Facebook Marketplace Türkiye’de Kullanıma Sunuluyor!

We Are Social tarafından yapılan 2018 yılı araştırmasına göre, ülkemizde +54 milyon  aktif olarak internet kullanıcısı olarak tanımlanıyor. Bu kullanıcıların %84’ü de her gün düzenli olarak internete girmelerinin yanında tüm mobil cihazlar ve masaüstü dahil günlük ortalama 7 saatten fazlasını internette dolaşarak geçiriyorlar.

2016 yılının sonuna doğru sadece Facebook’taki gruplarda alım-satım için açılan ilanlar sayesinde, gruplardaki ziyaretçi sayısı aylık 450 milyonu geçmişti. Ülkemizde de Letgo, Dolap gibi alım-satım yapılması için kullanıcılara fayda sağlayan uygulamalardan da anlayacağımız gibi yükselen bir son tüketici trendi olarak da görebiliriz bu durumu. Tüm bu veriyi kullanan Facebook, bu tip uygulamalara rakip olarak daha önce Marketplace uygulamasını aktif etmişti.


Letgo ve benzeri mobil ilan uygulamalarına fazlasıyla benziyor oluşuyla kullanıcılar için Facebook gruplarında bir alternatif olan Marketplace, artık Türkiye’de aktif olarak kullanılabilecek. Ocak 2017 itibari ile Marketplace arama sekmesi hacminin üç kat arttığını ifade eden Facebook yönetimi, kullanıcıların ikinci el ürün satın alma ilgisini daha da geliştirmişe benziyor. Daha önce test ettiği ülkeler arasında Avustralya, İngiltere, Yeni Zelanda ve Amerika yer alırken, bugün toplamda 64 ülkede aktif hale geçen Marketplace uygulamasında; satmak istediğiniz ürünün fotoğrafını çekip, hemen altına ilgili açıklamaları yazmanız yeterli olabiliyor. Üstelik filtreleme de yapabiliyorsunuz.

Satıcılarla Facebook Messenger üzerinden de iletişim kurmanız mümkün. Facebook Marketplace Ürün Yöneticisi Karandeep Anand yaptığı açıklamada:

 “Bugün yerel ürünleri keşfetmeyi, almayı ve satmayı Facebook üzerinde tek bir çatı altında toplayarak kolaylaştıran Marketplace platformunu Türkiye’de kullanıma sunuyoruz. İnsanların hâlihazırda Facebook’u kendi toplulukları içinde ürün alım satımı için kullandığını biliyoruz ve Marketplace ile artık bunu çok daha kolaylaştırıyoruz.” demişti.

Facebook’un Marketplace için paylaştığı güncel verileri de şöyle:

  • Platform 64 ülkede aktif.
  • Alım-satım işlemleri sırasında kullanıcıların tekil sohbetleri %77 artmış durumda.
  • Platformda 700 milyon kullanıcı bulunuyor.
  • Ocak 2017 itibari ile Marketplace arama sekmesi hacmi üç kat arttı.

Kullanmaya başlamak için Facebook üzerinden Marketplace simgesine tıklanması yeterli. Aranan ürünü kolayca bulabilmek için üst kısımdaki arama sekmesinde arama yapılabiliyor ve sonuçlar yer, kategori ya da fiyata göre filtrelenebiliyor. Satış yapmak için ise istenilen ürünün fotoğrafını çekip, açıklama ve fiyatını belirledikten sonra paylaşmak yeterli. Alıcılar ve satıcılar Facebook Messenger’ı kullanarak da kolaylıkla iletişime geçebiliyor.

https://www.facebook.com/marketplace/ bağlantısı üzerinden şu an için konumumu değiştirdiğim için aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü alabildim. Arama kısmına istediğiniz ürünü yazıp, fiyat veya kategori olarak da filtreleme yapabilirsiniz. Satış yapmak istediğinizde de ürününüzün fotoğrafını çekip, platforma yükleyebiliyorsunuz. Yakında tüm ikinci el ekonomisi de Facebook üzerinden dönecek gibi görünüyor.

No Comments

Yorum Yap