Dijital Pazarlamada Yeni Takım Anlayışı

Dijital-pazarlamada-yeni-takım-anlayışı

Son yıllara baktığımızda, çok yeni görülen teknolojilerin ve platformların, kısa sürede alışkanlık haline gelebildiğini görüyoruz. Bu teknolojilerin gelişimi ve hayata adaptasyonu konusu o kadar hızlı olabiliyor ki, bu araçların pazarlamacılar tarafından nasıl kullanılacağı zaman alabiliyor.

Nüfusun çoğunluğu klasik televizyon izleyicisi olmaktan uzaklaşarak, daha fazla online içerik tüketiyor. Gideceği yerleri sosyal platformlardaki arkadaşlarının veya takip ettiği insanların tercih ve tavsiyelerine göre seçiyor, iletişim aracı olarak internet tabanlı anlık mesajlaşma uygulamalarını tercih ediyor.

Aslında pazarlama faaliyetleri de bu trendleri takip ederek daha çok dijitale kaymış durumda. Fakat yine de dijital ortamdaki inovasyon burada da yeterince yapılabiliyor mu? Dijital pazarlamacılar yeni araçlar kullanmayı öğrenedursun, daha yeni araçlar ortaya çıkmaya devam ediyor.

“Pazarlama, sadece pazarlamacıların eline bırakılmayacak kadar önem kazandı. Tezgahtarlardan IT uzmanlarına kadar herkesin katılım göstermesi gerekiyor.”

HBR – 07.2014

Yeni dijital pazarlama takımlarının farklı disiplinlerle takım çalışması yapmasının zamanı geldi de geçiyor. Peki bu yeni takım anlayışı ne tür özellikler göstermeli:

 

1-Düşünen

Her geçen yıl onlarca yeni mecrayı hedef listemize alıyor, var olan mecralardaki aktivitelerimizi değerlendiriyoruz. Sürekli değerlendirme ve yeni mecraları keşfetme endişesi içerisindeyiz. Mecra sayısını artması, anlamlandırmak için uğraştığımız datanın her geçen gün daha da komplike olmasına yol açtı. Büyük data’dan anlamlı veri çıkartmak ve karar aşamalarımıza ROI ve Conversion gibi metrikleri dahil etmek zorundayız. İşte bu noktada günümüz pazarlama ekiplerinin bir çok aracı kullanabilmesi ve bu araçlardan elde edilen metrikler’den anlamlı sonuçlar çıkarabilmesi gerekiyor.

 

2-Hisseden

Dijital pazarlama ekibi hem markayı hem de müşteri kitlesini çok iyi tanımalıdır. Yürütülen kampanyaların artık mecra bağımsız olması, hedef kitlenin sürekli mecra değiştirmesi, rakiplerin çok hızlı cevap vermesi mecraların analizini, geri dönüşüm oranlarının tahmin edilebilmesini imkansız hale getirebilir. Bu tür durumlarda, dijital pazarlama ekibinin hedef kitle varsayımları ve öngörüleri hayati önem taşır. Bu bağlamda dijital pazarlama ekibinde genç ve analitik profesyonellerin yer alması gerektiği kadar tecrübeli ve müşterinin nabzını ölçebilen profesyonellerinde görev alması gerekir.

 

3-Uygulayan

Dijital pazarlama süreçlerinde planlama ve analiz kadar önemli olan diğer kısım ise operasyonların doğru bir şekilde yürütülmesidir. Günümüzün dijital pazarlama ekiplerinin en büyük problemi; işi yapacak istekli personelin ekip içerisinde doğru şekilde konumlandırılmamasıdır. Beş kişilik dijital pazarlama ekibinin dördü manager, director, lead vs. ise etkileşimi yapacak personel nerede? Şirketlerin içerisinde olan bu problemin kampanyaların outsource edildiği ajanslarda da olabileceği ihtimali de sizi korkutmasın. Ajanslarda çoğunluğun manager, director, lead vs. olması, işi junior’ların ya da stajyerlerin yaptığının göstergesidir. Modern dijital pazarlama ekiplerinin en büyük problemi doğrudan yönetici ağırlıklı bir kurgu ile kurulmalarıdır. Unutmayın planlanan işlerin yapılması için operasyonları sadece yöneten değil yapan personele de ihtiyacınız var.

Modern dijital pazarlama ekipleri ile ilgil önerileriniz neler? Siz ekibinizde ne tür problemler ile karşılaşyorsunuz?

 

No Comments

Yorum Yap