Google Plus Bireysel Kullanıcıların Erişimine Kapatıldı! Peki Nedeni Ne?

Google, 8 Ekim’de yayınlanan resmi bir açıklamayla Google Plus’ı bireysel kullanıcıların erişimine kapatacaklarını duyurdu. Peki bunun arkasındaki neden ne? Neden Google Plus kapatıldı? Cevabı öğrenmek için okumaya devam edin!

Öncelikle Google Plus’ın ne olduğuyla başlayalım.

Facebook’un hızına yetişemeyen Google, ‘Buzz’ adında bir sosyal medya platformu kurma kararı almıştı. Fakat bu proje sadece 6-7 ay sürdü. Daha sonra Google Plus’ı kurma fikri ortaya çıktı.

Google Plus üzerinden kullanıcılar Google’ın sahip olduğu fonksiyonların çoğunu kullanabilmektelerdi. Mailleri kontrol etme, Gtalk üzerinden konuşma, diğer kullanıcılarla Google Maps üzerinden konumlarını paylaşma ve bunun gibi birçok özelliği kullanma fırsatına sahiplerdi. Bu platform 2011 yılında kuruldu. Kullanıma açıldıktan sonra 2 hafta içinde 10 milyon kullanıcı sayısına ve 2012’de 300 milyon aylık, toplamda 400 milyon kullanıcı sayısına ulaştılar.

 

Evet Google Plus’ın amacı Facebook’u geçmekti fakat bunu gerçekleştiremediler. Kullanıcı sayısı ve kullanıcıların platformda geçirdikleri süre gittikçe azalmaya başladı.

Google, Google Plus’ı kapatma nedenlerinin yeterince kullanıcıya ulaşamamaları ve kullanıcıların %90’ının platform üzerinde sadece 5 saniye durması olarak açıkladı. Fakat söylentilere göre kapatma nedenleri sistemde meydana gelen bir açık.

Bu açık hakkındaki resmi açıklama ise şöyle:

 

” API sayesinde kullanıcılar Google Plus’a profil datalarının ve arkadaşlarının herkese açık olan profil bilgilerinin erişimini verebiliyordu.

Sistemdeki açık yüzünden, uygulamalar da kişilerle paylaşılan fakat herkese açık olmayan profil alanlarına erişim sağladılar.

Bu bilgiler; isimleri, mail adreslerini, meşguliyetleri, cinsiyetleri ve yaşları içeren statik, opsiyonel bilgilerle sınırlı. Google+ paylaşımları, mesajları, Google hesap dataları, telefon numaraları ve G Suite içerikleri gibi paylaşım yapmış olabileceğiniz ya da Google+ veya herhangi bir başka servise bağlamış olabileceğiniz başka datalar bunlara dahil değil.

Bu açığı keşfettik ve 2018 Mart’ında açığı düzelttik. İnanıyoruz ki bu durum API’nin Google Plus’ta sonradan meydana gelen bir kod değişikliğiyle etkileşimi yüzünden meydana geldi.

Google Plus’ın güvenliği için bu API’nin log datasını sadece 2 hafta tuttuk. Bu demek oluyor ki; bu açıktan hangi kullanıcıların etkilendiğini belirleyemiyoruz. Fakat, açığın düzeltilmesinden iki hafta önceki süreç üzerine detaylı bir analiz yürüttük ve bu analizden, 500.000 kadar Google+ hesabının potansiyel olarak etkilendiğini çıkarttık. Analizimiz gösteriyor ki 438 uygulama bu API’yi kullanmış olabilir.

Herhangi bir geliştiricinin bu açıktan haberi olduğuna, ya da bu API’yi istismar ettiğine, ve herhangi bir profil datasının kötüye kullanıldığına dair bir kanıtımız yok. ”

 

Google Plus’ın neden kullanıcıların erişimine kapatıldığını okudunuz. Bu arada platform, business kullanımına açık olmaya devam edecek.

Diğer yazılarımızı okumak için bloğumuzu buraya tıklayarak ziyaret edebilir, yorumlarınızı ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz! 😊

 

No Comments

Yorum Yap