HubSpot ile Yönetebileceğiniz 11 Dijital Pazarlama Operasyonu

HubSpot ile yapabilecekleriniz
 

HubSpot, tüm dijital pazarlama süreçlerinizi tek bir merkezden yönetebileceğiniz, neredeyse ihtiyacınız olabilecek tüm araçları barındıran online bir servistir. HubSpot’u rakiplerinden ayıran en önemli özelliği ise sadece bir servis değil, bir pazarlama metodolojisinin de kurucusu ve öncüsü olmasıdır. Hubspot, 2006 yılında Brian Halligan ve Dharmesh Shah  tarafından kurulduğu günden bugüne Inbound Pazarlama yaklaşımını ortaya koymuş ve tüm servislerini bu yaklaşım üzerine geliştirmiştir.  Bu yaklaşımın temelinde ise yabancıları marka fanatiklerine dönüştürmek vardır.

 

1-COS(Content Optimization System)

COS, HubSpot’un geliştirdiği, basit bir içerik yönetim sisteminin ötesinde, kullanıcılarınıza kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabileceğiniz bir araç. COS’u muadillerinden ayıran tek özelliği tabii ki sadece kişiselleştirilmiş içerikler göstermenizi  mümkün kılması değil. Blog ve açılış sayfalarınızı da (Landing Pages) COS ile yönetebilirsiniz. Tüm mobil görünümleri destekleyen COS, performans ve güvenlik geliştirmeleriyle diğer CMS’lerden ayrılıyor. COS ile birlikte gelen anahtar kelime aracı ve sosyal medya entegrasyonları ile ekstra eklentiler kullanmanıza gerek kalmadan SEO ve Sosyal Medya aktivitelerinizi yürütebilirsiniz.

 

2-Blogging

Blogging, Inbound Pazarlama faaliyetleriniz için hayati öneme sahip! Sadece arama trafiğinizi arttırmanın ötesinde, mevcut kitlenizin markaya olan bağlılığını arttırmak için de en önemli kozunuz bloggingdir. HubSpot’un Blogging aracı ile WordPress’te hepimizin kullandığı Youst, All in One SEO gibi araçlara ihtiyacınız olmuyor. İçeriğinizi oluştururken içerik optimizasyonu ile ilgili önerileri otomatik alıyorsunuz. Hedef anahtar kelimelerinizi hangi yoğunlukta kullandığınızdan, mevcut blog yazılarınızdan internal link önerilerine kadar ileri SEO optimizasyonu ile ilgili ipuçları alıyorsunuz.

 

3-SEO

Hem COS hem de Blogging aracında bahsettiğimiz gibi içerik oluşturduğunuz her alanda HubSpot dahili araçları ile site içi SEO süreçlerinizi destekliyor. Bunların da ötesinde, arama algoritmalarında meydana gelen tüm gelişmeleri takip eden HubSpot uzmanları tüm servisleri biz farkına bile varmadan güncel SEO algoritmalarına uygun hale getiriyor. HubSpot içerisinde yer alan Keywords ve Competitors araçlarıyla anahtar kelime performansınızı ve rakiplerinizin performanslarını incelemeniz de mümkün. Son olarak sitenize gelen bağlantıları(backlink), size bağlantı veren sitelerin SEO değerleri ve bu bağlantılardan sitenize gelen ziyaretçileri de HubSpot’un araçlarından ulaşmanız mümkün.

 

4-Sosyal Medya

Sosyal medyaya yapılan yatırımların doğrudan satış veya lead dönüşümünü ölçümlemek (ROI), günümüzün en büyük dijital pazarlama problemlerinden biri. Büyük internet şirketleri bu ölçümlemeyi yapabilmek için kendi yazılımlarını geliştirip, CRM entegrasyonlarını yapmak için ciddi IT yatırımları yapıyor.  HubSpot ile milyonlar harcamadan siz de Sosyal ROI’nizi ölçümleyebilirsiniz. HubSpot’un Social Inbox aracı ile sosyal medya etkileşimlerinizde lead’lerinizi ve müşterilerinizi görebilir, iletişim süreçlerinizi nasıl yürütmeniz gerektiği hakkında anlamlı bildirimler alabilirsiniz. Facebook, Twitter, Linkedin ve Google+ için paylaşımlarınızı takvimlendirip, performans ölçümü yapabilirsiniz. Dahili Monitoring aracı ile rakiplerinizi ve sektörel anahtar kelimelerinizi dinleyip, bildirim mailleri kurabilirsiniz.

