2014’ün Hafızalara Kazınan Marka Paylaşımları

 

İyisi ile kötüsü ile bir yılı geride bırakırken, geçtiğimiz seneyi genel olarak kapsayacak şekilde, markaların 2014 yılında sosyal medyadaki davranışları ve paylaşımları üzerine bir yazı yayınlamak istedik. 2014 hiç şüphesiz bir çok markanın sosyal medya yönetiminde tavan yaptığı, birçok viral çıkardığı ve birçok gündem konusu üzerinde paylaşımlar yaptığı bir yıl oldu. Yabancı markalar için Adweek üzerindeki bu paylaşımı, Türkiye’deki durum için ise BoomSocial web sitesini inceleyebilirsiniz.

Whatsapp’ın mavi tik güncellemesi birçok firma tarafından sosyal medya paylaşımlarına konu olmuştu. Volkswagen bu alanda en çok beğeni alan paylaşımın sahibi oldu.

Koççtaş klasik sevgililer günü kutlamalarına farklı bir bakış açısını katıp, ürün gamını baş role alarak yaratıcı videolar ve görseller hazırladı. Bu yaratıcılığın karşılığını da hedef kitlesinden fazlasıyla aldı.

koçtaş

#TurnOffto TurnOn hashtag’ı ile birçok paylaşım yapan Durex, her paylaşımda oldukça dikkat çekici görseller ve metinler kullandı. Günceli de takip eden paylaşımlarla büyük bir kitleye ulaşmayı başardı.

“Tavuk döner” fırtınası her yaştan kitlenin tepki olarak yaratıcı paylaşımlar yapmasıyla başladı. Bunun üzerine markalar yine boş durmadı ve çok hoş paylaşımlar oluşturdu. Yemek Sepeti bu konuda harika paylaşımlar yaptı.

 

 

 

Iphone 6 Plus’ın bükülme problemi o kadar çok yayıldı ki çok büyük markalar bu kitleyi kaçırmak istemeyip harika paylaşımlar yaptılar. Özellikle rakipleri Samsung ve LG’den çok dikkat çeken paylaşımlar geldi. Tabii hiç sektörle alakası olmayan markalar da bu kafileye dahil olmayı ihmal etmedi.

samsung-iphone-6-ile-dalga-geciyor

lg-iphone6

kitkat-iphone6

 

 

 

Ünlü yarışçı Jeff Gordon, araba satıcısıyla beraber test sürüşü yaparken polisten kaçtığı Pepsi Max reklam videosu tıklanma rekoru kırdı. Video, sosyal medya kanallarının her birinde oldukça ilgi gördü.

 

Futbolun iki efsane ismi Cristiano Ronaldo ile Pele, Emirates Havayolu videosunda yer aldı.

 

Nike, 2014 Haziran ayında da yayınladığı reklam filmiyle adından oldukça söz ettirdi. Ronaldo, Neymar, Rooney, Zlatan ve Luiz gibi pek çok ünlü futbolcu, animasyon karakter olarak Nike videosunda canlandırıldı.

 

Türk Hava Yolları’nın (THY) reklam yüzü olan Didier Drogba ile Lionel Messi’nin tatlı rekabetine dayalı video, tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından izlendi.

 

 

Aslına bakarsanız, markaların çok büyük yatırımlar ile, çok büyük ve geniş kapsamlı planlamalar ve stratejiler ile reklam ve pazarlama yapmalarına çok fazla gerek yok. Örf ve adetlerimizden gelen, orta oyunundan gelen bir adetle; katılımcılar ile etkileşim ve gündem üzerine olan paylaşımlarla çok başarılı ve akılda kalıcı pazarlama yöntemleri uygulayabildiğini görebiliyoruz.

Yeni yıla, çok fazla alev almaması için altı kapatılmış sobaların üzerinde, ailecek yenilmiş meyvelerin kabuklarının tütsü edası ile bütün bir odayı saran koku, ailenin büyüklerinin bir önceki pazardan kilo ile aldığı kuruyemişleri yerken edilen muhabbetler ile, sevdikleriniz ile oynadığınız tombalada kazanmak için yaptığınız o tatlı hırs ile, küçükken ilk kar yağdığında sanki ilk kez kar yağıyormuşçasına evden fırladığınız şevk ile girmenizi temenni ederiz. Mutlu bir yıl dileriz.

 

No Comments

Yorum Yap