URL Kısaltmanın 10 Faydası

Hubspotta-link-küçültme

Dijital pazarlama, günümüz esaslarında ticaretin iki ana unsuru olan hız ve iletişim ekseninde, verim açısından tahtını korumakta. Özellikle sosyal medya hâkimiyetiyle, hitap ettiği kitleyle anlık etkileşim olanağı sayesinde, diğer pazarlama türlerini açık ara farkla geride bırakıyor.

Fakat gelişimin daimi olduğu bir ortamda bazen bu hızlı veri akışı bile yetersiz kalıyor.

Peki, böyle bir platformda hız-iletişim eksenini daha fazla nasıl güçlendirebiliriz?

Kıssadan hisseyle. Yani linklerinizi kısaltıp içeriğinizi güçlendirerek. Daha doğrusu optimize ederek. İnsanların zamanları kısıtlı, dolayısıyla sizinle iletişim noktasında arzulayacakları yegâne şey, anlatmak istediklerinizi en özet haliyle ve en dolu biçimde söylemeniz.

NetventV

Bugün, sizlere link kısaltma araç, program ve sitelerinin sağladığı faydaları açıklayacağız.

Gelin hep beraber göz atalım:

–       Estetik kaygılarınızdan kurtulun. İlk izlenimin önemini hepimiz biliyoruz. Tweetleriniz, mailleriniz ya da paylaşımlarınızda karakter kargaşası yaşamayın. Link kısaltıcılar, göz zevkini bozan bu kaos’u engelleyerek içeriğinizin görünümüne estetik katıyor.

–       Linklerinizi kayıt altında bulundurun. Kullandığınız linklere tekrar ihtiyacınız olabilir. Peki, onlarca tweet geriye dönüp kullandığınız linki aramaya mı çalışacaksınız? Mutlak zaman kaybı. Örnek olarak goo.gl URL kısaltıcı, saatlik, günlük, haftalık aylık ve tüm geçmiş olmak kaydıyla linklerinizi hem kronolojik olarak düzenler, hem de kullandığınız linklere ulaşımınızı sağlar.

Adsız2

–       Kayıt altında bulundurduğunuz linkleri sınıflandırın. Çoklu sektörlerde çalıştığınızı varsayalım. Bu durumda, daha önce paylaştığınız bir linki bulabilmeniz zorlaşacaktır. İşte bu durumlarda link sınıflandırması önem taşır.

–       Linklerinizi kişiselleştirin. Özellikle bir marka için atılan her pazarlama adımı, markanın tanıtımına hizmet etmekle yükümlüdür. Paylaştığınız linkte kısaltım araç, program ya da site isminin yerine size, kendi marka tanıtımınızın olanağını sunan araçları tercih etmeniz gereklidir. Bit.ly gibi bazı kısaltıcılar, size bu imkanı sağlıyorlar.

Adsız3

–       İstatikler önemlidir. Çünkü istatistikler, pazarlama stratejinizin dayanak noktasıdır. Paylaştığınız linklerin istatistiklerini görerek hangi linklerin daha fazla tutulduğunu, sektörünüzde hangi saatlerin prime-time olduğunu, hedef kitlenizin ne türde ortak özellikler taşıdığını öğrenebilirsiniz.

–       Kısaltıcınızı, tarayıcınız ile entegre edin. Konumuz hız ve iletişimden azami istifade etmek. Peki, sadece bir link kısaltmak için yeni bir sekme açıp, URL’yi yazıp, açılan sayfada kısaltma barına ulaşıp, linkinizi kopyalayıp, linkinizi kısal… Hayır! Zamandan tasarruf edeceğim derken hem zaman hem de efor kaybına uğramanın manası yok. Tarayıcınız ile link kısaltıcınızı entegre edebileceğiniz birçok link kısaltıcı mevcut.

Adsız4

–       URL kısaltma ile sitenizin SEO’sunu güçlendirin.  SearchEngineWatch’da ele alınan bir makaleye göre goo.gl gibi Google ile ortak çalışan kısaltıcılar, aramalarda rank algoritmalarını etkiliyor; kısaltılmış linke tıklama oranı ile sitenizin SEO’su güçlendiriliyor. Yapmanız gereken tek şey, anahtar kelimenizi kısaltılmış link dâhiline sokmanızdır.

–       Spam içerik olasılığını ortadan kaldırın. Spam içeriği olan ve bunu fark edemediğiniz bir makaleyi paylaşmak istiyorsunuz. Merak etmeyin, bit.ly gibi link kısaltıcılar, bu spam içerikli linkleri fark ediyor, sizi bu konuda bilgilendiriyor ve linki kısaltmayı reddediyor.

–       Sizin olan size kalsın. Bazı link kısaltıcılar, göstermek istemediğiniz linklerinizi kısaltılmış link içinde gizliyor. Böylece orijinal link, sizden başka kimse tarafından görülemiyor.

–       Ücretsiz hizmet. Tabi ki ücretli olanlar da var. Fakat genelde bu servisi sağlayan siteler, size belirli bir noktaya kadar ücretsiz kullanım imkânını verdikten sonra daha çaplı hizmet için ‘premium’ paketlerini tanıtıyor. Bunları kullanmak zorunda değilsiniz ve şayet o paket içinde kullanmak istediğiniz bir hizmet varsa, çoğu zaman küçük bir araştırma sonrasında o paket dâhilindeki hizmetin başka bir link kısaltıcı tarafından ücretsiz paket içinde konumlandırıldığını göreceksiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip olan sitelerden birkaçı; tinyurl, bitly, goo.gl, bit.do, ow.ly, tr.im, yourls.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Bir sonraki yazımıza kadar hoşça kalın.

No Comments

Yorum Yap