“T-Shaped Marketer” Nedir?

t-shaped-martketer

 

Dijital pazarlamanın önemi her geçen gün artarken, yeni kavramlar da karşımıza çıkıyor. Geçen hafta incelediğimiz ve Growth Hacking yazımızda yer verdiğimiz T-Shaped modelini anlatacağız bugün.

1

Öncelikle genel bir özet ile başlayalım. “T” harfinden gelen T-Shaped modelinde T’nin üst ve yatay kısmı dijital pazarlama alanlarını göstermektedir. Dolayısı ile yatayda yer alan kısımda pek çok konu bulunuyor. Dikey kısım ise bir uzmanlık alanını belirtmektedir. T-Shaped modelinde yatayda bulunan alanlar birbiri ile bağlantılıdır. Dünyada Inbound Pazarlama konusunda otoriter olan şirketlerin bu modeli benimsediğini görebiliyoruz.

Yatay kısımda SEO, Sosyal Medya, İçerik, Kullanıcı Deneyimi, Yazılım, Video, Tasarım gibi pek çok başlık bulunurken dikeyde de bir uzmanlık alanı seçilir.

 

2

 

“T-Shaped Marketer” denilen kavram da yukarıda verdiğimiz kısa özete dayanarak ortaya çıkmıştır. T-Shaped bir pazarlama uzmanı, T’nin yatay kısmında pek çok konuya ilişkin bilgi sahibidir ve dikeyde bir konuda uzmanlaşmıştır. Bu uzmanlaşma sayesinde de dikeyde derinlemesine işlem yapma yeteneğini, yatayda bildiği konularla birleştirerek daha efektif işler ortaya çıkarmak için kullanabilmektedir.

 

3

 

Şimdi de bir örnek ile T-Shaped modelini açıklayalım.

Bir SEO uzmanı, site içi SEO’da teknik geliştirmeler yaparken bir yandan da içerik konusunda da işlemler yapması gerekebilir. Sitede içerik alanı bulunmuyorsa, bu alanlar ile ilgili yazılımcılara teknik bilgileri iletip kodlama noktasında yardımcı olabilir. Aynı zamanda içeriklerin SEO uyumlu bir şekilde nasıl yazılacağı ile ilgili dökümanlar sunabiliyorsa ve görsel tasarım ile ilgili destek verebiliyorsa, yukarıdaki T-Shaped modelini uygulamış oluyor.

Moz.com’un kurucusu ve CEO’su Rand Fishkin’in Whiteboard Friday video serisinde SEO uzmanlarının aslında hangi işleri yaptığına dair ele aldığı videoda

  • UX
  • Hız
  • Erişilebilirlik/Responsive Tasarım
  • İçerik Stratejisi
  • Marka Konumlandırması
  • PR Çalışmaları
  • SEO Operasyonları ve daha fazlasının SEO uzmanları tarafından yapıldığına dikkat çekmişti.

Konuyu SEO açısından ele aldığımızda gerçekten de durum bu şekilde tezahür ediyor. Özellikle bir internet projesinin yönetimi aşamasında SEO uzmanları hem site içi SEO’yu kontrol ederken, hem de Title, Meta Description, Akıllı Etiket gibi alanların da kodsal olaral kontrolünü sağlamaktadır. Site içi linklemeler ve bu linklemelerin görsel tasarımları ve kullanıcı deneyimi ile ilgili bilgiler sunarken yerleşimi konusunda da yardımcı olabilmektedir.

 

4

 

T-Shaped Modelini Benimseyen Şirketler Ne Gibi Faydalar Görürler?

  • Çalışanların birden fazla konuda bilgi ve beceri sahibi olması, kriz anlarında hızlı aksiyon alınması konusunda kolaylık sağlar.
  • İş yükü konusunda tek bir departmana bağlı kalmaksızın aksiyon alabilirler.
  • Departmanlar arasında iletişim kopukluğu varsa, T-Shaped modeli uygulanarak işi konular arasında bağlantı kurabilen bir kişinin yapması ile maksimum verim elde edilebilir.

 

Bugün incelediğimiz T-Shaped modeli dışında Pi-Shaped ve Comb-Shaped modeli de literatürde bulunmaktadır. Pi-Shaped modeli iki uzmanlık alanı ile ilgili iken, Comb-Shaped ise birden fazla uzmanlık alanı ile ilgili bilgiler vermektedir. Bu modellerin dijital pazarlama ile ilgili kavramsal örnekleri çok fazla bulunmamaktadır.

Netvent Dijital Pazarlama ekibi olarak belirtmek istediğimiz bir detay ise, T-Shaped Modeli Türkiye’de uygulanmaya başlanan bir çalışma modeli olsa da, bu modellerden birçok kişinin haberi bulunmamaktadır.

Değerli vaktiniz için teşekkür ederim, sürç-i lisan ettiysem affola…

Lütfen yorumlarınız ve eleştirilerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

[hs_action id=”2686″]

No Comments

Yorum Yap