HubSpot ile Ölçümleme ve Raporlama

Bir projenin ya da kampanyanın sürdürülebilirliği ölçümlenebilir olması ile ilgilidir. Bir alana, departmana ya da sektöre yapılan yatırımların ve harcamaların kapısını ölçümlenebilirlik açar. Pazarlama, bu alanda en kısır kalmış; bu nedenle de hedef kitle tarafından çoğunlukla soğuk bakılmış sektörlerin başında geliyor. Bugüne kadar yapılan araştırmaların çoğu, şirketlerin pazarlama departmanlarının yaklaşık %50’sinin, yatırım geri dönüşünü hesaplamanın en büyük problemleri olduğunu belirtiyor. Ancak inbound pazarlama ile birlikte bu belirsizlik de ortadan kalktı. HubSpot, içerisinde sosyal medya, içerik pazarlaması, arama motoru optimizasyonu ve mail pazarlaması gibi bütün dijital pazarlama stratejilerini barındırması ile birlikte, her biri için raporlama yapabilen bir fonksiyonu da içeriyor. Bu bağlamda, HubSpot, web sitenize gelen trafiği anlamlı bir veri haline getirerek, pazarlama stratejinizi sağlam bir temel üzerinde kurgulamanıza yardımcı olmaktır.

Her bir kanalı ayrı ayrı ölçümleyip raporlamak yerine “all in one” platformu sayesinde tek bir servisten sonuç almak, veriler arasında ilişkilendirme yapabilmek ve zamandan kazanmak açısından çok kritik. HubSpot, Raporlar sekmesinde 4 ayrı kanal ile ilgili güncel raporlar sunuyor. Şimdi, HubSpot’un sağladığı kanal bazlı ölçümlemelere ve raporlamalara bir göz atalım.

Trafik Kaynakları (Sources)

raporlama-1

HubSpot’un Sources aracı, web sitenize gelen trafiğin kaynağını ölçümleyen ve farklı filtreleme seçenekleriyle anlamlandırmanızı sağlayan bir araçtır. Trafiğin geldiği kaynakları organik, sosyal medya, e-mail, kampanya, doğrudan ve paralı(Paid) olarak filtreleyip, geri dönüşümleri göstermesi bu seçeneklerden bir tanesidir.

Web sitenize gelen trafiği sayısal açıdan ölçümlerken; en sağlıklı sonucu almak için, firma üyelerinin ziyaretleri filtrelenir(Filtered IP).

Gelen her bir tekil trafik yukarıdaki kaynaklara göre kategorilendirildikten sonra, pazarlama açısından en sağlıklı ölçümlemeyi yapabilmek için, ziyaretçinin müşteriye dönüşüp dönüşmediğini ölçümlemek gerekir. HubSpot Sources aracında, bunu sağlamak için kullanıcı 3 kategoriye ayrılır: Ziyaretçi, Potansiyel Müşteri ve Müşteri. Hangi kaynağın en çok müşteri dönüşümünü sağladığı, kaçının iletişim kurduğu bilgisi bu araçta görülebilir.

Yukarıdaki sayısal verileri grafik olarak incelemeniz ve rapora dökmeniz de yine Sources aracının sağladığı olanaklardan bir tanesi. Bu verileri kullanarak, istediğiniz spesifik bilgilerin yer aldığı özel raporları hazırlamanız da mümkün. Zaman aralığını, kaynağı ve grafik türünü seçerek istediğiniz raporu kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Sources aracı, 1 ila 3 saat aralığında güncellendiğinden, en sağlıklı sonuçları almanız da kolaylaşır.

SEO Performansı (Page Performance)

raporlama-2

Web sitenizdeki her bir sayfanın SEO değerlendirmelerini tek bir platformdan sunan HubSpot Page Performance aracında sayfalar, web site sayfaları, blog yazıları ve açılış sayfaları(landing pages) olarak 3’e ayrılıyor. Bu araç sayesinde her bir blog yazısının, açılış sayfasının, site alt sayfasının; görüntülenme sayısını, varsa aksiyon çağrısı (CTA) butonlarının geri dönüşüm oranını, yazıda geçen anahtar kelimelerini ve yapılan linklemelerini görebilirsiniz. Bu bilgilerin dışında;

  • -Sayfa yüklenme hızı
  • -Sayfa başlıklarının ve metalarının uygunluğu
  • -Aksiyon çağrısı butonlarının olup olmadığı
  • -Görsel kullanımını ve görsellere ait alt text’lerin olup olmadığı

gibi SEO açısından sayfanızı besleyecek parametreleri inceleyip ve kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, tüm bu verilerden yararlanarak her bir sayfa için bir site içi SEO skoru belirlenir ve siz düzenlemeri yaptıkça bu skor güncellenir.

Anahtar Kelimeler (Keywords)

raporlama-3

Üst sıralarda yer almak istediğiniz anahtar kelimelerin analizi hem SEO hem de kullanıcı deneyimi açısından çok büyük bir öneme sahip! HubSpot Keywords aracı, anahtar kelimelerinizi aylık aranma hacimleri, SEO açısından zorluk derecelerini, sitenize getirdikleri ziyaretleri ve potansiyel müşterileri, yaklaşık tıklama başına maliyetleri ve sizin tarafınızdan kullanıldıkları kampanyaları raporlar. Belirlediğiniz anahtar kelimelere paralel olarak, long tail anahtar kelime önerilerinde bulunur.

Rakipler (Competitors)

raporlama-4

Pazarlama açısından rakipleri kaç farklı parametreye göre incelemek faydalı olur? HubSpot bu sorunun cevabını sizin için veriyor. Sizin belirlediğiniz rakipleri, gerekli olan bilgileri toplayarak tek bir platformda analiz etmenize olanak sağlıyor. Rakiplerinizi hemen her açıdan kendi web sitenizle kıyaslamanıza yardımcı olacak bütün parametreleri kullanıyor. Bu parametreler;  pazarlama puanı, mozRank, trafik ölçümlemesi, sosyal medya fanları, blog, otomasyon, Analytics, index’lenmiş sayfa sayılarından oluşuyor. Pazarlama puanları ise HubSpot’a ait Marketing Grader aracılığı ile 100 üzerinden hesaplanıyor.

HubSpot tüm pazarlama süreçlerinizin merkezinde yer alan, hem süreçlerinizi yönetebileceğiniz hem de detaylı raporlar oluşturabileceğiniz all-in-one pazarlama otomasyonudur. HubSpot’u rakiplerinden ayıran en önemli özelliği, bütün fonksiyonlarının tüm dünya tarafından kabul görmüş inbound pazarlama metodolojisine göre kurgulanmış olmasıdır. Siz de HubSpot ile tüm dijital pazarlama süreçleriniz ile ilgili anlamlı raporlar elde edebilir, farklı kanallardan elde ettiğiniz raporları birleştirmek ve anlamlandırmak için kaybettiğiniz zamanı daha katma değerli işlere ayırabilirsiniz.

HubSpot hakkında daha detaylı bilgi almak, pazarlamanın yeni yüzüyle tanışmak ve aklınıza takılanları sormak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli! Eleştirilerinizi ve yorumlarınızı dört gözle bekliyoruz!

[hs_action id=”2686″]

No Comments

Yorum Yap