Çiftlik Bank Tarafından Dolandırılanlardan Mısınız?

Şimdi size proaktif olmanın önemiyle ilgili bir hikaye anlatacağım. Fakat ondan önce gelin birlikte Çiftlik Bank’ı biraz tanıyalım.

Çiftlik Bank Nedir? Nasıl Bir Sistemdir?

 

Güncel içerikleri incelediğimizde Çiftlik Bank’ın nasıl bir oluşum olduğu hakkında nitelikli bilgi bulmak oldukça zor aslında. Gündemde şu sıralar insanların nasıl dolandırıldığı ve şirketin CEO’su olan Mehmet Aydın’ın kim olduğu var.

 

Hürriyet’in haberine göre Çiftlik Bank’ın kendi sitesinde yaptıkları iş şöyle tanıtılıyordu: “Çiftlik Bank kendini ne kadar bir oyun olarak tanımlasa da aslında büyük karlar elde edebileceğiniz bir yatırım aracıdır.” Aslında bu tanım bildiğin biraz paran varsa yatarak para kazanabileceğin anlamına geliyor. Yani herkesin hayalini kurduğu şey.

 

Bir oyundan para kazanma fikri oldukça çekici geliyor insana. Zaten metrolarda, otobüslerde işe ya da okula gidip gelirken her gün oyun oynarken bunun yanına bir de para kazanma şansını eklemek insanın hoşuna gidiyor tabi.

 

Çiftlik Bank’ın nasıl bir sistem olduğunu kısaca anlatmak gerekirse:

Sanal ortamda gerçek yatırımlar yaparak arı, koyun gibi hayvanlar satın alabildiğiniz ve sonrasında ise yaptığınız yatırımın karşılığı olarak para kazandığınız bir sitem. Yatırım yapmadan oyunu oynamak isteseniz, ilk giriş hediyesi olan Manisa Tavuğu ile idare edebilirsiniz. Tabi kazanç elde etmek istiyorsanız yatırım yapmak zorundasınız çünkü Manisa Tavuğu tek başına pek bir şey kazandırmıyor.

Nasıl bir sistem olduğu ve daha fazla kişiye ulaşmak için neler yapıldığını öğrenmek için biraz zaman ayırıp araştırmalar yaparsanız, çok değil en fazla 2 saatte neler olup bittiğini anlayabilirsiniz. Bu olayı iyi açıklayan bir kaynak arıyorsanız şuraya bir örnek bırakıyorum.

 

2018 Yılında Dolandırılmak

Bence paranızı kaybettiğinize değil, 2018 yılında dolandırıldığınıza üzülebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum 😊

Gelelim proaktiflik konusuna; dediğim gibi, çok değil 2 saatinizi ayırdığınızda Çiftlik Bank hakkında sizi şüpheye düşürmeye fazlasıyla yetecek kadar bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Hem de bugün değil bundan 5 ay önceki sonuçlarda bile görebiliyorsunuz. Eğer bir yatırım yapacaksanız, araştırmanın önemini kavramış olmanın yanı sıra o araştırmayı hemen yapmanız gerekiyor. Neden mi?

 

Çünkü anlatacak bir hikayem var:

Bir gün çok değer verdiğim arkadaşlarımdan biri Çiftlik Bank diye bir şey olduğunu, buraya yatırım yapıldığını ve 1 sene içinde yatırdığın paranın 2.5 katını kazanılabildiğini anlattı. 4 kişi olarak bunu yapabileceğimizi söyledi (Diğer ikisi de aynı seviyede değer verdiğim arkadaşlarım). Ben de her zamanki rahat tavırlarımda “Bir bakalım ya, araştıralım da ona göre karar veririz.” demiştim. Gerçekten de araştıracaktım ama hemen değil. Ben laptopumu elime alıp Google’a “Çiftlik Bank nedir?” yazmaktansa çok yorgun olduğum gerekçesiyle 1 saat dinlenmeyi tercih ettim.

 

Uyandığımda artık koyunlarımız vardı!

Üstüne üstlük nasıl olsa artık işin içine girdik diye araştırmaktan da vazgeçmiştim. Halbuki yine de Google’da merak ettiğim şeyi aratsaydım karşıma ilk olarak ekşi sözlük yazıları çıkacaktı. Bunlar yeterli olmayınca dahası için araştıracak ve forum sitelerinde bu işi gerçekten araştıranların yorumlarıyla karşılaşacaktım. O anda geri dönmenin yollarını da arayabilecektik. Yapmadım.

Uyumak yerine hemen araştırmış olsaydım arkadaşlarımı bu fikirden vazgeçirebilecek kadar bilgiye sahip olacaktım.

 

İnançlar, doğruluğu henüz kanıtlanmamış bilimden daha güçlüdür.

 

Bilgiye ulaşmak yerine bir inancın peşinden gitmeyi tercih ettim. Umutlarımızın yıkıldığını görmek çok uzun sürmedi. Ertesi gün sabah uyandığımızda Çiftlik Bank hakkında çıkan “Nitelikli Dolandırıcılık” haberleriyle karşılaştık. True Story!

Eğer bana fikir sunulduğunda uyumak yerine küçük bir araştırma yapmış olsam, bugün arkadaşlarım paralarını kurtardığım için bana bir iyilik borçlu olacaklardı.

 

Başkalarının bizim adımıza bir şeyler yapmasını beklediğimiz sürece hep bir adım geride olacağız. Sözün kısası uyumayın arkadaşlar, harekete geçin!

No Comments

Yorum Yap