SEO Aracı: Majestic İncelemesi

SEO-Aracı--MEjestci-incelemsei

Herkese merhabalar, 2014’ü tamamlarken ve pazarlamadan yazılıma, SEO’dan tasarıma kadar 60’ın üzerinde rehber yazımızı geride bırakırken çok güzel bir sene geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Umuyorum ki hepimiz iyi bir yılı geride bırakmışızdır!

Bugün link inşası sürecinde kullanabileceğiniz bir araç olan, eski adıyla Majestic SEO, yeni adıyla Majestic’i inceleyeceğiz. Araca majestic.com adresi üzerinden ulaşabiliyoruz.

(bkz: SEO nedir?)

 

majestic

Majestic; link inşası, link analizi ve rakip analizi başta olmak üzere, sitenizin veya incelemek istediğiniz bir sitenin aldığı (“backlink” diye tabir edilen) linkler ile ilgili detaylı incelemelere konusunda yardımcı olmaktadır. Dünyanın en tanınan SEO araçlarından olan Majestic ile pek çok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Kullanım açısından çok kolay olan Majestic’de, siteye ilk girdiğimiz zaman yukarıda paylaştığımız ekran karşımıza çıkıyor. Bu ekranda incelemek istediğimiz sitenin adresini girerek detaylı raporlara ulaşabiliyoruz. Majestic’in geliştirdiği ve tüm SEO dünyası tarafından otoriter olarak kabul edilen Trust Flow ve Citation Flow değerleri, aracın en ön plana çıkan noktaları olarak göze çarpıyor. Burada “Use Fresh Index” ve “Use Historic Index” önemli bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. “Use Fresh Index” son 30 günlük süreyi ele alırken, “Use Historic Index” de Majestic’in veritabanında bulunan bütün veriyi kapsıyor.

Gelin hep birlikte hurriyet.com.tr için bir analiz yapalım ve araçları daha detaylı bir şekilde tanıyalım.

 

Site Explorer kısmına hurriyet.com.tr yazdıktan ve büyüteç işaretine tıkladıktan sonra karşımıza ilk etap genel bir özet (Summary) sayfası çıkıyor.

 

genel özet sayfası

 

Sitenizin aldığı linkler ile ilgili olarak detaylı bir özet sayfası sunan Majestic‘de mavi menüde sırası ile

  • Topics
  • Ref Domains
  • Backlinks
  • New
  • Lost
  • Anchor Text
  • Map
  • Pages
  • Link Profile sekmelerini görüyoruz.

Topics: Majestic’in geliştirdiği yeni bir metrik olan Topics kısmı, siteleri kategorilendirerek her bir kategori için 0 ile 100 arasında Trust Flow değeri vermektedir. Kategorilendirmelerde, sitenin hangi kategorideki sitelerden link aldığı, bu linklerin toplam linklere oranı gibi çeşitli değişkenler ile bir skor belirlenir. Aşağıda hurriyet.com.tr ile ilgili kategori puanlarını görebilirsiniz. “News” yani Haber kategorisi için 57 Trust Flow değerine sahip.

(Trust Flow ve Citation Flow ile ilgili detaylı bilgileri yazımızın ilerleyen kısımlarında paylaşıyor olacağız.)

topical trust flow

 

Ref Domains: İncelediğiniz sitenin hangi alan adlarından link aldığını gösteren bir ekrandır. Bu ekran sayesinde link aldığınız alan adları ile ilgili özet bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu ekranda alan adları ile ilgili toplam kaç link geldiği, Alexa sıralaması, IP gibi pek çok sıralama filtresi kullanabiliyorsunuz.

referring domains majestic

 

Backlinks: Bu sekme üzerinden incelemek istediğiniz sitenin aldığı tüm linkleri görüntüleyebiliyorsunuz.

majestic backlinks fresh index

Bu ekranda, URL Flow ve Domain Flow Metrics, Link Type, First Indexed gibi bilgilerin yer aldığı bir tablo karşımıza çıkıyor. URL Flow, direk olarak linkin geldiği sayfanın SEO Değerlerini yansıtırken, yukarıda Ref Domain kısmında yer alan bilgiler de birebir olark Domain Flow Metrics’de yer alıyor. Link Type’ta da linkin türü(text, image, iframe vb.) belirtiliyor. First Indexed, Date Lost gibi bilgilerin yer aldığı tarihler tablosunda linkin ilk ne zaman Majestic’e eklendiği, silinmişse ne zaman silindiği gibi bilgiler yer alıyor.

