Sosyal Deney ; #LeftSwipeDat

Sigara kullanımı ve sigara ile resim çekilmek neredeyse herkese çekici gelmiştir. Action on Smoking and Health (ASH), Tinder kullanıcılarının profil resimlerinde sigara içtiklerinde daha çok etkileşim alıp almadığını ölçmek için sosyal bir deney gerçekleştirdi. ASH, aynı kişinin bir sigaralı bir de sigarasız olmak üzere iki fotoğrafını koydu. Profil resimlerinde sigara içmeyen çevirim içi kullanıcıların, sigara içenlerden iki kat daha fazla eşleşme aldığı tespit edildi.

 

Tütün ürünlerini engellemeye yönelik ulusal kampanya Truth ve 724andSunny ajansı, bu mesajı iletmek için gençlerden sigara içmeyi sonlandıran nesil olmalarını istedi. Şirketler YouTube ve Vine’daki aktif kullanıcıları bir araya getirdi ve bu kullanıcılar “Left Swipe Dat” adlı bir müzik videosu oluşturdular.

 

Videoda, elinde sigara bulunan potansiyel eşleşmeleri “sola kaydırarak” reddeden kullanıcılar gösteriliyor.

 

 

Truth ve 72andSunny ekibi, kullanıcılarla etkileşime geçmek ve mesajlarını duyurmak için Grammy Ödülleri sırasında bir sosyal medya komut merkezinde toplandılar.

Twitter ve Facebook’ta video #LeftSwipeDat hashtagi’yle tanıtıldı. Ancak tanıtım Grammy Ödülleri’nden sonra durmadı. Tanıtıma hız kazandırmak için, kullanıcılara müzik videosunun en sevdikleri kısmın dudak senkronunu yapıp, dudak senkronu parçalarından oluşan başka bir yer alma şansı için gönderme olanağı sunuldu.

Sonuç :  #LeftSwipeDat’ın Twitter’da yanıtlanma, retweet edilme, bahsedilme ve favorilere eklenme sayısı 79 bini aştı. Kampanya Facebook’ta 2,5 milyondan fazla etkileşim elde etti.

 

 

Berkay BEKTAŞ Yazar Hakkında

Nisan ayının 3’üncü günü, Ankara’da hayata gözlerimi açtım. Hiperaktif bir çocukluk döneminden sonra Bilgisayar ile tanışmamla hayatım başladı. Hayatımı oyunlara olan aşırı ilgimden dolayı istediğim oyunu satın alabilmek için webmaster dünyasına giriş yaptığım zaman kazandım denebilir. İlk başlarda basit HTML şablonlarını düzenleyip bunları freelance olarak satarak başladım, yanlış hatırlamıyorsam henüz 8 ya da 9 yaşındaydım. İlk kez bir şablon düzelttiğimde kendime “Web Tasarımcı Olacağım!” dedim. Daha sonra kendimi geliştirdim ve kendi şablonlarımı oluşturup satarak istediğim oyunları satın almaya başladım. Hayallerime ulaşmak için önümde çok uzun bir merdiven vardı ve ben bu merdivenden ufak ufak adımlarla çıkıyordum. Devamı için ; https://goo.gl/LhVKrT