Bir Tasarımcıya Asla Sorulmaması Gereken 5 Soru

Grafik tasarımcıları ile iletişim kurmak sandığınızdandan daha zor olabilir.
 
Grafikerler tasarım jargonlarına ve özel yazılımlara sahipler bunların ne anlama geldiğini veya nasıl çalıştığını bilmiyor olabilirsiniz. Bu nedenle, tasarımcılarla çalışıyorsanız, projenizi ilerletecek ve herkesin memnun olacağı son bir ürün yaratacaktır. Doğru bir tasarımcı ile çalışmak  doğru soruları sormanızda size yardımcı olacaktır. Grafik tasarımcılar dizayn sürecinde başrol oynar.
 
Tasarımcıların duymak bile istemedikleri bu 5 örneği inceleyelim. 
 

1.“Farklı versiyonlar yapabilir misiniz? Onları gördüğümde ne istediğimi anlayacağım.”

Kişiye özel bir takım elbise ya da süslü, özel bir elbise satın aldığınızı varsayalım. Terziye söyler misiniz, “Bana kıyafetin altı versiyonunu yapabilir misin? Onları gördüğümde, en çok sevdiğim birini seçeceğim ve bunun için ödeme yapacağım. ”Tabi ki hayır. Grafik tasarım genellikle fiziksel somut bir ürün yerine dijital bir iş olduğu için tasarımcının işe daha az zaman ve özen göstermesi anlamına gelmez.
 

2.“Sadece bir değişiklik yapabilir miyim? Söz veriyorum sonuncusu.”

Tasarımcıs mısınız? İşi teslim etmek üzere misin?
 
Muhtemelen 56566 kez değişiklik istenecektir. Zaten birden fazla tweaks sordun. Öyleyse bu konuyla ilgili olarak güzel bir şekilde, hadi şöyle bir şey söyleyelim: “Bu kadar zamanınızı aldığıma çok üzüldüm ama yapmak istediğim başka bir değişiklik buldum. Bu [word / font / graphic / color] değiştirebilir misiniz? Grafik tasarımcılarının, tıpkı sizinki gibi, zamanı kısadır. Bir dahaki sefere, yapmak istediğiniz tüm değişikliklerin bir listesini oluşturmayı deneyin ve bunların bir kerede yapılması için tasarımcıya teslim edin. Bu, herkes için daha verimli olur.
 

3.“Bunu yarına kadar yapabilir misin?”

Grafik tasarım, birkaç sağ, sol click ile yapılan anlık bir işlem değildir. Her projenin kendi süreci ve zaman gereksinimleri olacaktır. Gerçekçi olursak, bazı tasarımlar bir günde çıkabilir, diğerleri ise çok daha uzun sürebilir. Tamamen projeye (ve tasarımcının yaratıcı sürecine) bağlıdır. Kiralamak istediğiniz bir tasarımcı bulduysanız, zaman kısıtlamalarını bilmesini sağlayın ve tasarımın ne kadar süreceği konusunda gerçekçi bir tahmin isteyin.
 

4.“Orijinal konseptinize geri dönelim mi?”

Tasarımcılar özeldir çünkü işlerini en iyi şekilde yapmaları için sanatsal ve teknik yetenekleri vardır. Bazen bir tasarım konseptinin birden fazla yinelenmesini istemek yerine, tasarımcınıza güvenmek en iyisidir. İhtiyacınız olan şeyi açıkladıktan sonra, tasarımcının elinden gelenin en iyisini yapmasına izin verin. Ardından, tasarıma iyi ve sıkı bir bakış atınız; İlk tasarım tam istediğiniz gibi olduğunda, tasarımcınızın zamanını sonsuz denemelerle harcamayın.
 

5.“Bunu Photoshop yapabilir misin…?”

Evet, Photoshop ve diğer gelişmiş tasarım yazılımları şaşırtıcı şeyler yapabilir. Ama her şeyi yapamaz; Bazen tasarımcılar gerçekten teknik olarak imkansız olan talepleri alırlar. Mümkün olan en aşırı etkilerin ve tedavilerin bazıları tasarım perspektifinden en iyi seçim değildir.  Bu yüzden tasarımcınızdan size biraz geri bildirim ve yapıcı eleştiri vermesini isteyin; tasarımınız için neyin işe yarayıp neyin işe yaramayacağı konusunda genellikle iyi fikir sahibi olurlar.

 

Sonuç Olarak…

Çalışması kolay, açık ve kibarca iletişim kuran, beklentileri önceden belirleyen ve işbirliği yapmaya istekli olan müşteriler, tasarımcılarından en iyi şekilde faydalanacaklardır.

No Comments

Yorum Yap