Google IO 2017 ve Yeni Teknolojiler

 

Gelecek. Bu kelimeyi duyduğumuzda aklımıza gelen ilk olgu teknoloji. Yüksek teknoloji. Ve yüksek teknoloji dendiğinde ise akla gelen ilk şirketlerden biri hiç şüphesiz Google. Geliştirdiği ve değiştirdiği teknolojiler ile geleceğimize yön veren şirket, ilk çıkışında sadece web sayfalarını düzenlemeye yarayan bir arama motoruydu. Vizyoner şirketlerin yaptığı gibi bir çok alanda ileriye dönük projeler gerçekleştiren Google, bir arama motoru olmaktan öte, hayatımızın her anında bizlerle. Akıllı telefonlarımızdan arabalarımıza, saatlerimizden evimizdeki akıllı asistanlara kadar hayatımıza dokunmayı başaran nadir şirketlerden.

 

 

 

Bütün bunları zaten biliyorsunuz. Bahsetmemizin nedeni ise Google’ın her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği Google I/O etkinliği. Bu etkinlik, son durum hakkında bilgi verirken, geleceğin nasıl bir yer olacağı hakkında da ipuçları sunuyor.

 

 

Google CEO’su Sundar Pichai’nin konuşmasıyla başlayan etkinlikte, güncel sayılar paylaşıldı. Google aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcı sayısına ulaştığını ve sahip olduğu en büyük şirketlerden olan YouTube’ın her gün 1 milyar saatten fazla  video izlenilen bir platforma dönüştüğünü açıkladı. Kullanıcılar ayrıca Google Haritalar ile her gün 1 milyar kilometreden fazla yol gidiyor.

Google ın bulut depolama hizmeti sunduğu Google Drive, aktif kullanıcı sayısı olarak 800 milyonu aşmayı başardı. Günlük 3 milyardan fazla dosyanın yüklendiği Google Drive, rakiplerine gözdağı veriyor.

Bundan 2 yıl önce duyurulan  Google Fotoğraflar, artık aktif kullanıcı sayının 500 milyonu aştığı, günde 1.2 milyar fotoğrafın yüklendiği bir hizmet.

Android, iOS ile kıyaslandığında  ezici bir farkla üstünlük kurdu ve 2 milyar aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı.

Google bugüne kadar “Önce Mobil” olarak belirlediği vizyonunu,  “Önce Yapay Zeka” olarak güncelledi. Gelinen noktada Gmail için otomatik e-posta yanıtlama özelliği bile geliştirildi.

 

 

 

Teknolojiyi kullanmayı daha da kolaylaştıran, konuşmaları anlama yeteneğinde yapılan iyileştirmeler, hataları inanılmaz azalttı. Derin öğrenme ile her saniye, bu birikimin üstüne yeni bir şeyler ekleniyor. Öyle ki, Google Asistan, evdeki 6 farklı kullanıcıyı sesinden ayırt ederek, o kişiye özel olarak hizmet verebiliyor.

 

 

Google Asistan,  sadece sesi değil artık fotoğrafları da daha iyi anlıyor. Etkinlikte duyurulan  Google’ın yeni uygulaması Google Lens, kameraya yapay zeka ekleyerek bize şimdiye kadar hiç sahip olmadığımız özellikler sunuyor. Google Lens ile sadece barkodu kameraya göstererek Wi-Fi ağlarına bağlanabilirken, bir tabela fotoğrafından mekanlar hakkındaki bilgilere ulaşabilir hatta rezervasyon dahi yaptırabilirsiniz.

 

 

Veri merkezleri için de yeni çözümlerin duyurulduğu etkinlikte, geliştirilen işlemci ve grafik üniteleri ile yapay zeka öncelikli yapılar tanıtıldı. Artık CPU veya GPU  yerine TPU kavramından söz eder olacağız. Tensor Processing Unit olarak tanımlanan yapı, öğrenen makineler için özel olarak dizayn edildi. TPU 180 teraflop gücünde ve yapay zekanın hizmetine hazır.

Yapay zeka alanındaki bilgi birikimini daha düzenli hale getirmek isteyen Google, google.ai adresinde herkesin kullanımına sundu. Bu teknolojileri kullanmak isteyen herkes platformdaki araçlardan faydalanabilecek.

 


Rakabet kurallarını altüst eden Google, Google Asistan’ı artık iPhone için de kullanabileceğimizi duyurduğu etkinlikte Google Asistan SDK’sını geliştiricilere açtığını ve Sony, Bose gibi markaların kendi tasarımlarına sahip Google Home ürünleri geliştirebileceği müjdesini verdi. Sanırım artık evlerde daha fazla “ okey Google ” sesleri duyacağız.

 

Geliştirdiği bir başka platform da YouTube. TV’de 360 derece izleme özelliği ile izleme deneyiminizi,  Super Chat özelliği ile de etkileşim deneyiminizi bir adım öteye taşımayı isteyen Google kullanıcı deneyimine önem verdiğini bir kez daha gösteriyor.

 

Android tarafında ise Android O bir sonraki işletim sistemini tanıtıldı. Android O, bir yandan işlerinizi yaparken bir yandan da izlediğiniz videoyu ana ekranınızın bir köşesinde tutabilmenize izin verecek. Yeni eklenen özellikler arasında uygulamarınızın üzerine dokunup biraz beklediğinizde İPhone’daki 3D Touch benzeri farklı seçenekler de mevcut. Diğer yandan başarılı olan  LastPass’ın yaptığı otomatik form doldurma artık Android O’nun bir parçası olacak.

 

Metinleri seçerken makine öğrenmesi sayesinde, zaman kazanarak pratikleşebileceksiniz. Örneğin, bir e-posta içerisinde adres satırında bir kelimeye çift tıkladığınızda, tüm adres seçilmiş olacak. Telefon numarasına tıkladığınızda, seçim işleminin yanı sıra o numarayı aramak veya sms göndermek gibi hız kazandıran butonlar ekranda belirecek

Zararlı yazılımlar, bir şekilde mağazadan kaçıp telefonunuza gelse de, makine öğrenmesi sayesinde Google, bu yazılımı durdurup engelleyebilecek. Şimdilik beta sürümü duyurulan Android O’nun yeniliklerini, yakında görmeye devam edeceğiz.

 

Telefonlarda GPS yerine, görselleri anlamlandırarak size yol gösterecek olan VPS (Görsel Konum İşareti), özellikle kapalı alanlardan en büyük yardımcılarınızdan olacak.

 

Sanal gerçeklik konusunda Qualcomm ve Samsung ile işbirliğinin meyvelerini yakında almaya başlayacak olan Google, Android Go ile işletim sistemine farklı bir boyut kazandıracak ve performansı az olsa bile cihazlara hayat verecek.

Programlama dili Kotlin‘in Android’e dahil olması da heyecan veren bir diğer gelişme oldu.

No Comments

Yorum Yap