Buffer ile Sosyal Medya Paylaşımları

Buffer-01

Buffer’ın Özellikleri Nelerdir Ve Nerelerde Kullanılır?

Buffer, depolayıcı bir araçtır. Bu araç sosyal medya paylaşımlarınızı yapmanızı sağlar. Buffer App ile sosyal medyada yapacağınız paylaşımları düzenli olarak takip edebilir, zamanlayıcı özelliği ile paylaşımlarınızın zamanını kurabilir ve paylaşımlarınızın ne kadar etkileşim aldığını görebilirsiniz. Örneğin yöneticisi olduğunuz bir sayfada, önemli günlerin paylaşım planını daha önceden hazırlayıp paylaşmak istediğiniz güne kurabilirsiniz.

Buffer uygulaması ile paylaşım yapılabilen sosyal medya sayfaları ise şöyle:

Facebook 
Twitter
Linkedin
Google+

Buffer’ın demo sürümü ile, Facebook, Twitter, Linkedin, Google+ sayfalarında paylaşım yapabilirsiniz, ancak bu şekilde tek bir profil bağlamanıza izin verilir. Eğer aylık olarak 10$ karşılığında üyelik alırsanız 12 profile kadar sayfa yönetmenize izin verilmektedir.

Buffer’ın Sosyal Medya Paylaşımlarını Kolaylaştıran Özellikleri

Paylaşılan URL’yi kısaltma: buff.ly, bit.ly, j.mp formatlarından birini seçerek linkinizi kısaltabilirsiniz.

Birden çok sosyal medya sayfasında paylaşım yapma: Bir görseli birden fazla sosyal medya sayfasında paylaşmak istiyorsanız, dilediğiniz sayfaların logolarını seçip hepsinde aynı anda paylaşabilirsiniz.

Zamanlama: Bu özellik ile dilediğiniz saat ve tarihe kurum yaparak görsel veya linki o ana ayarlamınız da mümkün.

Farklı hesapları tek bir panelden yönetebilme: Örneğin birkaç sayfanın yöneticisisiniz. Bunun için ayrı ayrı pencerelerde paylaşım yapmanıza gerek yok. Buffer sayesinde bu hesapları tek panelden yönetebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

bufferapp.com sitesine girdikten sonra karşımıza aşağıdaki ekran çıkacak.

asama1

 

İkonun olduğu butona tıkladıktan sonra ise, size hangi sosyal medya üzerinden bağlanmak istediğinizi soracak. Bu sayede yönetmek istediğiniz sayfada otomatik olarak Buffer’a aktarılacak. (Eğer sayfa bilgileri kayıtlı değil ise, buradan bilgilerinizi tekrar isteyebilir.)

asama_2

Öncelikle dilerseniz paylaşacağınız linki “Link Shortening” seçeneğinden  buff.ly, bit.ly ya da j.mp formatlarından birini seçerek paylaşım alanına kopyaladığınızda kısalmasını sağlayabilirsiniz.

asama3

 

Bir sonraki aşamada aşağıdaki seçenekleri göreceksiniz. Bu aşamada artık paylaşıma başlayabiliriz. 🙂

asama5

 

“What do you want to share?” yani “Ne paylaşmak istiyorsun?” anlamına gelen bu alana paylaşacağınız, bilgiyi, linki ve eğer görsel paylaşacaksak sol alt köşedeki fotoğraf makinası ikonunu seçerek görselinizi ekliyorsunuz. Link otomatik olarak kısalacaktır.

Bundan sonraki aşamada sol taraftan, paylaşmak istediğiniz sosyal medya sayfalarınızı seçiyorsunuz. Burada genellikle Twitter ve Google+, birbirine görsel ve paylaşım biçimi bakımından benzer sayfalardır. Eğer iki hesabınız varsa bu iki seçeneği aynı anda işaretleyebilirsiniz. Tabi bunun yanında Twitter’ın da 140 karakter olduğunu unutmamak gerekir.:)

asama6

 

Paylaşım zamanını ayarlamak için sağ altta bulunan butonları inceleyelim;

asama7

Schedule Post butonu buradaki en önemli buton denilebilir. Çünkü buradan paylaşımlarınızın zaman ayarını yaparsınız.

asama8

 

Analytics seçeneğini inceleyecek olursak, bu alandan paylaşımın  ne kadar trafik aldığını, kaç kişinin beğenip favorilere eklediğini, paylaştığını analiz edebilirsiniz.

asama9

 

Settings alanındaki seçeneklerin açıklamaları şu şekilde;

Link Shortening – Link kısaltmaya yarar.

Team Members – Takım arkadaşlarını yönetme seçeneğidir.

Reconnect – Güncelleme: Başarısız olan paylaşımlarını bu butonu kullanarak yenileyebilirsiniz.

Remove – Kaldırma: Bir şirkete ait bütün sosyal paylaşım hesaplarının tamamını buradan kaldırabilirsiniz.

Empty Queue – Hesaptaki bütün paylaşımları buradan kaldırabilirsiniz.

Bu kısımdan genel buffer ayarlarınızı yapabilirsiniz.

asama10

 

Sonuç olarak eğer zamandan tasarruf etmek istiyorsanız Buffer kesinlikle tavsiye ettiğim bir uygulamadır.  Paylaşımlarınızı pratik bir şekilde yapıp aynı zamanda ne kadar trafik aldığınızı analiz edebilirisiniz. Buffer benzeri ve oldukça kullanışlı bir diğer araç olan Hootsuite ile ilgili bilgi almak  ve ikisi arasında tercih yapabilmek için Hootsuite Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Kullanılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

 

No Comments

Yorum Yap