edilip sunulmamış olmasıdır.

 

Kullanıcı-deneyimi-hakkında-Türkçe-kaynaklar-üretilecek

 

 

Peki ya ziyaretçilerle uygun iletişimi sağlayıp, aranılan sorular cevap vermek için dijital stratejilerden hangileri dikkat edilmeli? Aslında bu sorunun cevabı çok basit;

  1. Kullanıcı Odaklı Tasarım
  2. Kullanıcı Deneyimli Tasarım

 

Kullanıcı Odaklı Tasarım Nedir? (User Centered Design)

 

Bu tarz sorunların yaşanmasının ana nedeni, web siteleri tasarlanırken, kullanıcıya odaklanmak yerine, daha çok görünüme, süslü özelliklere odaklanmaktan kaynaklanıyor. Bir web sitesinin görünümü kullanıcı için ilk izlenim açısından oldukça değerlidir. Ama burada ufak bir paradoks vardır. İyi bir görüntü her zaman iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayamaz. Tasarlanan bir sitenin kullanıcı deneyimi ile test edilmesi de kullanıcı odaklı tasarıma giden yolda en önemli yöntem denebilir. Kullanıcı odaklı tasarım, kullanıcı deneyimi testi ile oluşturulmuş tasarım oluşturma işlemi temel olarak, farklı farklı kullanıcıların hangi amaçlarla sitenizi kullandıklarını, hangi hedeflerine yönelik kullandıklarını, hangi duygu, istek ve düşüncelerle  sitenize geldiklerini anlamaktan geçer. Bunun için en yaygın kullanılan A/B testi önerilebilir;

 

A/B testinin amacı ikili karşılaştırmalarla farklı içerik ve tasarım örneklerini karşılaştırmayı ifade ediyor. Bu karşılaştırmanın amacı A/B testini uyguladığınız sisteme göre farklılık gösterebilir. Anasayfa, üyelik sayfası, satış sayfası, landing page ya da bülten için farklı A/B testleri uygulayabilir ve hedeflediğiniz eylemin(üye olma, satışa dönüş, tıklama..) değişimini takip edebilirsiniz. A/B testini nasıl ve nerede kullanabileceğinize dair detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kullanıcıların tamamına net işe yarar bir tasarım ortaya çıkarmak imkansız olsa da ortak alan tasarımı denen ve son 3-4 yılda tüm büyük firmaların yöneldiği tasarım trendi ile kullanıcıya yönelik bir tasarım ortaya çıkarmak mümkündür. Tüm bu çalışmalarda, kullanıcıları anlama ve onların düşüncelerini anlama, çözümleme, sitenizi nasıl kullandıklarını gözleme, davranışlarını raporlama hatta yapılabiliyorsa bire bir görüşmeler, son teknolojiden faydalanarak kullanıcı odaklı mükemmel tasarımlar oluşturulabilir. Tahmin edersiniz ki bu kullanıcıların sitenizde izleyecekleri yollar birbirinden farklı olacaktır. Her bir kullanıcıyı anlamak, amaçlarına kolayca ulaşmalarını sağlamak ve onlara güzel bir deneyim yaşatabilmek sitenizin başarısını belirleyecektir.

 

eh

 

 

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir? (User experience design)

 

Kullanıcı deneyimi tasarımı, değişik tipte kullanıcıların hangi amaçlarla ürününüzü/web sitenizi kullandıklarını, hangi duygularla, düşüncelerle ve motivasyonla web sitenize geldiklerini anlayıp, doğal ve tatmin edici bir deneyim sunabilmek için yapılan araştırma ve çalışmalardır. Bu çalışmalarda, kullanıcılarla vakit geçirme, web sitenizi nasıl kullandıklarını gözleme, bire bir görüşmeler, kişilik kartları oluşturma, ürün/web sitesi hayata geçmeden kağıt üzerinde ya da resim üzerinde prototipleme ile yapılan testler ve benzeri birçok yöntem kullanılmaktadır.

 

Müşteri beklentilerinin sürekli değiştiği günümüzde, yalnızca süslü özelliklere sahip, çok görünmeyi hedefleyen bir web sitesi tasarlamak firma başarısı için yeterli değildir. Müşteri olarak vaktimiz değerli ve sabrımız sınırlıdır. Bir web sitesi hızlı açılmıyorsa, beklemiyoruz kapatıyoruz. Aradığımızı birkaç tıklamadan sonra bulamıyorsak cevabımızı başka bir web sitesinde arıyoruz.

 

Her kullanıcı web sitesini farklı amaçlarla ziyaret eder. Kimisi şirketiniz hakkında bilgi almak için, kimisi ürün satın almak için, kimisi müşteri hizmetine ulaşmak için, kimisi de firmanıza başvuru yapmak için gelir. Bu kullanıcılardan bazıları sitenizi ilk defa ziyaret ediyor, bazısı ise daha önce ziyaret etmiştir. Farklı kullanıcıların sitenizi izleme şekli de birbirinden farklı olacaktır.

 

Kullanıcı deneyimi tasarımı; tasarımın her aşamasına hedef kitlenizi dahil ederek, tasarımı içgüdülerinize göre değil, kullanıcı verilerine göre oluşturmaktır.

 

erhe

 

İyi Bir Kullanıcı Deneyimli Tasarım İçin;

  • Tasarım yaptığınız platformlarda kullanıcıların daha önceden yaşadığı deneyimleri dikkate almak gerekir. Örneğin bir Android uygulaması tasarlıyorsanız Android’in kullanım alışkanlıklarını tanımanız, aynı zamanda kullanım amacını ve kullanım yerini de bilmeniz gerekir. Ya da bir e-ticaret sitesinde önemli olan sadece kolay kullanılması değildir. Offline (kargo, call-center…) kısımda yaşadıklarınız da bu deneyimin bir parçasıdır. Bu nedenle bulunan çözümler tüm sistemi kapsayacak şekilde olmalıdır.

 

  • İnsanlar okumazlar, tararlar. Bu yüzden iyi tasarım kullanıcıyı düşünmeye itmez. Bir uygulamanın ana özelliğini, bulunması kolay hale getirmek gerekir.

 

  • Kullanıcının olmadığı bir kullanıcı deneyimi düşünülemez. Bu nedenle kullanıcılar ile testler yapmak ve onların davranışlarını anlamaya çalışmak gerekir. Tasarım size göre kullanılabilir değil, kullanıcılara göre kullanılabilir olmalıdır.

 

[hs_action id=”2686, 2683″]

No Comments

Yorum Yap