Yeni Ortamlar İçin İçeriğinizi Yeniden Tasarlayın

Kaliteli içeriklerinizin çöpe gitmesine müsaade etmeyin. Köşe yazarı Jordan Kasteler içeriklerinizi alıp, onlara değişik bir platformda nasıl hayat verebileceğinizi anlatıyor.

Ne düşündüğünüzü biliyorum: Eski içerikleri alıp yeniden tasarlamak verilen tüm içerik pazarlaması öğütlerine karşı gelmek demek değil mi?

Endişelenmekte haklısınız. Google kopya içerikleri çok ağır biçimde cezalandırıyor. Bu SEO ve online pazarlamada yapılmaması gereken en önemli şeylerden biridir.

Ama eski içeriği yeniden tasarlamak biraz farklı tabiki. Bu mevcut içeriği bölümlere ayırıp, yeni bir formatın içine koymayı gerektiriyor – mesela, videoları podcastlere çevirmek veya blog yazılarını e-kitaba çevirmek gibi.

Dışarıda çok gürültülü bir dünya var. Şu an söylediğiniz çoğu şey çoktan söylenmiş durumda. Durmadan yeni ve %100 özgün olan içerikleri, tekrar tekrar üretmeye çalışmak yorucu olabilir.

Bu strateji, içeriğinize yeni bir soluk getirerek size çoklu pazarlama kanallarında daha geniş bir ağ atmanıza yardımcı olur. Eğer:

 • Yeni kitlelere ulaşmaya,
 • En iyi çalışmanızı vitrine çıkarmaya,
 • Pazarlama değerinizi arttırmaya,

hevesliyseniz bu strateji sizin için idealdir. İşletmeniz için bunun nasıl işe yarayacağını gelin yakından inceleyelim.

 

Hangi İçeriği Kullanmalısınız?

İlk adım yeniden tasarlamak için mükemmel içeriği bulmaktır. Yeniden tasarlamak için özellikle uygun olan ürettiğiniz 3 temel içerik çeşidi vardır:

 1. En Popüler İçeriğiniz

Bunlar web sitenize en fazla trafiği çeken blog yazıları, röportajlar veya webinarlardır. Ayrıca hedef kitlenizden en iyi geribildirimi alan içeriklerinizde buna dahil edilebilir.

 1. En Çok Etkileşimi Alan İçerik

Hedef kitlenizin bam teline dokunan içerikdir. Bu, karışıklığa yol açan rahatsız edici görüş parçalarıdır.

En fazla paylaşımı, beğeniyi, etkileşimi ve yorumu alan içeriklerinize bakın. Bunlar hedef kitlenizin sizden daha çok beklediği şeylerdir.

En fazla etkileşim oluşturan içeriği bulmak göründüğü kadar kolay olmayabilir. Ben en fazla paylaşılan gönderilerimi ortaya çıkarmak için Social Crawlitycs adında bir aracı kullanırım. Bu, sitenizde en çok etkileşim gördüğü URL’leri yukarı çekmenize izin veren bedava bir programdır, kullanımı hızlı ve basittir.

 1. Unutulmayan İçerikler

Markanızın muhtemelen hiç değişmeyecekecek içerikleri vardır. Ne kadar yıl önce üretmiş olursanız olun, içeriğin konusu hala alakalı kalır. Bu unutulmaz niteliktedir ve hedef kitlenize yardımcı olabilecek bir bilgi kaynağına kolaylıkla yeniden tasarlanabilir.

 

shutterstock_227362717

İçerik Daha Zeki Bir Yolla Nasıl Yeniden Tasarlanır?

İçeriği belirledikten sonra, şimdi yeniden tasarlama sürecine başlanılabilir. Hangi içeriği seçmiş olursanız olun – video, blog yazısı veya podcast – bunu, yeni, özgün ve merak uyandıran bir şeye çevirme imkanına sahip olursunuz.

Aşağıda başlangıç için verilen 7 fikri inceleyebilirsiniz.

 

 1. Webinarları kısa videolara çevirin.

Bir webinardan sonra, en yeni ve oldukça uzun (genellikle bir saat) bir bilgi transferi videonuz olur. Bu video, diğer pazarlama amaçlarınız için yeniden kullanabileceğiniz yaralı bilgi parçacıkları içerir.

Webinarınızın, tek seferliğine büyük bir etkileşim yaratmasıyla yetinmek yerine onu küçük boyutlu kliplere ayırın. Size bu konuda yardımcı olacak birçok teknoloji mevcut. Mesela Filmora, uzun videolarınızı sorunsuz şekilde ayırmanıza imkan tanıyan bir video düzenleme aracıdır.

Küçük boyutlu kliplerinizi oluşturduktan sonra onları YouTube’a koyun. Bunları, “Nasıl..” veya “…nın XYZ rehberi” gibi başlıklarla en uygun hale getirin.

Sunduğunuz bu doğru bilgilerle hedef kitlenizle daha çok etkileşime gireceksiniz. Ayrıca müşterilerinizin bu videoları bir kaynak olarak kullanabilmeleri için direkt web sitenize de ekleyebilirsiniz.

 

 1. Eski blog yazılarınızı rehber olarak birleştirin

Genellikle blog yazılarının dar bir odak noktası olur. Ürününüzün belirli yönleri hakkında  hızlı rehberler ve bilgiler sunarlar.

