İçerik Pazarlama Stratejisi Hazırlamak İçin 7 Adım

Başlıkta içerik pazarlama ve strateji  kelimelerini bir arada gördüğünüzde “ Hmm, pazarlama stratejisi planlamanın önemi hakkında sıradan bir yazı daha…” diye düşünmüş olabilirsiniz.

Merak etmeyin, bu onlardan değil.

Stratejiniz olması gerektiğini ve önemini zaten biliyorsunuz. Ekibinizle raporları ve vaka analizlerini okudunuz ( tıpkı bizim gibi ). Fakat bir şeyler yapmanız gerektiğini bilmek ile nasıl yapıldığını bilmek arasında “biraz” fark var. B2B pazarlamacılarının yüzde 89’unun içeriği kullanması, ancak yüzde 37’sinin planlanmış stratejileri olduğu gerçeği bize bu farkı açıklayabilir.

Influence & Co.’daki pazarlama ekibi, geçen yılının son birkaç ayını, bu yılki içerik pazarlama stratejisi araştırıp planlamaya ve yaratmaya harcadı. Bunu, planın öğelerin tam olarak nasıl sonuçlandıracağını belirlemek ve  kendi içerik stratejilerini oluşturmanıza olanak tanıyan bir araştırma takip etti.

 

İçerik Pazarlama Stratejinizi Nasıl Planlarsınız ?

Planlanmış  bir stratejinin bu kadar güçlü olmasının sebeplerinden biri, ekibinizdeki herkesin birbiri ile – içerik yaratıcılarınızdan üst düzey yöneticileriniz ve aralarındaki herkes – şirketinizin hangi iletişimi, niçin ve nasıl kurduğunu görebileceği şeffaf bir zemin ve uyum oluşturmasıdır.

Bu uyum, erişiminizi pazarlama ekibinin ötesine taşır. Böylelikle satın almayı, kalitesinde içerik geliştirmeyi ve çalışanların dağıtım sürecine girmesini kolaylaştırırsınız. Böylece aldığınız sonuçları daha güçlü hale gelir.

Stratejiniz yalnızca pazarlama ekibiniz yerine tüm şirketinize faydalı olması için bir kaç önemli soruyu ele almalıdır :

  • Neden içerik pazarlamasını bir strateji olarak kullanıyoruz?
  • İçeriğimizle kimlere ulaşmaya çalışıyoruz?
  • Neyi başarmayı umuyoruz?
  • Bu, genel pazarlama stratejimize uyuyor mu?
  • Başarıyı nasıl ölçeceğiz?

Aklınızda bu sorularla başlarsanız, stratejinizin asıl parçalarının birleşmesi daha kolay olacaktır.

Aslında, stratejinizin aşağıdaki bileşenlerinden her biri, bu soruları açıkça yanıtlamaya, ekibinizi hazırlamaya ve sizi sorumlu tutmaya yardımcı olmalıdır. İçerik pazarlama stratejinizin içermesi gereken yedi temel unsur şunlardır:

 

1) Genel Misyon

Derinlere dalmadan önce kendinize şu soruyu sorun , “İçeriğe yatırım yapmamızdaki gerçek neden ne?” Eğer cevabınız “Şey, içeriğimiz olması gerektiğini biliyoruz” a yakın bir cevapsa derhal durun. Neden bu kritik, değerli ve zaman alıcı yatırımı yapacağınızı düşünmek için  daha fazla zaman harcayın.

İyi düşünülmüş bir cevabınız varsa, yazın. Pazarlama ekibiniz potansiyel müşteriler üretip yeni müşteriler çekebilecek şekilde içerik kullanmaya hazırlanıyor mu ? Marka bilinci ve marka güvenilirliği yaratmaya çalışıyor musunuz?

İçerik pazarlamaya yatırım yapma nedeniniz ne olursa olsun, stratejinizin ilk başta belirgin bir yere sahip olması gerekir. Bu genel misyon, stratejinizin geri kalanına rehberlik edecek ve yürütme zamanı geldiğinde ekibinizi yolda tutacak şekilde omalıdır.

 

2) Hedef Kitle Profili

Görevinizi ana hatlarıyla belirlediğinizde kitlenizin üyeleri hakkında bazı genel fikirler edinmiş olabilirsiniz. Bu, başlamak için yararlı olsa da, onlara yönelik içerik oluşturmaya başlayacak kadar ayrıntılı değildir.

Herhangi bir içerik hazırlamadan veya dağıtım planı geliştirmeden önce, kimlere ulaşmaya çalıştığınızı belirlemelisiniz.