 

New:  Bu sekmede, sitenizin aldığı yeni linkleri görebiliyorsunuz. Fresh Index ve Historic Index kısmı ile ilgili seçim yapabilirsiniz. Fresh Index ile güncel linklerinizi görebiliyorsunuz.

majestic new backlink

 

Lost: Bu sekme üzerinden sitenizin silinen linklerini görebiliyorsunuz. Bu ekranda yeni linkler ile karşılaştırdığınızda silinen linklerinizin sayısı çok fazla ise bir problem olduğunu söyleyebiliriz.

majestic lost backlinks

 

Anchor Text: Anchor Text kısmı sitenizin hangi kelimelerden link aldığını gösteriyor. Bu ekran üzerinden en çok hangi kelimelerden link aldığınızı sırası ile görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda aşağıdaki görselde kırmızı ile işaretlediğimiz sütundaki rakamlara tıklayarak hangi alan adlarından link aldığınızı görebilirsiniz. Eğer “Empty Anchor Text” şeklinde bir alan görüyorsanız, siteniz muhtemelen görsellerden ya da iframe gibi yollarla link almış demektir.

majestic anchor text

 

Map: Bu sekmede link aldığınız sitelerin IP’lerinin hangi ülkelerden çıktığını ve yoğunluklarını görüntüleyebiliyorsunuz. Renklerin koyulaştığı yerler en çok link aldığını yerler olarak gösteriliyor.

majestic map

 

Pages: Bu sekmeden sitenizin alt sayfalarının hangi kelimeler üzerinden kaç link aldığını görebiliyorsunuz. Backlinks sekmesini göz önüne aldığımızda alt sayfalar ile ilgili daha detaylı incelemeler yapabiliyorsunuz. 

majestic pages

 

Link Profile: Link Profile sekmesi, sitenizin aldığı linkleri, Majestic’in tüm metrikleri kullanılarak ortaya çıkan grafikleri gösteriyor. 

Aşağıdaki görselde de belirttiğimiz üzere, sağlıklı bir grafik elde etmek için kırmızı ok yönündeki çizgiyi yakalamamız gerekiyor.

majestic link profile

Şimdi gelin hep birlikte hurriyet.com.tr’nin grafiğine bakalım.

majestic seo hurriyet.com.tr

Yukarıda belirttiğimz çizgi doğrultusunda koyu pembe bir renk ile karşılaşıyoruz.  Böyle bir tablo ile birlikte hurriyet.com.tr için güçlü bir link altyapısına sahip olduğunu, içeriklerinin pek çok sitede referans olarak kullanıldığını/paylaşıldığını söyleyebiliriz.

 

Kırmızı kutucuk içine aldığımız menüyü inceledik. Şimdi de özet sayfasında yer alan ve mavi kutucuk ile işaretlediğimiz alandan biraz bahsedelim.

mavi kutucuk majestic

Bu ekranda Trust Flow, Topical Trust Flow ve Citation Flow değerlerini görüyoruz. Topical Trust Flow’u yukarıda incelemiştik. Şimdi hep birlikte Trust Flow ve Citation Flow ile ilgili bilgileri aktaralım.

Trust Flow Nedir?

Türkçesi ile “Güven Akışı, Güven Skoru” olarak tanımlayabileceğimiz Trust Flow, Majestic tarafından geliştirilmiştir. Sitenizin aldığı linkleri kalitesine göre incelemektedir. 0 ile 100 arasında bir puan belirlenir.

Citation Flow Nedir?

Citation, Türkçe anlamı ile “Çağrı, Alıntı, Aktarma” anlamına gelmektedir. Majestic tarafından geliştirilen Citation Flow, sitenizin aldığı link sayısına göre 0 ile 100 arasında bir puan belirler.

 

Yukarıda gördüğünüz kısımda son 90 gün için sitenizin ne kadar, kaç farklı alan adından link aldığını  görebileceğiniz bilgiler yer alıyor. Bu grafiklerde düzenli bir çizgi tutturmak en sağlıklı grafik olacaktır.

Bunun dışında son olarak Anchor Text dağılımları ile ilgili grafiklerden bahsedelim.

anchor text majestic

Bu ekranda link aldığınız kelimelerin yüzdesel dağılımları, link türü, nofollow-dofollow oranı gibi bilgiler yer alıyor.

 

Detaylı SEO Araçları inceleme serimizde Link Research Tools’tan sonra Majestic’i de incelemiş olduk. Araçlar ile ile ilgili olarak sormak istediklerinizi sitemizin iletişim kısmından iletebilir, bizlerle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. İlerleyen yazılarımızda tanıttığımız SEO araçlarını kullanarak etkili bir SEO Operasyonunu nasıl yönetebileceğinize dair yazılar da paylaşacağız.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

[hs_action id=”2688″]

No Comments

Yorum Yap