 

5-Lead(Potansiyel Müşteri/Ziyaretçi) Yönetimi

Yeni nesil pazarlama veri tabanı ile tanışın! “HubSpot Lead Management” aracı ile pazarlama sürecinde dirsek teması sağladığınız tüm lead’lerinizi merkezi bir veri tabanında tutup, sonraki tüm etkileşimlerinizi kayıt altında tutarak kendi pazarlama veri tabanınızı oluşturabilirsiniz. HubSpot ile lead’lerinizin sizinle olan etkileşimlerine göre puanlayarak, daha sonraki inbound faaliyetlerinizde kullanabileceğiniz lead skorları oluşturabilirsiniz.

 

6-Açılış Sayfaları (Landing Pages)

Dijital pazarlama çalışmalarımızda açılış sayfalarını ziyaretçilerimizin iletişim bilgilerini alarak lead’lere çevirmek için sıkça kullanırız. HubSpot’un Content aracı ile saniyeler içerisinde açılış sayfalarınızı oluşturabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş mesajların gittikçe popülerleştiğini biliyoruz. Müşterilerimize, üyelerimize sürekli kişiselleştirilmiş mesajlar gösterebilmek için farklı araçlar deniyoruz. Peki sitemizdeki sayfalarımızı da kişiselleştirmek mümkün müdür? HubSpot ile açılış sayfalarınızda da kişiselleştirilmiş mesajlar sunarak, ziyaretçilerinize samimi bir deneyim sunabilirsiniz. Son olarak A/B testleri ile açılış sayfalarınızı performansını karşılaştırabilir, en yüksek geri dönüşüme sahip tasarımları ve metinleri keşfedebilirsiniz.

 

7- Aksiyon Çağrıları (Calls to Action – CTA)

CTA butonları ziyaretçilerimize istediğimiz aksiyonları gerçekleştirmeleri için kullandığımız en önemli araçlarımızdan biridir. Bu yönlendirmeler “Hemen Üye Ol” veya “Webinar’a Katıl” gibi mesajlar olacağı gibi açılış sayfalarımıza yönlendiren navigasyon mesajları da olabilir. CTA kullanımımızın da en önemli amacı açılış sayfalarında olduğu gibi ziyaretçlerimizi lead’lere dönüştürebilmektir. HubSpot’un CTA aracı ile saniyeler içerisinde CTA butonları hazırlayıp, performanslarını ölçümleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz CTA butonlarını açılış sayfalarınıza, blog yazılarınıza, maillerinize kolayca ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte dahili A/B test fonksiyonu ile tek bir amaç için onlarca farklı CTA butonu hazırlayıp, tıklanma oranlarına göre ideal CTA butonunu bulabilirsiniz.

 

8-Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonları denilince tüm profesyonellerin aklına otonomize edilmiş mailing çalışmaları geliyor. HubSpot ile otonom mailing çalışmaları yapabileceğiniz gibi, hedef kitlenize sunduğunuz içerikleri de otomatik olarak kişiselleştirip, lead’lerinizin pazarlama huniniz içerisinde otomatik olarak hareket ettirebilirsiniz. Tüm kurgularınız içerisinde de içerideki satış ve pazarlama ekibiniz için bildirimler kurgulayabilirsiniz. Etkileşime geçtiğiniz tüm yabancıları lead veri tabanınıza otomatik olarak kaydedilmesini sağlayıp, kendiliğinden büyüyen bir iletişim veri tabanına sahip olabilirsiniz.