Genel halk için içerik oluşturmuyorsunuz, şirketinizin hedeflerine katkıda bulunabilecek belirli bireyleri çekmek üzere yaratıyorsunuz

Ayrıntılı kitle kişilikleri araştırmanız ve yaratmanız gerekir. Kişileriniz sizin oluşturduğunuz içeriği bildirirse, içeriğiniz hedeflediğiniz kitleyle daha iyi konuşma işi yapacaktır

 

3) İçerik Karıştırma Planı

Neden ve kimler için içerik oluşturacağınıza karar verdikten sonra, içeriğinizin türünü belirleyebilirsiniz. Pazarlama dönüşüm huninizin neye benzediğine bağlı olarak, birkaç farklı tür içeriğe ihtiyaç duyacaksınız: potansiyel müşterileri eğiten ve dönüşüm hunisinin en üstünde yer alan ve onları daha fazla öğrenmeye teşvik eden içeriğin yanı sıra çok özel soruları yanıtlayan ve sizinle birlikte çalışmanın her yönünü gösteren huninin en altındaki içerik.

Bu içerikler, çevrimiçi makalelerden, blog yayınlarına, teknik incelemelerden e-posta kampanyalarına ve satış etkinleştirme materyallerine kadar pek çok formda olabilir. Burada özellikle önemli olan nokta, kazanılmış, sahip olunan ve ücretli çeşitli medya araçlarını kullanarak potansiyel müşterileri bu dönüşüm hunisinden geçmeye devam ettirebilmeniz olacaktır.

 

4) İçerik Oluşturma Süreci

Yukarıdaki adımların hepsini aynen yerine getirmiş fakat hala istediğiniz sonucu alamamış olabilirsiniz.

Kendi içeriğinizi oluşturmak ve başarılı içerik yaratıcıları haline gelmek zaman ve çaba gerektirir. Bu nedenle, içerik planınızı yürütmeden önce hangi süreçlerin, iş akışlarının ve kaynakların ekibiniz için daha doğru olduğuna karar verin. Belki içerik oluşturma araçlarından yararlanmak işinizi kolaylaştırabilir. Ya da bir ajansla bu konuda anlaşmak daha iyi bir çözüm olabilir. Buna karar verirken iş yapış şeklinize dikkat etmeniz süreci daha akışkan hale getirecektir

 

5) Yayın Takvimi

Tutarlılık, içerik pazarlamacılığının anahtarıdır. Bu, kitlenizin üyeleriyle güven inşa etmek, bu güveni beslemek ve onlar için bir kaynak haline gelmek adına sizin için büyük bir  fırsattır.

Ne tür içerikler üreteceğinize karar verdikten sonra, bir teslim tarihi ve takvimi oluşturmanın vakti gelmiş demektir.

Yazı takviminiz, kitlenizi etkileşim halinde tutmak için parçalarınızı ne sıklıkta ve ne zaman yayınlamanız gerektiğini ayrıntılı olarak açıklamalıdır. Farklı parçalardaki hedef tarihlerinizi haritalamak planınıza sadık kalmanızı sağlayacaktır.

 

6) Dağıtım Planı

Dağıtım, içeriğinizi doğru kişilere doğru zamanda ulaştırmaktır. Bu, hedef kitlenizin bulunduğu platformlarda makalelerinizi yayınlamak, okuyucuları sayfanıza çekmek için sosyal mecralarda ücretli bir dağıtım planı kullanmak veya içeriğinizi sadece e-posta bültenlerinize dahil etmek anlamına gelebilir. Planınızın türüne göre, çoğu zaman bunların karışımı yada kombinasyonları ile yolunuza devam ediyor olacaksınız.

Dağıtım yönteminiz, planlanmış stratejinizin bir parçası olmalıdır. İçeriğinizi nereye ve nasıl dağıtacağınız, oluşturduğunuz içeriğin türü, hangi işlemlerden yararlandığınız ve bunu ne sıklıkta yaptığınız gibi bilgiler dağıtım planınızın olduğu kadar içerik pazarlama stratejinizin de önemli birer parçasıdır. Bu nedenle, stratejinizi bu noktalarda iyice netleştirene kadar uygulamaya geçmemenizde fayda var.

 

7) ROI Hesaplayıcısı

Yazının başında genel misyonunuzu belirlediğinizi hatırlıyor musunuz? İlk adımdan itibaren kampanyanızda başarıyı nasıl ölçtüğünüzü belirlemeniz gerekir. Şimdi, içeriğinizin bu misyona ne kadar iyi hizmet ettiğini, hedeflerinize ne kadar yakın olduğunuzu ölçme şansınız olacak.
Web sitenize gelen trafikle ilgili önemsediğiniz bazı kriterleri belirleyin. Lead üretmek, içerik aracılığıyla yaratılan fırsatlar ve kendi mütevazı e-tablolarınızdan, sağlam bir yazılım paketine kadar her şeyi kullanarak bunu izlemek için bir plan oluşturun.
Belgelenen bu strateji çok fazla görünüyorsa, bunun nedeni zaten öyle olmasıdır. Hiç kimse içerik pazarlamasının basit olduğunu söylemedi. Fakat üzerine yatırım yapmaya değer. Özellikle kendinizi başarıya hazırlarken. İçerik stratejinizde ayrıntılı olarak bulunan bu yedi zorunluluk unsuru ile takımınız harika bir baslangıç ​​yapmaya hazır.

 

 

No Comments

Yorum Yap