Amatör Spor Branşları ve Inbound Pazarlama

 

Spor, günümüzde pazarlamanın tutundurma faaliyetleri içerisinde kullandığı en etkin araçlardan biri olmuştur. Özellikle tüketiciler ile iletişim kurmak isteyen ve bunun için tüketicilerinin ortak bir paydasını bulmaya çalışan firmalar için spor, çok faydalı bir araçtır. Çünkü marka fanatikleri yaratmak için pazarlama faaliyetlerimizi planlarız fakat işin güzel tarafı, sporda bu fanatiklerin hazır olmasıdır. Evet, henüz markanızın fanatiği olmasalar da onlar kendi sporlarının fanatiği, kendi takımlarının aşıklarıdır. Ürününüzü daha fazla kişiye ulaştırmanın yolu ise bu sporu doğru iletişim ve pazarlama yöntemleri ile kullanmaktır. Kısaca özetlemek gerekirse, örneğin Adidas marka bir t-shirt’ü ömrü boyunca satın almamış bir çok kişi bulunabilir ama bu kişiler tuttuğu takımın formasını (ki o da Adidas marka) çok rahatlıkla satın almaktadırlar.

Sportsnet.com.tr’nin verdiği detaylı bilgiye göre, dünyada sponsorluk pastası ve sportif reklamın hacminin 100 milyar dolara yaklaştığı hesap edilmektedir. Bu pastadan bir sporun aldığı pay ise tamamen o sporun popülerliği ve o sporu seven, takip eden kişi sayısı ile doğru orantılıdır. Bunun anlamı şudur; spor branşı bir ürün haline getirilmeli, daha fazla insana hitap eden ve daha fazla insanın uğraştığı bir hale gelmeli ki bu spor dalı daha fazla sponsorluk ve reklam geliri sahibi olabilsin. Daha sonraki süreç bu spor dalı ile ilgilenen spor takımlarının bu pastadan paylarını nasıl arttırabilecekleridir. Türkiye özelinden konuşmamız gerekirse, burada görev ilgili sporun federasyonuna düşmektedir. Özelikle içerik üretmekte sıkıntı çekmeyecek olan spor federasyonları dijital çağa tamamen uyumlu olan Inbound pazarlama tekniklerini kullanıp, kendi spor fanlarını arttırabilirler.

Inbound pazarlama, sizlerin de bildiği gibi faydalı içerik yaratmak ve bunları dünya ile paylaşmaktır. Gelin hep beraber biraz daha genişleterek (diğer pazarlama alanlarına da biraz karışacağız) Inbound’un 4 temel adımını, bir amatör sporun fanlarını nasıl arttırabileceği üzerine konuşalım.

İlk adımımız insanları cezbetmektir. Önemli olan bu spor dalını insanlara duyurmak ve bu insanların denemesini sağlamaktır. Burada kullanılabilecek araçlar çok çeşitlidir. İlk yapılması gereken dijital dünyanın gereklerini sağlayabilmek için internet sitemizi bir içerik kaynağına dönüştürmek (bu spor ile ilgili videolar, infografikler, blog yazıları üretmek, antrenman teknikleri ve bu sporun yararlı hakkında içerikleri sürekli üreterek) ve sosyal medyayı kullanarak bu içeriği çokça insana ulaştırmaktır. Özellikle arama motoru optimizasyonları  ile sportif ve sosyal aktiviteler ile ilgili aramalarda yüksek sıralarda yer alınmalı ve bu sayede yavaş yavaş insanların ilgisi çekilmeli.

İnsanların sporumuza olan ilgisini cezbetmek için kullanılacak ikinci yöntem düzenli basın bültenleri ve medya yayınları ile mass medyada yer almaktır. Bu temel teknikleri kullanarak ilgisi çekilen kişileri yavaştan sporu yapan kişiye dönüştürmemiz gerekiyor. Bunu yapmanın ilk adımı bu kişilerin iletişim bilgilerini alabilmektir. Bunun için sayfanızı ziyaret eden sporcu adayınıza sunmanız gereken ufak hediyeler vardır; ücretsiz tanıtım dersleri gibi. Web sayfamızın içine yerleştirdiğimiz rezervasyon form sayfaları ile rahatlıkla iletişim bilgileri derlenebilir. Artık aday sporcularımızın iletişim bilgilerine sahibiz.

Gördüğünüz gibi iki temel adımı kullanarak önce insanları cezbettik sonra onları aday sporcularımıza dönüştürdük. Peki bu kişileri nasıl gerçek sporcu veya spor fanlarımız haline çevirebiliriz. Bu yoldaki çalışmamıza zaten ücretsiz tanıtım dersi rezervasyonu ile başlamıştık, hemen sporumuzu yüz yüze tanıtmak ve bu spor ile insanları tanıştırmak için ücretsiz bir spor dersi sağlıyoruz. Gelip sporumuzu deneyen insanları etkilemek ve onları gerçek spor fanı yapmak bir ders ile mümkün olmayabilir. Sonraki süreçte iletişim bilgileri kullanılarak uygun zamanlarda bu kişilerin ilgileri tekrar cezbedilmeli. Örneğin ücretsiz bir seminer veya konferans düzenlediğinizde bilgi verebilir,  sporcunuz uluslararası bir başarı kazandığında sms ile bilgilendirme yapabilir veya canlı yayınlanacak spor müsabakalarınızı paylaşabilirsiniz.

Sporunuzun fanatiği olması için yaptığınız güdüleme çalışmaları başarıya ulaştıktan sonra işimiz tabii ki bitmiyor. Artık onlar sizin sporunuzun aşığı olabilir ama önemli olan bu aşkı hep canlı tutmanız. Dolayısıyla onları mutlu edecek adımları atmalısınız. Bunu başarmanın en güzel yollarından biri her yaştan, her kesimden ve her boyuttan insanı müsabakalara dahil edebilmektir. Yöresel amatör spor liglerinden büyük çaplı profesyonel müsabakalara kadar her organizasyon kullanılabilecek araçtır. Unutmayın: Sporunuzu yapan insanları mutlu ettiğiniz sürece sizlerin reklamını birer gönüllü fanatik olarak yapacaklar ve sporunuzun aşıkları katlanarak artacaktır.

Sonuç olarak Inbound pazarlama metodolojisi kullanılarak amatör bir sporun popülerliği planlı çalışma ve disiplin ile çok rahat arttırılabilir. Spor aşıklarınızın artması demek artık sporunuzun bir pazarlama ürünü olacağı anlamına gelir. Yani siz sponsorların peşinden koşmazsınız, insanlar sizin sporunuza sponsor olmak için sizin sporunuzu kullanan reklam ürünleri yaratmak için yarışırlar. Sporunuza sponsorların artması demek antrenörlerinizin ve profesyonel sporcularınızın daha iyi şartlarda çalışabilmesi, daha profesyonel antrenman yapabilmesi anlamına gelir. Uzun vadeli süreçte ise bu çalışmanın sonucu uluslararası arenada başarılar kazanan sporcular ve o spor branşında ekol olmuş bir ülke olur. İçten bir temenni olarak dilerim, artık spor federasyonları pazarlama ve iletişime daha çok önem vererek kendi sporlarını birer ürün haline dönüştürürler, aksi durumunda kısır döngü içerisinden çıkmaları ve uzun soluklu başarılara imza atmaları gerçekten zordur.

No Comments

Yorum Yap