İçerik Konusu Bulurken Faydalanabilecek 10 Araç

İçerik bir sitenin adeta demirbaşıdır. İçerik olmadan sitenizi güçlendirmeniz, yabancılara ve hedef kitlenize sosyal mecralar üzerinden seslenebilme şansınız oldukça azdır. Bunun yanı sıra içeriklerinizde eksiklikler söz konusu ise ya da hazırladığınız içerikler yabancıların ve hedef kitlenizin gözünde kaliteli olduğu algısı yaratmıyorsa maalesef yabancıların ve hedef kitlenizin sitenize ilgi göstermesini beklemek iğne ile kuyu kazmak gibi bir durum içerisine girdiğinizi gösterir.

Peki, bu oluşturduğunuz içerikler neler olabilir? Blog yazıları, e- kitaplar, sunumlar ve infografikler yabancıların ve hedef kitlenizin ilgisini çekmeye yönelik içerikler üretmek için kullandığınız içerik türleridir. Hazırlanan ve çoğu zaman grafikler kullanılarak oluşturulan bu içerikler kaliteli olmalıdır. Aynı zamanda yabancıların ve hedef kitlenizin ilgisini çekmelidir.

Yabacıların ve hedef kitlenizin ilgisini çekmek için bu tür içerikleri hazırlayacaksınız ancak ne hakkında yazmak istediğinizle ilgili aklınızda en ufak bir fikir bile yok. Yani yazacağınız konuyu bulamadığınız gibi yazının başlığını bulmakta da oldukça zorluk çekiyorsunuz. Peki, ne yapmalı? İşte yazacağınız içeriğin konusu ve başlığını bulmakta size yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı araçlar:

1) Buzzsumo

1

Yazmak istediğiniz konunun anahtar kelimeleri üzerinden yaptığınız araştırma ile sosyal medyada en çok gündemde olan ve en çok paylaşılan yazıların başlıklarını listeleyerek, fikir vermekte yardımcı olmaktadır. Sıraladığı bu başlıklar doğrultusunda fikir edinerek kendi içeriğinizi üretebilirsiniz.

2) Portent

2

Konunuzun anahtar kelimelerini yazarak isterseniz ciddi isterseniz de esprili dil yaklaşımı ile farklı başlıkları içeren yazılara ulaşabilirsiniz. Yine yazacağınız içerik için fikir verme konusunda yardımcı olacaktır.

3) Google Trends

3

Yazınızda kullanacağınız anahtar kelimeler üzerinden giderek, yaptığınız araştırma sonucunda o an için yazılan makaleleri bularak, hangi konuların daha çok okunduğu ve tercih edildiği ile ilgili veri tablosu analizlerini listeleyerek fikir vermektedir.

4) Hobspot Blog Topic Generator

4

Portent aracında uyguladığınız yöntem gibi yine anahtar kelimeleri yazarak farklı başlıklardan oluşan listeleri sıralamaktadır. Bu noktada listelenen bu başlıklardan yola çıkarak yeni yazacağınız konunuz için fikir edinebilirsiniz.

5) Quora

5

Facebook, Twitter ya da Google+ gibi sosyal medya platformları aracılığıylaQuroa’yı kullanabilirsiniz. Yine bu platform üzerinde yazınıza yardımcı olacak anahtar kelimeler üzerinden giderek dilerseniz o konu ile alakalı sorulmuş olan sorulardan, dilerseniz de o konu ile ilgili sorulara verilen cevapları ve blog yazılarını inceleyerek yazacağınız konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

6) Netvibes

6

Bu platform için de yine Quora’ya giriş yaparken kullandığınız herhangi bir sosyal medya hesabını kullanabilirsiniz. Konunuzun içeriğinde geçmesini istediğiniz anahtar kelimeleri yazarak, kendi içeriğinizi oluşturmak için size fikir verecek olan yazıların başlıklarına ulaşabilirsiniz.

7) Scoop.it

7

İçeriğinizi oluşturmak için kullanacağınız kelimeleri yazarak, konunuzla ilgili fikir verebilecek birbirinden değişik makaleleri bulabilirsiniz.

8) Google News

8

Anahtar kelimeler doğrultusunda yapacağınız anahtar kelime araştırmaları ile yazmak istediğiniz konu hakkında güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu güncel bilgileri her daim takip ederek, yeni yazınıza fikir verecek makalelere de ulaşabilirsiniz.

9) TweakyourBiz

9

Anahtar kelimelerinize göre var olan başlıkları belli bir düzende sıralayıp göstermenin yanı sıra, bu başlıklardan yola çıkarak yazınız için fikir edinme konusunda yardımcı olmaktadır.

10) Topsy

10

Yazmak istediğiniz konu ile ilgili olarak yine gerçek zamanlı paylaşılmış yazıları bulabilir ve yazmak istediğiniz içerikle ilgili fikir vermesi konusunda yardım alabilirsiniz.

[hs_action id=”2683″]

No Comments

Yorum Yap