Pazarlamacılar için Influence Pazarlamasındaki 8 Temel Eğilim:

Geçtiğimiz günlerde toplantı esnasında yaşadığımız küçük bir “Acaba Didem Soydan’ın markalara olan dönüşüm etkisi nedir?” den, buralara kadar geldik. Tabi Didem Soydan’ın artık bir influence olmadığını da düşünürsek olaylar pekçe karışabilir.
Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

Kullanıcılara doğru yön vereceğini düşünerek markaların kampanya hacimlerinde önemli bir kalem tutan influence pazarlamasında, yapılan araştırmalara göre günümüz şirketlerinin izlediği plan ve ortaya çıkan sonuçları aşağıda paylaşıyorum.

Bugün markalar için en çok dile getirilen sorulardan olan;
Doğru influence nasıl bulunur? Kampanya ROI oranı nasıl hesaplanır? sorularından sıyrılarak, toplumda; elinde akıllı cihazı olan herkesin aslında birer influence olduğu,

kendi networklerinde insani olarak akran,

bir marka sayfasından daha samimi olduklarından emin olunan,

hatta birer potansiyel müşteri olabilecek kişi olan influnce,
PR ve Müşteri deneyimi odağında hiç şüphesiz uzun dönemde CMO’ların da satışa yönelik en büyük kalemi olacak gibi görünüyor.

1. Pazarlamacıların % 71’i etkileyici pazarlama programlarının “önemli” ya da “en önemli” operasyon kategorisine koyuyor.

Ölçümlenemeyen outdoor kanallar, kullanımı tam özümsenmemiş araçlar nedeniyle ortaya çıkan rakamlar ve prodüksiyonu bol reklamların eksik veya yanlış raporlanan dosyalarıyla markalar hala influence kalemini en üst düzeye yerleştirebiliyorlar.

 

2. Markaların pazarlama harcamalarının ortalama %6’sı çalışılan influencelere ayrılıyor.

Saha aktiviteleri, düzenli hazırlanan dijital reklam kampanyaları, şirket çalışanlarına masrafları, ürünler için hazırlanan event harcamaları bir yana, ne çok ne de az denilebilen bütçe her zaman pazarlamacının yardımına koşabiliyor.

 

3. Pazarlamacıların % 67’si influence pazarlama yöntemini kullanarak, daha önceden etkileşime geçilmiş müşterilerin de satışa direkt gideceğine inanıyor.

Çalışılan kanaat önderinin kullandığı dilden, paylaşacağı metindeki koyacağı virgüle kadar planlanan süreçte, yaratılan yeni marka değeri, daha önce ulaşılmamış nihai tüketiciye ulaşmanın yanında bu çalışmanın sonucu olarak, satış ve müşteri dönüşümlerinin ortalama %74 oranında geliştirilmesi beklendiği belirtilmiş. Bütüncül bir yaklaşımla ilgili operasyon aslında markanın iletişiminde büyük de bir rol oynuyor. Sadece pazarlama kampanyası olarak geçen influence operasyonları buna bağlı olarak aslında satış, müşteri tecrübesi, halkla ilişkiler ve işe alma süreçlerine de katkı sağlıyor.

 

4. Pazarlamacıların %80’i içeriğin en önemli etken olduğunu düşünüyor.

Hiç şüphe duymaksızın, hazırlanan iletişim şablonu; müşteri döngüsünde en önemli unsur. En çok etkileşim alan gönderilerin içinde de kullanıcıyı etkileyen sağlam bir hikayenin olması içerikten elden edilen dönüşümde de dikkat çekiyor.

 

5. Pazarlamacıların %43’ü markaları için bir influence çalıştıklarını belirtiyor.

Yaptığınız keki en iyi anlatanın sizin olmadığınızı tüm dünyanın bildiği çağda, hedef kitlenizin ilgi duyduğu; kendisiyle akran gördüğü, gerçek bir ağzı ve gerçek bir düşüncesi olduğunu bildiği kişilerden, yaptığınız kekin; ne kadar üzümlü olduğu, şeker miktarının ne kadar az olduğu, veya cevizlerinizin ne kadar güzel rendelendiğini duymaları; influence pazarlamasında en önemli geri dönüş almanızı sağlayacak parametreler olarak dikkat çekiyor. Yaşadıkları deneyimi öne çıkarmaları, kendi dilleriyle yarattıkları kitlelerin reklam kokmayan yöntemle satışa yönelmesini de en başarılı metod olarak yorumlayabiliriz.

 

6. B2B alanında influence pazarlama yöntemini kullanan pazarlamacıların oranı: %11.

Tam anlamıyla henüz hala büyük rakamlara ulaşmadığını bildiğimiz lakin pazarlama iletişiminin en tepesinde yer alan, müşteri tecrübesinden yola çıkarak, B2B satış döngüsünde de çok geçmeden bu oranın artabileceğini ön görüyoruz.
Örneğin geçtiğimiz dönemde büyük tekstil devi H&M yarattığı tatil koleksiyonunun promosu için sosyal medya üzerinden 4 adet videoyu Tyler Posey, Hannah Simone, Jana Kramer, Peyton List gibi isimler aracılığıyla paylaştı.
Sonuç:

  • tüm dünyadan Facebook ve Instagram’dan 12 milyondan fazla izlenme,
  • 1,273,593 gönderi beğenisi,
  • 14,859  yorum,
  • 19,420 retweet ve paylaşım.

7. Pazarlamacılardan % 57’si influence pazarlama yöntemini önümüzdeki 3 yıl içinde bütün pazarlama faaliyetlerine entegre edeceğini söylüyor.

Şu anda pazarlamacılardan sadece %5’i influence pazarlama programının olgunluğunu bütün olarak derecelendirdiğinden, entegrasyona yönelik önümüzdeki 3 yıl için ileriye pozitif yönde güçlü bir işaret olacağını düşünüyorum.

 

8. Influence Pazarlamada süreçlerin yönetilmesi %70 oranında PR tarafında olduğu gözlemleniyor.
Odak olarak belirlenen güven ve samimiyet yaratmak; zaman, çaba ve yatırım yapmakla mümkün.  Bu sonuçlara ulaşmak, gösterim ve çevrimiçi etkileşim oranları dijital olarak ölçülse de bu noktalara ulaşmanın kısa veya kolay yolu maalesef bulunmuyor. Data analistleri ve PR ekibi bu noktada özel bir ekip olarak görülebilir. Belirlenen iletişim dili ve operasyon adımları sonuçlanıp, ölçümlenene kadar PR ekibinin sürece dahil olması önemli bir nokta olarak dikkat çekiyor. Bu tip kampanyaların sonuçlarında nihai tüketici ve firma odaklı etkinlikler konu hakkında derin ikili konuşmalar yapmanızı, geri bildirimlere ulaşmanızı ve doğru kaynaklara yatırım yapmanızı  sağlayabilir.

 

Kaynak:

1- Michale Troiano, Chief Marketing Officer, Actifio
2- Amanda Duncan, Senior Communications Officer, Microsoft
3- Dr. Konstanze Alex-Brown, Leading Corporate Social & University Influencer Relations, Dell
4- Forbes.com

No Comments

Yorum Yap