Pinterest’le Web Sitesi Trafiğini Arttırmanın 5 Yolu

 

 

Kullanıcılar ilham almak, yeni fikirler keşfetmek ve kaydetmek, kaydettiklerini kategorize etmek için bugün yoğun bir biçimde Pinterest kullanıyor. Trendleri takip eden birer sosyal medya kullanıcısı olarak, Pinterest’te kendi şahane panolarımızı oluşturma fikri çoğumuza keyifli ve pratik gelmekte. Fakat markalar odağında değerlendirildiğinde, Pinterest bundan çok daha fazlası.

 

Güncel Pinterest verilerine göre, aylık 300 milyon tekil kullanıcı tarafından 200 milyarın üzerinde Pin kaydedilmiş. Bu işlemin %85’i mobil üzerinden gerçekleşmiş. Bu bağlamda size, yakın zamana kadar sadece dekorasyon, iç mimari, sanat ve tasarım fikirleri gibi dikeylerde kullanıcılara ilham verme noktasında öne çıktığı düşünülen Pinterest’in, markaların web sitelerine trafik çekmeleri için eşsiz bir fırsat olduğunu söylesek. Pinterest’te bir marka olarak, yaşam tarzı trendleri sunmanın bir adım ilerisine geçmek ve web sitenize kullanıcı çekmek için neler yapmanız gerektiğini 5 basit adım ile bu yazıda açıkladım. Umarım işletme hedefleriniz için faydasını görürsünüz 🙂

 

1- İşletme Hesabınızı Oluşturun

 

 

Yapılması gereken ilk adım ile başlayalım. Bir marka olarak Pinterest’te varlık göstermek ve herhangi bir hesabın sahip olmadığı özelliklere erişmek için işletme hesabınızı oluşturun. işletme hesabı oluşturmanızla, reklam verme opsiyonu, analizler, düzenli e-posta güncellemeleri gibi özellikler beraberinde gelecektir. Hali hazırda Pinterest’i kişisel hesap olarak kullanıyorsanız dahi, kolaylıkla İşletme Hesabına geçiş yapabilirsiniz. İşletme Hesabı oluşturmak için pratik bağlantımız burada.

 

2- Web Sitenizi Pinterest ile Entegre Edin

Hem kullanıcıların içeriklerinizi kaydetmesini hem de markanızın başarısını takip etmenizi sağlamak için, web sitesi ve Pinterest entegrasyonu tarafında yapabilecekleriniz:

 

  • Sitenizi üzerinize alın, onaylayın. Böylece logonuzun kaydedilen her pinde görünmesini sağlarken, elde ettiğiniz web sitesi kaynaklı verinin artmasını ve analizlerinizin gelişmesini sağlarsınız.
  • Kaydet butonu ekleyin. Müşterilerinizin beğendiği şeyleri Pinterest’e kaydetmesini sağlamak, Pinterest’teki görünürlüğünüzü ve buradan gelen web sitesi trafiğinizi arttıracaktır. Sizi şöyle alalım.
  • Widget oluşturun. Pinlerinizi ve panolarınızı web sitenizde görünür kılarak web sitenizden Pinterest’e akış yaratabilirsiniz. Nasıl yapılacağının detayları hemen şurada.

 

3- İyi İçerik & Doğru Zaman Planlaması Yapın

 

Başta da aktardığım gibi, kullanıcılar yeni şeyler görmek, denemek ve ilham almak için Pinterest’e geliyor. Marka olarak, kendi sektörünüz ve ürünlerinize olan ihtiyacı doğru analiz etmek ve zamanlamak, Pinterest’ten web sitenize trafik çekebilmek için en önemli parametrelerden. Bunun için ise en azından temel içeriklerinizi oluşturmuş ve 2. maddede yer alan işlemleri tamamlamış olmanız gerekir. Böylece kullanıcıların davranışları ile ilgili veri elde edebilecek ve zaman & içerik planlamanızı bu zeminde hazırlayabileceksiniz. Kaliteli içerik üretmenin, doğru kişilere ulaşma noktasında önemli olmasının yanı sıra, pinner’ların ne aradığını öngören başlık ve açıklamalar yazmak da ürünlerinizle ilgilenenlerin sizi bulmasını kolaylaştıracaktır.

 

 

4- Sponsorlu İçerikleri Deneyin

 

Diğer sosyal medya kanallarında olduğu gibi, Pinterest’te de bir işletme hesabınız olduğunda reklam modellerini kullanabileceksiniz. Daha fazla ve “hedeflenmiş” kişiye ulaşmak, reklamlı pinlerinizi organik pinlerinizden ayıran en önemli özelliktir. Bunun yanı sıra, eğer ürünlerinizin Pinterest üzerinden direkt satın alınabilmesini sağlamak isterseniz, “Satın Alınabilir Pinler”i de deneyebilirsiniz.

 

 

5- Analizleri Dikkate Alın

 

Yukarıda da bahsettiğim gibi, doğru kitleye ulaşmak, edinilen etkileşimleri doğru okumak ve yorumlamak çok önemli. Pinterest’i diğer sosyal medya kanallarından ayıran bir özellik, gerçekten satın alma niyeti olmayan veya markaya özel bir ilgisi bulunmayan çok sayıda kullanıcının yalnızca fikir ve ilham almak için pinlerinize ilgi gösterebilecek olmasının yanıltıcılığıdır. Bu nedenle detaylı bir analiz içerik üretimini planlamak için yol gösterici olacaktır. 

 

 

Bonus: Başarı Hikayeleri

 

Pinterest’in, farklı sektörlerden markaların Pinterest’te elde ettiği başarı ve bu kanal üzerinden satışlarını arttırmaları üzerine anlatımlarının bulunduğu başarı hikayeleri sizlere kendi markanız nezdinde ilham verirken, direkt olarak denenmiş ve verim alınmış yöntemleri de bünyenizde kullanabilir, test etme sürecinizi kısaltabilirsiniz → Pinterest’te Marka Başarı Hikayeleri

 

Not: Bu yöntemleri denemiş olanlar ya da denemeye karar verenlerden, yorumlarını bekliyorum.

 

Sevgiyle.

 

6 Comments
 1. Yanıtla

  Spam yapmadan düzgün fotolarla bu iş zamanla çözülür.Şimdi kazanan herkes spam yapıyor o da ayrı mevzu.

 2. Yanıtla

  Teşekkürler

  • Şeyda Özen
  • 15 Şubat 2020
  Yanıtla

  Pinterest web trafiği arttırmak istiyorsanız başlık seçimi oldukça önemli. Açıklama kısmında anahtar kelime kullanmayı unutmayın. Ama anahtar kelimeniz içerik ile alakalı olmalıdır

 3. Yanıtla

  on numara beş yıldız 🌟

  • erdem karaca
  • 29 Ocak 2020
  Yanıtla

  hocam birşey soracağım hashtag eklemenin yararı var mı pinetestte

 4. Yanıtla

  değerli bilgiler için teşekkürler

Yorum Yap