Instagram Stories’e Merhaba Deyin

 

Instagram dün bizlere hiç de yabancı gelmeyen yeni özelliği Stories’i duyurdu. Büyük rakibi Snapchat ile oldukça benzer olan “Instagram Hikayeleri” ile artık yalnızca profilinizde tutmak istediklerinizi değil tüm anılarınızı paylaşıp, birden fazla fotoğraf ve video ile bir slayt gösterisi halinde kendi “hikayenizi” oluşturabilirsiniz.

 

Nasıl Kullanırım?

Yeni özellik, Instagram anasayfasına herhangi bir değişiklik getirmeyerek; hikayeleri anasayfanın üst kısmında özel bir alanda gösterecek. Sağ tarafa tıkladığınızda bir kullanıcının hikayesindeki sonraki fotoğrafa veya videoya geçerken, sol tarafa tıkladığınızda öncekine dönebileceksiniz. Sola doğru kaydırma yaptığınızda ise sonraki kişinin hikayesine geçeceksiniz. Bunun yanında, herhangi bir Instagram profiline girdiğinizde gösterilecek bir hikaye varsa, profil resmi üzerine tıklayıp görüntüleyebileceksiniz.

 

instagram

 

En yakın arkadaşlarınızdan, takip ettiğiniz popüler hesaplara kadar tüm hikayeleri görebilmenizi sağlayan Instagram Stories, kullanıcılara hikayelerini Snapchat’te olduğu gibi doodle’lar, çizimler, yazılar ve emojilerle özgünleştirme fırsatı da veriyor. Hikayelerin sıralanma kriteri paylaşım zamanı değil, kişilerle olan etkileşiminiz olacak. Görüntüler 24 saat içerisinde silinerek profilinizde ya da akışta görünmeyecek. Hikayenizin gösterildiği kişiler, Instagram hesabınızın gizlilik ayarları ile paralel olacak. Hesabınız “Gizli Hesap” özelliği taşıyorsa, hikayeleriniz yalnızca takipçilerinize görünecek. Sizi takip ettiği halde hikayenizi görmesini istemediğiniz kullanıcılardan gizleme şansınız da mevcut olacak.

 

instagram2

Günde 350 milyondan fazla snap atılıyor olması, Instagram’ın bu özelliği getirmeye karar vermesinde elbette etkili olmuştur. Fakat Snapchat ile aynı etkiyi yaratması kolay görünmüyor. Sosyal medyada ilk günden Instagram’a Snapchat’i taklit ettiği gerekçesiyle tepki yağdı. Gelişmeleri bekleyip göreceğiz.

Sevgiyle.

No Comments

Yorum Yap