Video Pazarlamanın 2015’i ve Sonrası [İnfografik]

Video içeriğin önemi artık hem dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformları tarafından hem de pazarlama profesyonelleri tarafından kabul edildi. En kolay tüketilen ve en çok sevilen içerik türleri olan video içerikler, Periscope örneğinde olduğu gibi yeni platformlara kapı açarken, bir yandan da Facebook gibi var olan büyük platformlarda video konusunda güncelleme ve yeniliklere sebebiyet verdi.

Bütün bu gelişmeler bir çok soruyu da beraberinde getiriyor: Bu videolar sadece komik videolar mı yoksa satış için de kullanılabilir mi? Bu önem artışı aynı şekilde devam edecek mi? İşletmelere ne tür iyi geri dönüşler sağlayabilir? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabı HighQ’nun yayınlamış olduğu infografikte yer alıyor. İşte 2015 ve sonrası birkaç yılı baz alan video pazarlama istatistikleri:

Video Content Şuan online videolar mobil trafiğin %50’sini oluşturuyor.

Video Content Video izleyicilerin %65’i bir videonun dörtte üçünden fazlasını izliyor.

Video Content İnsanların %78’i her hafta online video izliyor.

Video Content %55’i ise her gün online video izliyor.

Video Content Uzmanlar, 2015 yılında videonun internet trafiğinin %57’sini kapsayacağına inanıyor. Bu da e-mail ve web taramalarının yaklaşık olarak 4 katına eşit oluyor.

Video Content 2017 yılında bu %57’lik oranın %69’a, 2018 yılında ise %79’a çıkacağı öngörülüyor.

Video Content İşletme yöneticilerin %75’i en azından haftalık olarak iş ile alakalı videolar izliyorlar.

Video Content Üst düzey yöneticilerin %54’ü en azından haftalık olarak iş ile alakalı videolar paylaşıyorlar.

Video Content Üst düzey yöneticilerin %59’u, aynı sayfada ve aynı konuda, hem metin hem de video içerik mevcut ise, videoyu izlemeyi tercih ediyorlar.

Video Content Pazarlama, satış ve işletme profesyonellerinin %69’u video pazarlamayı kullanırken, %31’i de kullanmayı planlıyorlar.

Video Content İnsanların %81’i, videolarını markalarının web sitelerinde ön plana çıkarıyorlar.

Video Content Pazarlamacıların %93’ü videoyu; online pazarlama, satış ve iletişim için kullanıyor.

Video Content B2B şirketlerin %96’sı 2016 yılında videoyu içerik pazarlaması kapsamında kullanmayı planlıyor.

Video Content Pazarlamacıların %52’si video pazarlamanın; %52 oranında marka farkındalığı, %45 oranında potansiyel müşteri elde etmeyi ve %42 oranında online etkileşimi etkilediğine inanıyorlar.%67’si video pazarlamayı bir şekilde başarılı bulurken, %18’i çok başarılı olduğunu düşünüyor.

Video Content Bir e-mailin başlığında (Subject kısmında) video kelimesini kullanmak e-mailin açılma oranlarını %19 ve tıklanma oranlarını %65 arttırıyor! Kayıt/mail listesinden çıkma (unsubscription) oranını ise %26 düşürüyor.

Video Content Video kullanılan web sitelerinde kalma oranı video bulunmayanlara göre yaklaşık 2 dakika daha uzun oluyor.

Video Content Dünyanın farklı yerlerindeki pazarlama profesyonellerinin %52’si videonun en yüksek yatırım geri dönüşü (ROI) sağlayan içerik türü olduğunu düşünüyor!

Bu verilerden de anlaşılacağı üzere, video içerikler önümüzdeki birkaç yıl daha gözde olmaya hız kesmeden devam edecek. Hem web sitelerinde, hem sosyal medya hesap yönetiminde hem de faydalı içeriklerde video içerik üretimini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Özellikle girişimler için, bunun büyük bütçeli bir iş olmadığının ve her ne kadar biraz daha yorucu ve efor isteyen bir süreç olsa da yatırım geri dönüşünün bu maliyeti kompanse edebileceğini hatırlatmakta fayda var.

2015'in Video Pazarlama İstatistikleri

 

[hs_action id=”2683″]

No Comments

Yorum Yap