Müşteri Odaklı Web Sitesi Oluşturmak İçin 8 İpucu

Online ilişki, bir potansiyel müşteri web sitenize ikinci kez girdiğinde başlar. Onun aradığı ilk şey sitenizde kendinden birşey bulabilmektir. Bu yüzden web sitenizi herbir ayrı alıcı karakterlerinize (Buyer Persona) uygun içeriklerle düzenlemek zorundasınız.

Potansiyel müşterileriniz nasıl kendi başlarına seçim yaparlar? Bu seçimin, görev tanımlarıyla mı, yaşadıkları coğrafyayla mı, yoksa çalıştıkları sanayiyle mi alakası vardır? Bu konuda alıcılarınızı net olarak anlamanıza yarayacak birkaç uygun link yaratmanızın önemi büyüktür, böylelikle bu linkleri hızlıca ana sayfanızdan, alıcılarınız için özel tasarlanan sayfalara taşıyabilirsiniz.

shutterstock_237047554

Alıcılar İçin Hangi Problemleri Çözdünüz?

Bunun bir yolu, pek çok organizasyonun navigasyon yaklaşımında ki gibi, problemlerin çözümüne uygun ürün ve hizmetlerinize yönlendiren açılış sayfalarına (Landing Page) link vermektir. Herbir hedef kitlenin kendini içinde bulabileceği durumları belirleyerek işe başlayın. Eğer tedarik zinciri yönetimi işindeyseniz, web sitenizin ana sayfasına, “Müşteriye ürünü daha hızlı ulaştırmalıyım” veya “ Ürünlerimi uluslararası taşımak istiyorum” tarzında linkler içeren açılır menü koyabilirsiniz.

Herbir yol, alıcı segmentleri için oluşturulmuş ve bu segmentlerin problemlerini hedef alan içerikler içeren açılış sayfalarına yönlenir. Alıcılar bu sayfalara ulaştıklarında, problemlerin çözümünde uzmalığınızı konuşturacağınız fırsatlar yakalayabilirsiniz – bu süreçte aranızda biraz empati de oluşur. Bu sayede müşterinizi satış döngüsünde daha ileri götürebilir, müsait olduğu zamanda onu satış sorumlusuna yönlendirebilirsiniz.

Sizin Dışınızda Kimse Ürünlerinizi ve Hizmetlerinizi Önemsemez.

Sitenizi, alıcılarınıza ve onların satın alma süreçlerine göre inşa ederken, şu ipuçlarını aklınızda bulundurun;

1) Bir Site Kişiliği Geliştirin – Farklı tutarlı ve akılda kalan bir site kurmak çok önemlidir. İçeriğinizin ses tonu, bu hedefe ulaşmanıza katkıda bulunacaktır.

2) Resimler ve Göreseller Hikayenizi Anlatsın – İçerik sadece kelimelerle sınırlı değildir; akıllı pazarlamacılar, site ziyaretçilerini bilgilendirmek ve eğlendirmek amacıyla, resimleri, ses dosyalarını, video klipleri, karikatürleri, çizelgeleri ve grafikleri ve daha fazlasını dahil ederek yazılı olmayan içerikleri de kullanır.

shutterstock_245099389

3) İnteraktif İçerik Araçlarını Dahil Edin – Sitenin içeriğine insanları çekecek herhangi birşey, ziyaretçilerle etkileşime girmek için etkili bir yol sağlar, ilgilerini çeker ve onları satış döngüsünde ileri taşır. Standart alıntılama ve finansal sitelerde bulunan grafik araçları, interaktif araçlara örnek gösterilebilir.

4) Geribildirim Döngülerini Hazır Bulundurun – Kullanıcıların, kuruluşunuzla bağlantıya geçebilmesini sağlayacak bir yol bulabilmesi, sitenizi diğerlerinden ayıran bir özellik olacaktır. Kolaylıkla bulunabilinen “”Bize Ulaşın” linkleri bir gerekliliktir, ve “Bunu Değerlendirin” butonları, online forumlar, kullanıcı incelemeleri, yorum gönderebilme  gibi direkt geribesleme mekanizmaları, site ziyaretçilerinden size veya site ziyaretçilerine değerli bilgiler sunar.

5) Sitenizi Güncel Tutun – Çoğu kişi, yeni bir içerik yapamayacak veya sitelerinde hali hazırda bulunan içerikleri güncelleyemeyecek kadar yoğundurlar. Web siteleri; ürün değişiklikleri, personel değişikliği veya diğer sebeplerden dolayı hızla demode olmaya meyillidir.

6) Sosyal Medya Paylaşım Buttonlarını Kullanın – Okuyucuların içeriklerinizi kendi ağlarında paylaşabilmesini sağlamak, içeriğinizin potansiyel erişimini, henüz tanımadığınız kişilere bile, genişletmek için mükemmel bir yoldur. “Paylaş” butonları bunu en iyi şekilde gerçekleştirirler. Videolarınız, beyaz bülten indirme sayfalarınız, blog paylaşımlarınız ve benzer içerikleriniz bu butonları kesinlikle içermelidir.

shutterstock_134112389

7) Alıcınızın Tercih Ettiği Ortamlara ve Öğrenim Şekillerine Kafa Yorun – Bazıları, bir kuruluşu ve onun ürünlerini veya hizmetlerini araştırırken okumayı tercih ederken, diğerleri ses veya video içerikleri tercih eder. Ve çoğu, benim de yaptığım gibi, üçünü de kullanır.

8) Paylaşım Değeri olan Viral Olabilecek İçerikler Üretin – Web içerikleri viral pazarlamaya harkulade beslemeler sunar, insanların sitenizle ilgili bilgileri arkadaşları veya meslektaşlarına aktardığı veya içeriğinize bloglarında link verdiği fenomendir. Eğer içerik ilgi çekici veya yararlı olursa, ziyaretçiler genellikle link göndererek içeriği, arkadaşlarıyla paylaşma eğiliminde olurlar.

Eğer hatırlamanız gereken birşey varsa, o da: Web sitenizi kendi egolarınıza göre değil alıcılarınızın problemlerine göre oluşturmanız gerekir. Sizden başka kimse ürünlerinizi veya hizmetlerinizi önemsemez . İnsanların önemsedikleri kendileridir.

[hs_action id=”2686″]

No Comments

Yorum Yap