Bu blog yazılardan birkaçını birleştirin ve ayrıntılı, öğretici yardımcı bir rehberiniz olsun. Tek ihtiyacınız olan bir giriş ve sonuç eklemek, böylece sonraki potansiyel müşteri mıknatısının veya satılacak ürünün malzemesine sahip olursunuz.

Bu gayet basit, gayet kolaydır. Ve markanızı zaman kaybetmeden endüstrideki büyük bir düşünce lideri gibi gösterecektir.

 

 1. İstatisticleri sosyal medya paylaşımları olarak kullanın

Hiç istatistikler ve merak uyandıran bilgilerle dolu bir blog yazısı oluşturdunuz mu?  Bu istatistikleri yazıdan alın ve hızlı bir sosyal medya paylaşımı olarak kullanın.

İstatistikler daha dikkat çekicidir. Siz güvenilirliğinizi tesis ederken inceleyenlere bir hikaye anlatırlar. Bunları sosyal medyada ana fikrinizi desteklemek için kullanın, sonra hedef kitlenizi yeniden blog yazınıza yönlendirin.

Etkileşimi daha da artırmak mı istersiniz? Sosyal medya dostu grafikler oluşturmak için Canva veya ShareAsImage kullanın. Bunlar istatistiklerinize yeni bir soluk getirecektir.

 

 1. Blog yazılarını e-posta serilerine çevirin

E-posta listenizin büyümesini mi istiyorsunuz? Eski blog yazılarınızı yeniden tasarlayıp mini bir e-kursa çevirerek bedava, öğretici bir e-posta serisi sunun.

Web sitenizde yeni olan kişiler muhtemelen yazdığın herşeyi okumamışlardır. Eğer bu içerikleri göz önüne koymazsanız en iyi çalışmalarınızdan bazılarını göremezler. E-posta serisi bunu yapmanın şahane bir yoludur.

E-posta serisini oluşturmak oldukça basittir. MailChimp veya Emma e-posta pazarlama araçlarını kullanarak, belirli bir liste için otomatik yanıtlayıcı (auto-responder) oluşturabilirsiniz.

Her bir blog yazınızda ufak ayarlamalar yaparak bunları e-posta formatına çevirin. Sonra günde bir gönderecek şekilde planlayarak, kendi mini-kursunuzu oluşturun.

 

 1. Bir podcast’de videonuzu yapın

Poscastler şüphesiz güznümüzde ki en ilgi çeken içerik pazarlama araçlarından biridir. İnsanlar araba kullanırken, köpeğini dolaştırırken veya dışarıda koşarken daha fazla podcast dinlemektedir.

Eğer Youtube kanalınızda artık üzeri tozlanmış eğlenceli, öğretici ve konusu eskimeyecek nitelikte videolarınız varsa, bunları hedef kitleniz için podcast’lere çevirin.

Bunu hızlı ve kolayca yapabilmeniz için birkaç araç mevcut. Benim favorilerimden biri YTPodcaster.

Bunu yapabilmek için web sitesinden uygulamayı indirin, kurun ve web siteisne geri dönün. Youtube kullanıcı adınızı yazın ve “Get It”e tıklayın. Bundan sonra iTunes açılacak ve videolarınızı podcast formatında almış olacaksınız. Hazırladığınız videoyu podcast kanalınızla senkronize edin ve artık hazırsınız.

 

 1. Podcast incelemelerinden bir uzman tavsiye e-kitabı oluşturun

Eğer podcast’iniz dışarda ki benzerleri gibiyse, muhtemelen uzmanlarla zaman zaman reportaj yapıyorsunuzdur. Ancak bilinmesi gereken şey, uzman reportajları altın gibi değerli olduğudur.

İnsanlar büyük isimleri ve başarılı insanları dinlemeye bayılırlar. Ancak herkes podcast dinlemez. Daha geniş bir kitleye ulaşabilmek için, podcast reportajlarınızı indirerek bir e-kitaba dönüştürün. Uzman tavsiyelerine kolayca ulaşabilme sözünü alınca, kitleniz neyi biar araya getirdiğinizi görebilmek için büyük bir zevkle e-posta adreslerini (veya bazı durumlarda paralarını) vereceklerdir.

 

 1. Blog yazılarını infografiklere çevirin

Infografik yeni birşey değildir. Bu eğitici görseller, çevrimiçi gelişen en çekici içerik formlarından biri olmaya devam etmektedir.

Veri görselleştirme şirketi Column Five, bu popüler aracın nasıl iyileştiğini gösterebilmek için kendi infografiklerini oluşturdular ve hikayeciliğin yeni yollarını yönlendiren üç ana trendden alıntı yaptılar:

 1. Modular Tasarım. Bunun manası, teker teker veya bir bütün olarak görebilmek için infografikleri daha küçük bölümlere ayırmaktır.
 2. Infografikler ayrıca bir web sayfasında rehber gibi kullanılabilir. Markalar anlatılan hikayeyi görüntüler ve merak uyandıran kopyalar vasıtasıyla kontrol eder.
 3. Bölünebilir İçerik. Infografikler yakında blog yazıları veya sunumlar gibi diğer içerik formlarına yeniden uyarlanacaktır. Infografiğinizi bölerek, bazı bölümlerini yeni içerik formlarına ekleyebilirsiniz. Böylece erişiminiz artacaktır.

 

Sırada Ne Var?

Yeniden tasarlama en popüler içeriklerinizi yeniden canlandırmanın akıllı bir yoludur. En iyi malzemenizi, yeni bir şeye çevirip yeni bir platformda harekete geçirerek, erişimini maksimize edebilirsiniz.

 

No Comments

Yorum Yap