En iyi anahtar kelime listesi nasıl oluşturulur?

Müşterileriniz için doğru anahtar kelimelerini tercih ederek daha fazla kullanıcı tarafından fark edilmelerini sağlayabilirsiniz. Bu, müşterilerinizin işletmelerinizin kapılarını açıp insanları etrafa bakınmaları için içeri davet etmeye benzer. Reklamlarda ne kadar alakalı anahtar kelimeler kullanırsanız “Kalite Puanı” da o kadar yüksek olur. Daha yüksek Kalite Puanı da müşterilerinizin aramalarının Google Arama Ağında daha üst sıralarda yer almasını sağlayarak web sitesi dönüşümlerini arttırır.

Anahtar kelimeleri seçme ve gruplandırma

 1. Listenizi oluştururken kendinizi müşterilerinizin yerine koyunŞimdi biraz rol yapacağız. Müşterilerinizin sunduğu ürün veya hizmetler için İnternet’te araştırma yapan bir kullanıcı olduğunuzu farz edelim. Aradığınız şeyi tarif etmek için kullanacağınız anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini yazın. Daha sonra bunları kategorilere, terimlere ve öbeklere ayırıp harika anahtar kelime listesi oluşturmak için size gereken her şeyi elde edebileceksiniz.
 2. Daha genel veya spesifik anahtar kelimeler seçerek doğru kitleyi hedefleyinDaha spesifik anahtar kelimeler kullandığınızda, reklamınız yalnızca müşterilerinizin işletmeleriyle alakalı terimler için gösterilecektir. Ancak, olabildiğince fazla kullanıcıya ulaşmak istiyorsanız anahtar kelimelerinizi daha genel olabilecek türde seçmelisiniz.
 3. Benzer anahtar kelimeleri temalar halinde gruplandırınPotansiyel müşterilere daha alakalı reklamlar gösterebilmek için, anahtar kelimeleri ve reklamları birlikte çalıştığınız işletmenin ürün ve hizmetleri veya diğer kategorilere dayalı reklam grupları halinde gruplandırmayı deneyin. Ayrıca, anahtar kelimelerinizi temalar halinde gruplandırırsanız hesabınızı daha düzenli halde tutabilirsiniz.
 4. Doğru sayıda anahtar kelime seçinBir reklam grubunda 50’den fazla anahtar kelime kullanabilirsiniz. Ancak, çoğu reklamveren reklam grubu başına en az 5 en fazla 20 anahtar kelime kullanmanın faydalı olduğunu düşünmektedir Oluşturduğunuz her reklam grubunda doğrudan söz konusu grubun temasıyla alakalı anahtar kelimelerin bulunması gerektiğini unutmayın.

 

Anahtar Kelime Planlayıcıyı, negatif anahtar kelimeleri ve arama terimleri raporunu kullanmak

 1. Yerli anahtar kelimeler bulmak ve seçmek için Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanmakGoogle’da fikir çok ve bunları sizlerle paylaşmak için can atıyorlar. Bu doğrultuda, Arama Ağı kampanyası oluşturmanıza yardımcı olacak anahtar kelime fikirleri ve trafik tahminleri için Google’in Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanmanızı öneriyoruz. Bu araç size bir anahtar kelime listesinin nasıl performans gösterebileceğini ve kullanıcıların bu terimler için ortalama kaç defa arama yaptığını gösteriyor.
 2. Negatif anahtar kelimelerle tıklama oranınızı arttırınReklamınızın müşterilerinize ait ürün veya hizmetle alakalı olmayan terimlerde gösterilmesine engel olabilmek için negatif anahtar kelimeler eklemeyi deneyin. Bu sayede maliyetleri azaltabilir ve reklamınızın sadece istediğiniz arama terimleri için gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

 3. Anahtar kelime listenizi daha da geliştirmek için arama terimleri raporunu kullanmaktan çekinmeyinGoogle’nin arama terimleri raporu, kullanıcıların reklamınızı görüp tıkladıkları sırada ne için arama yaptıklarına dair size bilgi verir.

Anahtar kelime eşleme türlerini kullanma ve görüntülü reklam ağı için doğru anahtar kelimelerini seçmek

 

 1. Reklamlarınızın gösterileceği kullanıcıları daha iyi kontrol edebilmek için anahtar kelime eşleşme türlerini kullanınGoogle’nin anahtar kelime eşleşme türleri aracı sayesinde reklamlarınızın gösterileceği kullanıcıları daha kapsamlı şekilde kontrol edebilir ve tam eşleşme seçeneğini kullanarak, reklamınızın yalnızca bir kullanıcıya tam olarak girdiğiniz anahtar kelimeyi ya da o anahtar kelimenin yakın varyasyonlarını arattığında gösterilmeye uygun olmasını sağlayabilirsiniz.
 2. Müşterilerinizin gördüğü web siteleri veya uygulamalarla alakalı anahtar kelimeler seçin

  Görüntülü reklam ağında anahtar kelime listeniz, reklamlarınızı müşterilerinizin ziyaret ettiği alakalı web sitelerinde yada uygulamalarda göstermenizi sağlar. Seçeceğiniz anahtar kelimelerin, birbirleriyle ve birlikte çalıştığınız işletmelerin müşterilerinin göz attığı içeriklerle alakalı olmasını sağlayın.

Artık, müşterileriniz için en doğru anahtar kelimeleri nasıl seçeceğiniz ve işletmelerini nasıl fark ettireceğiniz hakkında bilginiz var. Unutmayın, kalite puanınız ne kadar yüksek olursa müşterileriniz için çıkarttığınız reklamların geri dönüşü o kadar faydalı olur.

No Comments

Yorum Yap