2018’in Sosyal Medya Akımlarını İnceledik!

Herkese merhaba! Sosyal medyanın dolu dolu geçtiği bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz. Beyinlerimizde yankı yapan ‘’Bu Benim Kocam’’ akımı gibi 2018 yılında sosyal medyada viral olmuş birçok akımı bugünkü yazımızda sizler için bir araya getirip inceledik. Hadi başlayalım. 😊

 

Bu Benim Kocam

İlk akımımız Bu Benim Kocam akımı. Youtube’da izlemek istediğiniz videoları açmadan önce en az bir kere reklamıyla karşılaşmış olma olasılığınız yüksek olan bu akım ilk olarak sosyal medyada bir kullanıcının Bu Benim Öyküm şarkısını kocası için uyarlamasıyla ortaya çıktı. Kısa zamanda viral olan bu akımla beraber ortaya komik görüntüler de çıktı. İşte onlardan biri:

 

 

Tide Pod Akımı

Sırada Tide Pod Akımı var. İnsanların sırf ilgi çekmek için sağlıklarını riske atabileceklerini bir kez daha kanıtlayan bu akım, bulaşık deterjanı kapsülü yemeyi esas alıyor… Hikayesi ise aynen şöyle; Tide adındaki bir markanın ürettiği bulaşık deterjanı kapsüllerinin şekerlere benzediği yaygın bir düşünceydi. Daha sonra the Onion adındaki bir websitesinde paylaşılan Tanrım Yardım Et, O Renkli Deterjan Kapsüllerinden Birini Yiyeceğim adlı yazı ile Tide Pod’ların bu konudaki ünü gittikçe arttı. Daha sonra College Humour adında bir Youtube kanalı bu konuda bir video yayınladı.

 

 

Deterjan kapsülleri yemenin ne kadar zararlı ve zehirli olduğunu konu alan bu videodan sonra Tide Pod yiyen insanların sayısı yükseldi ve kullanıcılar bu kapsülleri yedikleri anları kaydederek sosyal medyada paylaşmaya başladı. Şu an sosyal medya platformlarında bu tür videolara rastlamanız mümkün değil çünkü hepsi kaldırıldı.

 

 

Tide markası bu konuyla ilgili birçok açıklama yaptı ve insanları kapsül yememeleri konusunda uyardı fakat özellikle ergenlik çağındaki insanlar bu uyarılara pek kulak asmadı. Tide Pod yiyen 37 kişi ise zehirlenip hastaneye kaldırıldı ve maalesef bu 37 kişiden 10’u hayatını kaybetti.

 

Shiggy Challenge – Kiki Do You Love Me?

Shiggy akımının örnekleriyle sosyal medyada karşılaşma olasılığınız çok yüksek. Arabadan çıkıp Drake’in In My Feelings şarkısı çalarken dans etmeyi esas alan bu akım da 2018 yılında oldukça popülerdi. Drake’in 29 Haziran’da çıkardığı yeni albümündeki In My Feelings şarkısına dans ederken videoya çekip paylaşan Shiggy adlı sosyal medya komedyeni, bu akımı başlatan kişi oldu.

Tide Pod akımı kadar kötü sonuçlar doğurmasa da bu akım nedeniyle de 1 kişi hayatını kaybetti.

 

Without Music Akımı

Diğerleriyle kıyaslandığında hiçbir tehlike arz etmeyen ve eğlenceli ve yaratıcı videoların ortaya çıkmasını sağlayan bu akımımızın adı ‘’Without Music Challenge’’. Bu akım kısaca Video klipler müzik olmasaydı nasıl olurdu? sorusuna kreatif cevaplar veriyor. İşte onlardan biri:

 


 

Yanny – Laurel Akımı

Yanny ve Laurel akımı birkaç sene önce herkesin farklı gördüğü o ünlü elbise gibi bir akım aslında.

Katie Hetzel adında bir lise öğrencisi Laurel kelimesinin nasıl telaffuz edildiğini öğrenmek için Vocabulary.com adındaki websitesini ziyaret ediyor ve Laurel kelimesini Yanny olarak duyuyor. Daha sonra bu durumu sosyal medyada insanlarla paylaşmaya karar veriyor ve dünya birden ikiye ayrılıyor. Kimi kullanıcılar Yanny diye duyarken bazıları ise Laurel duyduğunu iddia ediyor.

 

 

Bu ses kaydını alan Joe Aubrey Jones, kaydın Laurel denilerek yapıldığını açıkladı. Fakat kendisinin de arada Yanny duyduğunu söyledi. Donald Trump’ın bile yorum yaptığı bu konuda insanların neden farklı kelimeler duyduğuna dair birçok açıklama yapıldı. Fakat kullanıcıların bu açıklamaları tatmin edici bulmadığı, bu konuda hala açıklama yapılmasından belli olmakta.

Peki siz ne duyuyorsunuz?

 

Asian Makeup Challenge

Son akımımız ise Asyalı insanların kendilerini çok farklı bir insana büründürebilecek şekilde yaptıkları makyajları esas alıyor.

 


 

Videoda da görebileceğiniz gibi yüzlerine yapay deri bile ekleyerek makyajda boyut atlayan Asyalıların bu tür makyaj videoları 2018’de viral olan bir başka akım.

2018’deki sosyal medya akımlarının başlıcalarını okudunuz. Bizler de bu bağlamda bu konuları konuştuğumuz, eğlendiğimiz, eleştirdiğimiz bir video çektik. Onu da izlemek isterseniz eğer sizi şöyle aşağıya alalım. 😊
 


 
2019’da sosyal medyada bizi nelerin beklediğini hep birlikte göreceğiz. Görüşmek üzere! 😊

1 Comment
  1. Yanıtla

    önemli olan akıma kapılmamak bence

Yorum Yap