Daha Nitelikli Bir insan Olmak İster Misin?

Daha nitelikli bir insan olmak ister misin? Kendini geliştirmek uzun zaman alan bir süreçtir. Gelişme kaydetmediğinde dehşete düşmek senin için kaçınılmaz bir hal alır. Neyse ki, bu durumu az da olsa ortadan kaldırmana yardımcı olacak ve kendini geliştirme sürecini hızlandıracak 4 bilgiyi seninle  paylaşacağım. Bunları uygulamak gerçekten çok basit. Ne kadar güncelsin ya da güncel biri misin?

Gerek sosyal hayatında, gerek iş hayatında bu 4 teknik sana yardımcı olacaktır. Bu becerileri edindikten sonra hayatının geri kalanında daha iyi  öğrenen bir kişi olacaksın; yani bu her şekilde kendine yaptığın bir yatırım aslında.

 

1. Pomodoro Tekniğini Kullanarak Daha Üretken Olun

Pomodoro tekniği, odaklanmak ve üretkenliği arttırmak için zamanı yararlı şekilde kullanmayı içeren basit bir tekniktir.

Nasıl mı işler? Önce tamamlanması gereken göreve karar ver, kendine bir zaman belirle (25 Dakika) ve çalışmaya başla. Çalışırken seni rahatsız eden bir durum var mı? Eminim vardır.  Hadi ilk olarak bunları ortadan kaldıralım.

Seni rahatsız eden ne var ise not alalım. Mesela “Pencereden dışarıya bakma alışkanlığı” vb.  Seni oyalayan bu tip işleri not aldıktan sonra asıl işini yapmaya geri dön. 25 dakika dolduğu zaman, 5 dakikalık bir mola ver  ve biraz rahatla. Geride kalan işlerine devam edebilmek için zihnini dinlendirmek oldukça önemlidir. Kaç tane 25 dakikalık Pomodoro yaptığını gözlemle 4 kez bu süreci tekrarladıktan sonra kendine uzunca bir mola ver (30 dakika). Bu mola beyninin yanmasını önleyecektir.

 

2. Bilginizi Yazarak Koruma Altına Alın

Bir kitabı okuduktan sonra ya da dersten çıktığında öğrendiklerini unutmuş hissiyatına kapıldığın oldu mu? Çok yaygın karşılaşılan bir durum; bilgiyi sindirmek için kendimize zaman ayırmadığımızdan kaynaklanıyor.

Öğrendiğin her şeyin bir özetini çıkarttığında daha olumlu sonuçlar elde edeceğinin garantisini verebilirim sana. Eğer sürekli bir şeyleri unutuyorsan not aldığın kağıtları kontrol ederek bilgini güncel tutabilirsin. Ya da eline notlar alarak öğrendiğin bilgileri aklında tutma oranını arttırabilirsin. Yani bilgisayarını, mobil cihazını bir kenara koyarak eline bir kalem al!

 

3. Daha Büyük Başarılar Kazanmak İçin Öz Farkındalığınızı Arttırın

Başarılı olmak istiyorsan, kendini ve eserini objektif bir şekilde görmen önemlidir. Mükemmeliyetçi misin? Yaptığın her şeyde muhteşem olduğunu düşünüyorsan, bir dakika orda bi’ dur bakalım. Kendini daha fazla geliştirmek için çaba göstermiyorsun demek. Sana yapılan eleştirileri de kabul etmiyorsun değil mi?

 

Benzer şekilde, kendi yaptığın her şeye olumsuz ve eleştirel gözle bakarsan, bu kez özgüvenin olmayacaktır. Karşına çıkan fırsatları değerlendiremeyip kaçıracaksın; sınırları zorlama, kendine çeki düzen ver, ortada kalmayı öğren. Kendini olduğun gibi yansıtıp arkadaşlarından dürüstçe geri bildirim isteyerek ve davranışlarını neyin motive ettiğini göz önünde bulundurarak kendini geliştirebilirsin.

 

4. Daha Çok Bilgi Edinmek İçin Okumanızı Hızlandırın, Alıştırma Yapın

Her gün basılı ya da dijital olarak milyonlarca içerik üretiliyor. Hepsini okuyamazsın tabii ki, fakat ne kadar hızlı olursan o kadar fazla bilgi edinebilirsin demektir. Okuma yaparken gözlerinle takip etmekte zorlanıyor musun? Okurken gözlerini doğru yönlendirmeyi öğrenmek için, ilk etapta parmağını takip et ve hızını olabildiğince arttır.  Aynı anda bir kelimeye takılı kalmak yerine kelimelerin tamamını toparlayarak gidersen bir anlam çıkaracağını unutma.

Kendini on kat daha hızlı geliştirmek istiyorsan, bu dört beceriyi geliştirmeye odaklan. Hedefin ne olursa olsun kendini geliştirmekten çekinme, sürekli girişken ol. Emin olabilirsin ki, bilgiyi koruma konusunda daha iyi ve kendine güvenen, nitelikli bir birey haline geleceksin.

No Comments

Yorum Yap