İçeriklerinizin Sosyal Medya Paylaşımlarını Arttırmanın 4 Yolu

içeriklerinizi sosyal medyada paylaştırmanın 4 yolu-01

Aslında içeriği kral yapan en temel şey “pazarlaması” yani paylaşımıdır. Sosyal içerik platformu Onedio’nun trafiğinin %65’inin sosyal medyadan geliyor olması, bunu yeterince iyi açıklıyor sanırım. Ancak söz konusu pazarlama olunca, kanalların çokluğu ve kalabalıklığı dolayısıyla, mümkün olan maksimum kitleye ulaşmak oldukça zor. Bugün, en etkili pazarlama kanallarından sosyal medyanın, içeriklerinizi krallığa taşıyacak etkisini kullanabilmek için 4 etkili yöntemi ele alacağız.

 1- Görsellerinizi Güçlendirin

İçeriklerinizin içerisinde kullandığınız görseller her zaman sosyal medya için de uygun olacak diye bir şey yok. Unutmayın! Her sosyal medya platformunu birbirinden ayıran farklı dinamikler vardır ve daha önceki yazımda da belirttiğim gibi, görsel kullanımı sosyal medyada ayakta kalabilmek için önemlidir. Stok fotoğraflar kullanarak, özgün tasarımlar çıkararak sosyal medya görsellerinizi güçlendirin. İçeriğiniz hakkında fikir veren, doğru platform için doğru ölçülerde hazırlanmış, yüksek çözünürlüklü ve paylaşılan kitlede his uyandırabilen görseller oluşturun.

2- Paylaşımı Kolaylaştırın

İnsanları yönlendirmezseniz, yapmadıkları için suçlayamazsınız. Bu, paylaşım yaptırmada da böyledir. İçeriklerinizi okumaya gelen ziyaretçilerin paylaşım yapmalarını sağlamak için aşağıdaki adımları uygulamaya çalışın.

     – Paylaşım butonlarını konumlandırın: Bu size çok rutin gelebilir. Ancak bu sıradan bilgide dikkat etmeniz gereken ufak bir detay var. Paylaşım butonlarını “doğru yerde” konumlandırın. Blog’unuzun tasarımına uygun olarak ve en görünür şekilde paylaşım butonlarını yerleştirin.

     – Bandwagon etkisini kullanın: Buna bizde sürü psikolojisi deniyor J Paylaşan insan sayısı ne kadar fazla olursa, paylaşacak insan sayısı da o kadar fazla olur ve bu psikolojik olarak kanıtlanmış bir etkidir. Bu yüzden, sosyal medya paylaşımlarını da gösterirseniz, insanların paylaşım yapma olasılığı artacaktır.

     – Sosyal medya başlık(meta title) ve açıklamalarını(meta description) optimize edin: İnsanların sosyal medyadaki içerik paylaşımınıza tıklaması için onlara sebep verin: Soru sorun, yargıda bulunun ya da merak uyandırın. Bunu yapmak için de en etkili alanlar başlık ve açıklama alanlarıdır.

Yemek_com

 

     – Nasıl paylaşılmasını istiyorsunuz?: Paylaşımda istediğiniz hashtag(#) ve mention kullanımını yönlendirebilirsiniz. Tabii ki bu ziyaretçinin inisiyatifine kalmıştır. Yine de insanlara bir şablon sunup, o şekilde paylaşılmasını teklif edebilirsiniz.

Share_a_link_on_Twitter

 3- İçerikleriniz Sadece 1 Kere Paylaşılacak Kadar Değersiz Değildir!

Facebook’un algoritmasından dolayı var olan bütün kitlenize gösterilmemesi ve Twitter’deki paylaşım sıklığından dolayı paylaşımınızın kaybolması gibi durumlar hevesinizi kaçırmasın. Bu durumu avantaja çevirip içeriklerinizi yeniden paylaşın. Yeni paylaşımınızda daha farklı bir başlık, açıklama, görsel, hashtag ve metin kullanın. Bu aynı zamanda hangi paylaşımın daha çok sevildiğini analiz etmenize de yardımcı olur.

 4- 80/20 Kuralını Unutmayın!

Bu madde uzun vadede paylaşımlarınızın değerini kitlenizin gözünde arttıracaktır. 80/20 kuralı, paylaşımlarınızın sadece %20’sinin “sizi” baz almasını tavsiye eder. Yani “ben” merkezli bir marka olmak yerine, güncel konuları ve farklı kaynakları da takipçilerinizle paylaşın. Özel günleri, önemli haberleri es geçmeyin. Özetle markanızı insanlaştırın.

_1__Tüketiyorum

NOT: İçeriği kral yapan paylaşılmasıdır demiştim. Ancak şunu da unutmayın: Önemli olan “paylaşılabilir” içeriktir. Okuyucusuna/izleyicisine fayda sağlayan, problemini çözen, his uyandıran içerikler kazanır. Bu yüzden öncelikli yapmanız gereken paylaşılabilir içerikler üretmektir.

Bir sonraki yazıda “Her paylaşılabilir içerik kaliteli midir?” sorusunu cevaplayacağız. Geri bildirimlerinizi ve önerilerinizi merakla bekliyorum.

[hs_action id=”2683″]

No Comments

Yorum Yap