Başarısız Olmaktan Korkan Bir Nesil

Zihin nakilleri, 3D yazıcılarla yapılmaya çalışılan organlar ve insan ömrünü uzatmaya çalışan bilumum gelişmeler bir kenarda dursun şimdilik, günümüzün gerçeklerinden konuşalım biraz. Çağımızın gençleri attığı ya da atacağı her adımda hata yapmaktan korktuğu için bir türlü potansiyelini ortaya koyamıyor ve bu her birini fazlasıyla rahatsız ediyor.

Her ne kadar insan ömrünün uzatılması için yapılan çalışmalar gün geçtikçe artıyor olsa da insanlar, kaç yıl daha yaşayacaklarını düşünmeden edemezler. Bir de hayatınızın henüz baharını yaşıyorsanız küçük hesaplar fazlasıyla sizi meşgul edebiliyor.  Belki de her gün konuşuyoruz; artık her şey çok hızlı ve etrafımızda olan bitene yetişmek için koşmaya mecburuz. İstediğimiz şeyleri yapabilmek, istediğimiz yerde bulunmak hatta istediğimiz kişi olabilmek için hata yapma lüksümüz yokmuş gibi hissediyor, bu şekilde yaşamaya çalışıyoruz. Yoksa koca bir hayat trenini kaçırma ihtimali ile yaşıyoruz. Peki gerçekten böyle mi?

 

Dünya Her Zamankinden Daha Hızlı Dönüyor

Bilimsel gelişmeler o kadar yoğun ve çığır açıcı düzeyde oluyor ki artık hepsine yetişemiyoruz bile. Zamanında çağ kapatıp, çağ açan olaylar bugün sıradan gelişmeler olarak yorumlanabilecek seviyeye geldi. Çok yakın gelecekte bu olayların nasıl çağ değiştirdiğine anlam verilemeyecek. Çünkü her geçen gün geçmişten daha da hızlı uzaklaşıyoruz.

Bugün bir kenarda durup kalabalığı izlediğinizde herkesin acelesi olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. İçgüdüsel olarak bir yerlere yetişmeye odaklanmış durumdayız. Bizim çocuklarımızın ise genlerinde olacak bu içgüdü. Sürekli bir şeylere yetişmeye çalışacaklar ama neye yetişmeye çalıştıklarını anlamak için düşünecek vakitleri bile olmayacak. İşte bizler de tam bu çizginin ucuna varmak üzereyiz.

 

Çevremizdeki Bu Hızın Gençlere Etkisi

Öncelikle gençlerin hepsi bu hıza yetişmek hatta en önde koşanlardan olmak istiyorlar. Çünkü iletişimin geldiği noktada dünyanın en ücra köşelerinde dahi ortaya çıkan çığır açıcı olaylar birkaç gün içinde herkese ulaşıyor. Bu nedenle gençlerin ilham alacakları daha çok kaynakları, dünyayı değiştirmek için daha fazla yolları var. Öte yandan oldukça büyük sorunları da var:

Tüm bu gelişmelerin, etkilerin arasından sıyrılıp gerçekten sevdiği şeyi nasıl bulacaklar? Hemen yukarıda da belirtmiştim, neye yetişmeye çalıştığımızı anlayacak vaktimizin olmadığı zamanlara sadece bir adım uzaktayız. Bu nedenle sahip olduğumuz zamanı çok iyi yönetmeliyiz. Kısacası günümüzde herkes birer zaman yönetimi uzmanı olmak zorunda.

 

Zamanı Yönetmemizi Engelleyen Etkenlere Karşı Hazırlıklı Olmalıyız

Hayat bizi sürekli köşeye sıkıştırıyor ve stres anında kararlar vermeye zorluyor. Okul hayatında ‘tüm yaşantımızı etkileyecek’ sınavlara giriyoruz. Okul bitince hemen ardından geçim sıkıntısıyla savaşıyoruz. Tam da bu noktada hata yapmaktan korkan bir nesil yetişmeye başlıyor. Birçok şeyi yapmak isteyen ama seçtiği yolda hata yaparsa sadece bindiği treni değil binmemeyi tercih ettiklerini de kaçıran bir nesilden bahsediyorum. Bu da hata yapma korkusuyla harekete geçemeyen, harekete geçmek için şartların biraz daha olgunlaşmasını ya da o konu hakkında uzmanlaşmayı bekleyen kişilerin artmasına sebep oluyor. Bunları yaşarken, diğer yandan da “Ya yıllar sonra istediklerimi yapamamış olarak pişmanlık yaşarsam.” düşüncesi akılları kurcalıyor.

 

Hata Yapmaktan Korkmayın

Geçen gün Kına Demirel Beskinazi’nin bir konuşmasını izledim. Bu konuya değinmem için bana ilham vermişti. Çok güzel bir şekilde ‘hata yapmaktan korkmayın’ mesajı veriyor. Annesinin kendisine her gün bir hata yapma hakkı verdiğini söylüyor. Hata yapmaktan korkarak harekete geçemeyenler için cesaret verici bence.

 

Hata yapın arkadaşlar. Batırın, sonra başka bir şeyi deneyin. Onu da batırın! Hiç sorun değil. Neyi yapabildiğinizi ve neyi yapamadığınızı keşfedin. Kendinizi keşfedin. Benim şahsi bir felsefem vardır (hatta çok eleştiri de aldığım oldu):

Her insan farklıdır. Yaşadıklarıyla, tecrübeleriyle ve duygularıyla kimse bir başkasıyla aynı olamaz. Çünkü hayatımızda bir sürü parametre var. Bu nedenle insanlar karar verirken, sorun çözerken ve bazı duyguları keşfederken kendi yolunu seçmelidir. Bu nedenle benim için tecrübe büyüktür geri kalanlar. Tecrübelerimiz kadarıyla var oluyor, onlardan yola çıkarak geri kalan her şeyi yorumlayıp öğrenmenin adımlarını atabiliyoruz. Bu nedenle mükemmel bir iş çıkarmak için günlerce, aylarca, yıllarca beklemektense toplayabildiğiniz bilgiyi toplayın ve yapmak istediğiniz şeye atılın. Bırakın eksik kalan kısmı kendi tecrübeleriniz tamamlasın.

 

Önünüze bir sürü engel çıkacak. Mesela okul hayatı gibi 😊 “1 sene kaldın, hayatı kaçırdın!” Eyvah! Dışarıda köleye muhtaç olanlar bir kişiyi kaybedecek gibi görünüyor.

No Comments

Yorum Yap