Ekip İçi İletişimin Önemi

     Hayatımızın her anında iletişim kurarak yaşıyoruz. Sokağa ilk çıktığımızda ‘pisi pisi’ dediğimiz kediden, markete girdiğimizde ‘Hayırlı işler’ dediğimiz bakkal amcaya kadar tüm canlılarla iletişim kuruyoruz. Hatta evde yalnız kaldığımızda iletişim kuracak kimseyi bulamazsak kendi kendimize konuşuyoruz. Demek ki iletişimle yaşıyoruz biz.

iletisim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İletişim Nedir?

     İnternete ‘iletişim nedir’ yazdığınızda karşınıza iki açıklama çıkıyor:

  • Duygu ve düşüncelerin akla gelen her yolla kişiden kişiye aktarılması
  • Kişilerin birbirini anlaması

     Bu iki farklı açıklama aslında birbirini tamamlıyorlar. İnsanlar birbirini anlamak için iletişim kurarlar ve anladıkları zaman iletişim süreci tamamlanmış olur.

     Ekip İle İletişim

     Günün büyük bir kısmını ekibimiz ile geçirdiğimiz düşünülürse, artık onlar bizim ailemiz gibidirler. En büyük coşkularımıza da en sert tepkilerimize de aynı ortamda çalıştığımız bu ailemiz şahit olur.

     Peki ailemiz diyebileceğimiz kadar yakın olduğumuz ekibimizle iyi iletişim kurmamız neden önemli? İyi iletişim kurmadan da başarılı olamaz mıyız?

     Hayır, olamayız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Ortak Amaca Birlikte Yürüyün

     Öncelikle şunu unutmamak gerekir ki; eğer ortak bir amaç uğruna bir araya gelinmişse o zaman bu amaca birlikte yürürken o iletişimi kurmadan yeterince sağlam adımlar atılamaz. Her bir adımı birlikte attığımız zaman inşa ettiğimiz geleceğin temelleri güçlü olacaktır. Bir gün ekipten birinin ayağı takıldığı zaman o ana kadar verdiği emeklerin karşılığı olarak ekiple birlikte kurduğu temeller onu ayakta tutacak.

     Sosyal ilişkiler kurmak, bireyin özgüveninin artmasına yardımcı olur. Düşüncelerini paylaşmak, her zaman sizi bir adım ileri taşır. Fikirleriniz takdir edildiğinde tatmin duygusunu yaşamak, daha iyisini yapmanız için sizi motive ederken eleştiri oklarının karşısında dikilmek de daha iyi işler ortaya koymak için sizi motive eden bir başka etkendir. Fikirlerinizin geliştirilebilecek yönlerini yakınınızdakilerin yorumlarıyla keşfetmek, hatanızı anlayıp daha iyisini yapma aşamasına geçiş sürecini hızlı bir şekilde tamamlamanızı sağlayacak.

     Bunlara ek olarak ailenizin yanında rahat olamayıp, kendinizi doğru iletişim şekliyle ifade edemeyecekseniz, başka nasıl kendinizi ifade edeceksiniz? 😊

     Özel Kimyayı Yakalayın

     Mükemmel uyuma, evrensel bir konu üzerinden örnek vereceğim. Futbol maçlarında en başarılı takımların ne kadar uyumlu olduğundan, birbirini nasıl da tamamlayan oyunculardan oluştuklarından bahsedilir. Bunun sebebi 11 adamın bir topun peşinden daha iyi koşmayı biliyor olması ya da topa daha sert, daha estetik vurabilmesi değil. Başarılı takımların en büyük özelliği, takım içi kurguda herkesin birbirinden haberdar olup bir bütün olarak hareket etmeyi başarabilmeleridir.

     Futbolda bir bütün olmak için birlikte geçirilen sürenin çok olması gerektiği söylenir. Ofisler için de böyle midir? Öyleyse bile zaten günün büyük bir kısmını birlikte geçirmiyor muyuz? Herkesten daha çok gördüğümüz bu insanlarla uyum içinde olmak için en önemli etkene zaten sahibiz. O zaman tek yapmamız gereken kendi gelişimimiz için çalışmalar yaparken, birbirimize katkı sağlamayı da unutmamak. Yine spordan örnek verecek olursak, günümüzdeki en iyi olarak gösterilen sporcular kendi gelişim sürecine takım arkadaşlarını da dahil edebilenlerdir. Bkz. Lebron James, Christiano Ronaldo. Dünyanın en çok konuşulan futbolcusu ve basketbolcusu, takımları adına skor üretmekle kalmıyor aynı zamanda takım arkadaşlarının da neleri iyi yaptıklarının bilincinde olarak doğru şekilde onları besliyorlar.

     Farklı Fikirlerden Beslenin

     Farklı fikirlerin bir ahenk içinde aynı ortamda bulunması gelişimi ileri seviyeye taşıyacak anahtardır. Bırakın herkes birbirinden farklı olsun. Fikirleri saçma, yaşam tarzı çılgınca olsun. İhtiyacımız olan şey de tam olarak bu aslında. Hiç keşfetmediğiniz düşüncelerin bir anda karşınıza çıkması sizi korkutmak yerine olaylara daha geniş bir açıdan bakmanıza yardım etsin.

     Ekiple sağlıklı iletişim kurmak her açıdan önemlidir. Fakat en çok kendinizi doğru ifade etmek hatta dahası kendinizi keşfetmek için önemlidir. Ekibinizle iletişim kurmaktan çekinmeyin, onlar size en yakın insanlar 😊

No Comments

Yorum Yap