2000lerin Çığır Açan Teknolojik Gelişmeleri [Kronolojik]

İnsanoğlunun bilime bağımlılığı tartışılamaz. Bugün tüm uygar ırklar, insanın bilgi arayışının altını çizen bilimsel ilerlemeler için çabalamaktadır. Bu durum hepimizin hayal gücünü daha fazla zorlamamız gerektiğini gösteriyor. Çünkü daha bulunması gereken bir sürü icat var. Hayal edebiliyorsak eğer, yapabiliriz.

2000

1-Segway İnsan Taşıyıcı olarak bilinen Dean Kamen tarafından icat edilen ilk otomatik dengeleme, elektrikle çalışan taşıma makinesi 2000 yılında icat edildi. 2001 yılında başlatılan Segway (insan taşıyıcı), transporter’ın yardım ile kendini dengelemesini sağlamak için dinamik stabilizasyon kullanıyor. Eğim sensörleri, jiroskoplar ve yerleşik bir bilgisayar… Taşıyıcı, vücut hareketine saniyede 100 hareket oranında ayarlanıyor. İlk model herhangi bir fren içermeyen ve saatte 12 mil hızla ilerleyen bir modeldi. Hız ve yön manuel mekanizmalarla kontrol edilebiliyordu. 2006 yılında çıkarılan doğaçlama bir model, kullanıcıların bilgisayar yardımı ile hız ve yönünü ayarlamasına da izin verdi.

2001

Apple Inc. tarafından 2001 yılında icat edilen belki de en bilinen ürün Ipod’du. Fakat o yıla ait en önemli buluşlardan biri de biyo-yapay karaciğeriydi. Kenneth Matsumura ve Alin Vakfı, hayvan karaciğeri hücrelerini kullanan bir cihaz tasarlayarak yapay karaciğeri icat etti. Organların yerini almak için kullanılan mekanik cihazların yaşlanma fikrini kullanmak yerine, bu çığır açan teknoloji, biyolojik unsurların yanı sıra mekanik bir cihazı da içeriyordu. Cihazın nasıl çalıştığına gelirsek; hayvan hücreleri, biyo-yapay karaciğerin içinde bir zarın (ince iç kısımda) gerisinde kalır. Bu nedenle, hücreler kanın filtrelenmesi ve toksinlerin ortadan kaldırılması gibi karaciğerin tüm ortak işlevlerini yerine getirirken, hücreler insan kanıyla birleşmez ve bu da insana herhangi bir reaksiyon veya zarar vermez.

 

2002

Doğum kontrol yaması, Braille Eldiveni ve Nano-tex kumaşı 2002 yılının önemli teknolojik icatlarındandı. Deri eldiveni kullanan Ryan Patterson, kullanıcının el hareketlerini tanımlayabilen ve bunları bir eline kablosuz olarak aktarabilen bir cihaz icat etti. Çok ünlü olmasa da, Braille Glove, engelli insanların dünyasında yeterince öneme sahip.

2003

Toyota’nın Hybrid Car’u 2003’ün icadıydı. Oldukça popülariteye sahip olan Hybrid otomobili, park etme öznitelikleriyle tanınıyor. Gazla çalışan elektrikli otomobil, kendi kendini park edebilme özelliğe sahip. Bu araca bir park alanına yönlendirmek için tasarlanmış, arkaya monte edilmiş bir kamera, hidrolik direksiyon ve Akıllı Park Yardımı adlı yazılım eklenmiştir. Kullanıcı süreç boyunca herhangi bir temasta bulunmak zorunda değildir.

2004

2004 yılında insanların dikkatini çeken iki buluş, Adidas1 ayakkabıları ve Sono Prep’di. Yerleşik mikroişlemcili Adidas1 ayakkabılar, kullanıcının beden sağlığı için ihtiyaç duyduğu ayak şekline karar veriyordu. Robert Langer tarafından icat edilen Sono Prep, biyoteknoloji alanında, ilaçları enjeksiyon gibi geleneksel yöntemlerden ziyade ses dalgaları ile yönetebilen bir cihazdı. Cihazın, düşük frekanslı ultrasonik dalgaları cilde 15 saniyede yönlendirdiği biliniyor; bu da sıvıların transferini sağlayan ciltteki lipitleri açıyor. Cilt, takip eden 24 saat içinde orijinal durumuna geri dönüyor.

