Instagram’da Satış Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Sosyal medya hayatımızın her safhasında büyük yer kaplamış durumda ve artık alışverişler bile sosyal medyalar üzerinden gerçekleşmekte. Instagram da bu sosyal medya platformlarının başında gelmektedir. Özellikle küçük bütçeli girişimciler için Instagram’da satış en iyi seçenekler arasındadır. Büyük markalar da satış ve pazarlama faaliyetlerini yoğun olarak bu platforma yönlendirmişlerdir. Özellikle Instagram alışveriş özelliği ve Influencer pazarlama ile son derece etkili bir market olmuştur. Şimdi etkili Instagram hesabı nasıl oluşturulur ve nasıl başarılı satış yapılır bunu inceleyelim.

Profil Bilgilerini Tamamlamak

Instagram profilimiz markamızın vitrinidir. Müşterileri ve kullanıcıları karşılayan en önemli alan burasıdır. Bu kısmı doldururken samimi bir dil yaratmak son derece etkili olur. Emojiler ve ikonlarla zenginleştirilebilir. Ayrıca; firmamızın internet sitesini, adresini, iletişim hatlarımızı, ürünlerin gönderim seçeneklerini ve avantajları da bu alana ekleyebiliriz. Uygun hashtagler ve konu başlıkları ile de bu kısım da etkili olabiliriz. Eğer markalar daha kurumsal bir profil imajı yaratmak istiyorsa bu alanı daha sade doldurabilir. Sadece sloganımızın olduğu bir profil de oluşturabiliriz.

Instagram Profil Bilgileri

Instagram’da Satış Yapmak İçin İşletme Hesabı Oluşturun

Özellikle bir e-ticaret markasıysanız sosyal medya pazarlama çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Sosyal platformlar üzerinden reklam çalışmaları oldukça etkili olacaktır. Fakat ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz. Bu yüzden bu reklam çalışmalarını analiz etmeli ve optimize etmelisiniz. Bu analizleri de Instagram üzerindeki profilinizi işletme profiline geçiş yaparak yapabilirsiniz. Profilinizi işletme profiline geçirmeden Instagram üzerinden reklam oluşturamazsınız. İşletme Profili’ne geçiş yaptığınız taktirde kullanıcı aktivitelerini, kullanıcı etkileşimlerini ve post ve hikayedeki tüm istatistiklere erişebilir ve bunları takip edebilirsiniz. 

  1. Instagramınızı işletme hesabına geçirmek için profilinizden ayarlar kısmına girmelisiniz. Ardından hesap kısmına giriş yapıp ‘’Profesyonel Hesaba Geçiş Yap’’ yazısına tıklayın.
  1. İşletmenizi en iyi tanımlayan kategoriyi seçtikten sonra ‘’İşletme’’ yazısına tıklayın.

    Instagram profilinizi işletme profiline geçirmek işte bu kadar kolay. Artık tüm istatistiklere erişebilirsiniz.

Instagram işletme hesabı oluşturmak için Instagram’dan yardım alın!

Kurumsal Kimlik

Instagram profilinizde kurumsal kimliğinizi yansıtmak için logonuzu eklemelisiniz. Profilinizde kullandığınız tüm renklerin logonuz ve kurumsal kimliğiniz ile uyumlu renkler olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle post ve hikaye şablonlarında logo mutlaka yer almalıdır. Markamızın imajı ve hafızalarda yer edinmesi buna bağlıdır.

Instagram Kurumsal Kimlik Oluşturmak

İçerik Oluşturma ve Ürün Ekleme

Instagram hesabımızın markamızın vitrini olduğunu söylemiştik. Ürünlerimizi profilimizde sergilerken fotoğraflarımızın profesyonel bir şekilde çekilmiş olması son derece önemlidir. Hatta eğer mümkünse stüdyoda çekilmelidir. Fakat günümüz teknolojisinde stüdyo ortamı yaratmak son derece kolaydır. Çok uygun fiyatlarla ışık, platform ve yüksek çözünürlüklü fotoğraf çeken telefon almak mümkündür. Ürün görsellerimizin boyutları sattığımız ürünlere göre değişmektedir. Fakat sosyal medya platformlarının fotoğraf ve video paylaşım boyutlarını bilmeliyiz. Buraya tıklayarak bu boyutları öğrenebilirsiniz. Paylaştığımız her post ve video uygun içeriklerle ve hikayeleştirmelerle sunulmalıdır. Her içerikte uygun anahtar kelimeler ve hashtagler kullanılmalıdır. Ayrıca unutulmamalıdır ki kreatif tasarımlar dönüşüm almanızı sağlar. Paylaşımları oluştururken ürün görsellerinin kaliteli olmasına ve kreatif tasarımlarla sunulmasına dikkat edilmelidir.

Instagram’da Satış İçin Hedef Kitlenin Önemi

Doğru hedef kitle seçimi hem reklam verirken hem de müşteri tabanı oluştururken son derece önemlidir. Insgtagram’da satış yapmak, marka bilinirliğini arttırmak ve ürünlerinizi tanıtmak için hedef kitlenizi doğru seçmelisiniz. Özellikle reklamlarla doğru kitleye ulaşmak için spesifik hedef kitle oluşturmalıyız. Ürünlerimizi kime satıyoruz? Potansiyel müşterilerimiz kimler? Gibi soruları kendimize sorarak kitlemizi oluşturabiliriz. Reklam bütçemizi doğru yönetmek ve dönüşüm sağlamak için nokta atışı hedef kitle tanımlamalıyız.

Instagram Mağaza Ödeme Bilgileri / Instagram Mağaza’da Ödeme Şekilleri

Ödeme Bilgileri ve Gönderim Şekli

Instagram mağaza özelliği sayesinde dükkan açıp Instagramdan satış yapmak oldukça kolaydır. Bunun için bir ödeme portalı kullanabilirsiniz. Diğer seçenekler ise kapıda ödeme ve havale seçenekleridir. Ödeme ve gönderim şeklimizi belirtmemiz ve kişilerin kolay bir şekilde bu bilgiye ulaşabilmesi önemlidir. WhatsApp sipariş hattı aktif kullanılmalıdır.

Tüm bu bilgilerle birlikte sizler de markanız için Instagram’da profesyonel bir satış hesabı oluşturabilir ve satış gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Bol kazançlar. 😊

No Comments

Yorum Yap