Bu Savaşta Ayakta Kalmalısın

bu savaşta ayakta kalmalısın-01

Pazarlama dünyasının ne kadar renkli ve heyecanlı olduğuna hepimiz günlük hayatımızda tanık oluyoruz. Şirketler olarak düşününce ise var olmak adına en zorlandıkları alanlardan birisidir aslında. Hedef kitlelerine ulaşmanın gönüllerini kazanmalarının ne denli çetrefilli olduğunu, yaşayarak ve deneyerek görmekteler. Yalnız olmadıkları bu alanda rakiplerinin stratejilerine cevap vermeleri ve onlara karşı dayanıklı olmaları gerekir. Çok basit düşünelim; dünyada hangi insan topluluğu güce ve kendine güvenen bir yapıya kayıtsız kalabilir? Tüketicinin de zihninde eğer iyiyseniz kendinize güvenmeniz gerekir ki bunu başarabilirseniz işte o vakit tüketicinin de kalbinde yeriniz hazır demektir.

Markaların var olmak ve lider olmak adına yıllarca savaşlarını izledik. Bilindiği üzere 28 Mayıs 2014 tarihinde 6502 sayılı yeni Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun “Yeni Tüketici Kanunu” Türkiye’de yenilenip uygulamaya sokuldu. İçeriği ne mi? Buyurun: “Aynı ihtiyaçları karşılayan ya da aynı amaca yönelik rakip mal ve hizmetlerin karşılaştırmalı reklamları yapılabilir.” olmasıdır. Yani kısaca Türkiye’de de pazarlama dünyası açısından yeni bir dönem başlamış oldu. Yazının devamında size bunun ne demek olduğunu geçmişte yaşanan en renkli ve heyecanlı karşılaştırmalı reklamlara değinerek anlatmaya çalışacağım. Ama önce pazarlama dünyasında bu başlık altında yapılması gerekenlere kısaca bakalım.

Öncelikle şirketinize ve oluşumunuza güvenmeniz  ve vizyonunuzu iyi seçmeniz gerekir. Bu kriteri profesyonel bir şekilde desteklemeniz gerekir. O da özgün içerik üretmenize ve stratejilerinize, yaptığınız reklam ve görsellere doğru karar vermenizden geçer. Tüketiciye kıyasla rakip firmalara da iyi olduğunuzu belli etmeniz gerekir. Bir savaş başlatıp ayakta kalmak, hem rekabeti pozitif yönde arttırmanıza hem de tecrübe ve güç kazanmanıza sebep olacaktır. Türkiye’de yeni yeni başlayan bu oluşuma ayak uydurmak için partnerlerinizi de iyi seçmeniz gerektiğini belirtmeniz gerekir!

Dilerseniz bu pazarlama savaşlarında geçmiş zamanlarda yaşanmış hikayelerin sosyal medyada da en çok yankı bulanlarını bir hatırlayalım;

Madem ki bu konuya girdik, en iyi hatırladığımız en güzel örnekten başlayalım. Pazarlama savaşlarının en çok ve kızgın olduğu sektör otomobil sektörüdür. Büyük markalar bu alanda savaşlarına kıyasıya devam etmektedir. Ancak en belirgini BMW ve AUDI arasındadır.

Zamanında ilk savaşı Audi Bmw’ ye karşı başlattı ve uzun soluklu tüm otomobil sektörü bir maceraya merhaba dedi 🙂

HAMLE SIRASI SENDE DİYEREK AUDİ BMW’Yİ SATRANÇA DAVET EDER.

as

BMW ÇOK GEÇİKMEDEN HAMLEYİ CEVAPLAR: ŞAH VE MAT.. 

asfsafg

AUDİ’ DEN YANIT : SENİN PİYONUN ASLA BENİM KRALIMIN DENGİ OLAMAZ! 

wtrjwtktyktk

VE BMW ABARTARAK SON NOKTAYI KOYAR: OYUN BİTTİ.. 

sdgdfhafj

 

Hikayesi bu şekilde başlayan savaş çoğu büyük firma arasında devam eder. En özgün olan ve kendine güvenenin bir adım önde olduğu ve hedef kitlelerinin zevkle izlediği ve aldığı ürüne güvenle baktığı aşikar. Hatta son zamanlarda bu atışmaları reklamlarda da görme şansımız oldu.