 

2005

Bugün dünyadaki birçok insanın video izleme alışkanlıklarını yönettiğini düşünürsek; 2005’teki belki de en popüler ve başarılı keşif YouTube’du. En yüksek müşteri yanıtını elde eden web sitesi, kullanıcıların videoları dünya genelinde paylaşmalarını sağlayan bir video barındırma web sitesidir. Jawed Karim, Steve Chen ve Chad Hurley tarafından yaratılan web sitesi şu anda dünyanın en ünlü web sitelerinden biri!

 

2006

2006 yılı teknolojik buluşlar anlamında, önceki yıllara göre biraz yavaş ilerledi. Birçok prototip ve beta test cihazının piyasaya sürülmesine rağmen, pazarda sadece birkaç gerçek ürün görülmüştür. Bu ürünlerden biri Loc8tor’du. Loc8tor, en çok unuttuğunuz tüm küçük eşyalarınıza radyo frekansı yayan etiketler ekler. Doğru yönde, solda ve sağda, yukarı ve aşağı doğru, sizi bir inç kadar yakın bir noktaya getirir. Etiket kendi yerini belirliyor ve kesin konumu kesin olarak belirlemek için “bip” sesi çıkarır.

 

2007

2007 yılının buluşu, tahmin edebileceğiniz gibi Apple’ın ünlü iPhone’undan başka bir şey değildi. İlk kez piyasaya çıktığında iPhone, benzeri görülmemiş bir sensör teknolojisini kullanan ve bilgisayar işlemleriyle de uyumlu yeni bir işletim sistemini ortaya koyan, devasa bir mobil teknolojiydi.
Bugün bildiğimiz iPhone, tüm mobil aygıtların dünyasını yeniden yapılandırdı ve teknoloji dünyasına Apple’ın en büyük katkılarından oldu.

 

2008

2008 yılının bilimsel ve tıbbi mucizesi kişisel DNA test kiti idi. Tükürük testi yoluyla kullanılan DNA kiti, kellikten kronik hastalıklara uzanan 90’dan fazla kalıtsal rahatsızlığı genetik bağlantılarınızı çözümleyerek tahmin edebilir. Kit 2007 yılında icat edilmemiş olsa da, kamuoyuna 2007’de açıklandı. Bu DNA kiti aracılığıyla yapılan genotipleme, 6 milyon farklı özellikten herhangi bir özelliği genetik olarak devralama şansını tanımlayabilir. Bu yılın bir başka önemli buluşu Biyonik Lens idi. Washington Üniversitesi’nden Babak Parviz, güneş pilleri ile çalışan küçük LED’leri kullanan kontakt lensleri keşfetti ve görüntüleri, haritaları ve kullanıcının görsel alanı üzerindeki diğer verileri görüntülemek için radyo frekans alıcısını kullandı.

2009

MIT medya laboratuvarı ABD’de Pranav Mistry tarafından 2009 yılında geliştirilen Altıncı His, bilgisayar, mobil, vb. gibi teknolojik olarak gelişmiş bir cihazda işlenebilen tüm eylemleri dijital bilgiye dönüştüren giyilebilir bir jestsel arabirimdir. Bilim-kurgu filmlerinde dijital efektlerin temel teknolojisidir. Altıncı His, bir cep boyutunda projektör ve bir taşınabilir bilgisayar cihazına bağlı bir kameradan oluşur. Kamera, projenin görsel verileri görüntülemek için yüzeyleri kullanıp bilgisayar arabirimi olarak kullanılmasına izin verirken, kullanıcının el ve vücut hareketlerini tanımlar. Cihaz, kameradan gelen video akışını kullanır ve kullanıcının parmaklarının ucunda giydiği görsel izleme referans algılayıcıları ile senkronize olarak yazılımı yazılım ile işler.

 

2010

Işınlama, dünyanın her yerinde bilimsel ilgiyi çeken bir sonraki büyük buluş. Sadece test aşamasında olmasına rağmen, bu teknoloji, göz açıp kapayıncaya kadar bir mesafe içinde seyahat etmeyi mümkün kılar. Şimdilik ABD’nin Maryland Üniversitesinde bulunan Joint Quantum enstitüsündeki bilim adamları, bir atomdan diğerine, bir metre mesafeden ayrı konteynerlere yerleştirilen bilgiyi ışınlayabildiler!

 

Tüm bu gelişmelerin ışığında, 2020’lerin çığır açan teknolojilerinin neler olacağını elbette hepimiz merak ediyoruz. Beklenen ve üzerinde konuşulan en yakın gelişmelerden biri Sesli Aramalar. Konu ile ilgili 2020 Sesli Aramanın Yılı Olacak! yazımızı okuyabilirsiniz.

No Comments

Yorum Yap