 

9-Email

HubSpot ile verimsiz, sürekli aynı kitleye atılan, en iyi durumda bile sadece alıcının adının ve soyadının yer aldığı mailler oluşturabildiğimiz çözümlere son veriyoruz. Mail kampanyaları dijital pazarlama çalışmalarınız içerisinde ne kadar demode gibi görünse de doğru kullanımlarında en etkili dönüşüm oranlarına sahip kanallardan biridir. HubSpot’un birbiriyle tamamen entegre araçlarıyla kişiselleştirilmiş, doğru kitleyi hedefleyen, yüksek açılma ve tıklanma oranlarına sahip kampanya kurguları yaratabilirsiniz. Yaptığınız kampanyalarda açılış sayfaları, CTA butonları ve pazarlama otomasyonu gibi inbound pazarlamanın diğer unsurlarını da HubSpot ile oluşturup, tüm performansınızı HubSpot ile ölçümleyebilirsiniz. HubSpot içerisinde yer alan Mailing aracı ile mail şablonları oluşturup, bir kaç saniyede maillerinizi hazırlayabilirsiniz. Lead veri tabanınızı 1000 farklı hazır filtreleme seçeneği ile kategorize edebilir, her kategori için ayrı mail kampanyaları kurgulayabilirsiniz.

 

10-Analiz ve Raporlama

Geliştirme ve optimizasyon tüm dijital pazarlama süreçlerinin detaylı analizi ile başlar. Standart yöntemleri kullanan dijital pazarlamacılar Excell’de farklı kanallardan elde ettikleri metrikleri ilişkilendirmek için saatlerini ayırıyor. HubSpot’un all-in-one platform olmasından dolayı, farklı kanallardan elde ettiğiniz verileri işlemek gibi derdiniz olmuyor. HubSpot size hem spesifik bir kanala özel alt metrikleri sunuyor hem de büyük resme odaklanarak, tüm inbound pazarlama süreçleriniz ile ilgili lead dönüşümü ve trafik hareketi ile ilgili anlamlı analizler sunuyor. Elde ettiğiniz dataları doğrudan yönetici sunumlarında kullanabileceğiniz gibi, hangi kanallara daha fazla yatırım yapmanız gerektiği ile ilgili sizi yönlendirebilecek analizlere de ulaşıyorsunuz. Diğer bir yandan “real time data” elde etmek ve gündemdeki anlık değişimlere karşı aksiyona geçmek günümüzün en büyük dijital pazarlama problemi haline geldi. HubSpot’u tüm dijital pazarlama çalışmalarınızın merkezinde her an olan bir servis olduğundan, tüm süreçlerinizin gidişatını çok hızlı değiştirmenize ve kampanyalarınıza anında müdahale etmenize olanak sağlıyor.

 

11-CRM Entegrasyonu

Tüm dijital pazarlama faaliyetlerimizin ne kadarının gelire döndüğünü görmek (ROI) hem biz profesyonellerin raporlarında yer vermek istediği, hem de yöneticilerin görmek istediği bir rakamdır. Adwords gibi tek bir kanalın ROI değerini ölçümlemek mümkün iken tüm dijital pazarlama çalışmalarının yatırım geri dönüşünü raporlamak içerik pazarlaması ve sosyal medya çalışmalarını da kapsadığında pek mümkün olmuyor (customize çözümler dışında). Tam bu noktada HubSpot bizim için çözüm yaratıyor! HubSpot’u CRM’nizle entegre ederek, hangi kanaldan ne kadar gelir elde ettiğinizi, hangi kanalların verimli, hangilerinin verimsiz olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Bununla birlikte  lead veri tabanınızda oluşturduğunuz lead skoru, satış ekibi ile de paylaşarak, satış süreçlerinizde de müşterinizin markanıza olan ilgisini hesaba katmış olursunuz.

Yazımda HubSpot ile yapabileceğiniz yüzlerce dijital pazarlama aktivitesinden sadece 11’ini ele aldım. Daha fazlasın öğrenmek ve HubSpot’u süreçlerinize entegre etmek için bizimle iletişime geçmeniz yeterli!

Aklınıza takılanları, sorularınızı ve eleştirilerinizi görmek bizi çok mutlu edecek. Lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bize yazmaya çekinmeyin. İçerik yaratmaktan ve dünya ile paylaşmaktan vazgeçmeyin!

[hs_action id=”2686″]

1 Comment
  1. Yanıtla

    çok güzel bir eklenti ellerinize sağlık

Yorum Yap