Madem hikayeye başladık, biraz da eğlenelim:

Bmw ürettiği arabaların ergonomik kullanıma en uygun araç olduğunu göstermek için bir reklam hazırlamış. Ama hedefte yine Audi var 🙂

https://youtu.be/6qNJxyOfsIA

Audi’ de yıllarca en iyisi olduğu ve dünyanın en gözde yarışlarından biri olan Le Mans motor dayanıklılık yarışlarına tekrar girme kararı alan Porsche’ a kendine özgü bir dille ‘Merhaba’ diyor 🙂 

https://youtu.be/_3u_14CXSDg

Tabi ki tek rekabet otomobil sektöründe olmadı. En bilindik savaşlardan biri de Pepsi ve Coca-Cola arasında yaşanmakta. Coca-Cola strateji olarak cevaplarını hep sahada vermekten yana kullansa da hayranlarının Pepsi’ ye karşı cevap vermelerini desteklemiştir. Bunların arasında en belirgin olanı ise Pepsi’nin cadılar bayramı için yaptığı görseldi.

PEPSİ : ‘KORKUNÇ BİR HALLOWEEN DİLERİZ’ DİYEREK COCA-COLA’ NIN PELERİNİNİ KULLANIP ASIL OLAN BENİM DEMEKTEDİR.

gfngnt

COCA-COLA’ DAN CEVAP GEÇİKMEDEN VERİLİR: HERKES KAHRAMAN OLMAK İSTER.

jöulyl

 

Atışmalar tüm büyük markaları sardı. Her firma kendini göstermek için bu alana girdi ve girmeye devam ediyor. Fotoğraf makinesi markası Nikon da bu savaşlarda bende varım diyerek zamanında o da dahil oluyor.

FOTOĞRAFTAKİ TÜM YÜZLERİ YAKALARIZ DİYEREK TÜM RAKİPLERİNE MEYDAN OKUYOR.

jömtmr

BU SEKTÖRDE YERİNİ KORUYAN LIMUX’DA BUNA: ‘FOTOĞRAFTA OLMAYAN YÜZLERİ BİLE YAKALARIZ DİYEREK’ KAYITSIZ KALMIYOR. 

jhfösrt

 

Telefon dünyasının iki büyük devi de karşı karşıya gelmişti. Apple’ ın büyük devrimine atıfta bulunmak isteyen Blackberry dünyanın ilk dokunmatik telefonunun kendisi olduğunu iddialı bir şekilde ortaya koyar. 

Ama Apple buna basit bir gerçekle cevap veriyor 🙂 

Tabi içerik konusunda özgünlükten uzak ve başarısız olanlar cevaplarını da her daim aldılar. Tıpkı KINGFISHER Airlines’ ın ‘DEĞİŞTİK’ diyen rakibine ‘DEĞİŞMELERİNİ SAĞLADIK’ demesi gibi 🙂

ghmrwwrb

 

Türkiye’den de artık bunlara örnek verebiliriz.

Bunların en belirgini ise daha sahalara girmeden yaptığı reklamlarla soğuk çay sektörünü karıştıran ÇAYKUR oldu. DİDİ adlı ürünüyle çektikleri ilk reklam filminde 33ml’lik Lipton Ice Tea ve Fuse Tea’ ye kuş kadar diyerek 50ml’lik ürünlerini tanıtmak oldu. Ardında devam ederek aile boyu büyük litresinin de tanıtımını yaparak masalara uygun olduklarının “kana kana için” diyerek altını çizdiler.

Lipton Ice Tea bu göndermeye kayıtsız kalmadı ve tüm ürünlerinin boylarını değiştirip her masaya uygun olduklarını sert bir dille gösterdiler. 

ewrbdfsb

 

Ama bunu Türkiye’de çıkan kanunun ardından tartışmasız en iyi yapanlardan biri KASAP DÖNER adlı firma oldu. Türklere özgü olan döneri tanıtmakta büyük hamburger firmalarına meydan okuyan KASAP DÖNER ne kadar kararlı ve güvenli olduğunu açıkça vurguladı. 

ebgqelşkrg

Bu savaşlar artık kapınıza geldi çattı. Bunların birçok örneğini verebiliriz ama sadede gelelim. Kaçmak yerine doğru ve yerinde stratejilerle karşı koymanın yollarını aramaya çalışmalısınız. İçeriklerinizin ya da görsellerinizin pazarlama dünyasında ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu, paylaşımlarınızın ne denli cesaretli ve özgüvenli olması gerektiğini umarım anlatabilmişizdir. Bu yolda beraber yürüdüğünüz ajansların öncelikle sizleri iyi anlayıp rakiplerinizi iyi analiz etmesi gerekir. Sizlerin isteklerine ve pazarlama dünyasının sektör dinamiklerine hakim olması gerekir. Kısacası bu işe aday çok olur ama hakkıyla yapan çok yoktur.

Biz de NETVENT ailesi olarak sizlerin kendi dinamiklerinizi koruyan ve rakiplerinizin olağan üstünlük kurma çabalarına karşı her daim alışkın olan yapımızla hazırız. KARAR SİZİN !

Saygılarımızla…

No Comments

Yorum Yap